More

  Албански медиуми: Албанија воздржана по руската резолуција во СБ; Макрон вети 600 милиони евра за проекти во Албанија; Рации на северот на Косово поврзани со терористичкиот напад во Бањска

  Министерството за Европа и надворешни работи на Албанија се воздржа од руската резолуција на состанокот на Советот за безбедност, поради несоодветно опфаќање на критичните прашања меѓу кои и осудата на терористичките напади од Хамас. Претседателот на Франција, Емануел Макрон, вети дека до 2027 година ќе бидат вложени 600 милиони евра за нови проекти во Албанија, пишуваат албанските медиуми.

  Ова се само дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиумји во регионот за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

  АЛБАНИЈА

  Панорама – Албанија воздржана по  руската резолуција на состанокот на Советот за безбедност на ОН: Критичните прашања не беа соодветно адресирани

  Министерството за Европа и надворешни работи на Албанија се воздржа од руската резолуција на состанокот на Советот за безбедност.

  Веста ја објави самото министерство, велејќи дека причината е невклучувањето на критичните прашања во резолуцијата, како што се нападите на Хамас врз Израел.

  „На вчерашната седница на Советот за безбедност, Албанија се воздржа од нацрт-резолуцијата што ја презентираше Русија бидејќи текстот не успеа соодветно да ги опфати сите критични прашања, вклучително и осудата на терористичките напади од Хамас.

  Советот за безбедност на Обединетите нации мора да се обедини за да го осуди тероризмот, да одговори на многу итни и критични потреби на теренот, вклучително и страшната хуманитарна ситуација во Газа и заштитата на цивилите насекаде“, се вели во соопштението, пренесува Панорама.

  Бота Сот: Потпишани  четири договори помеѓу албанската и француската влада

  Премиерот Еди Рама го угости францускиот претседател Емануел Макрон во неговиот кабинет, каде на средбата беа потпишани четири договори меѓу двете влади.

  Договорите се потпишани во рамките на првата посета на шефот на француската држава Макрон и за зајакнување на соработката меѓу двете земји, пренесе Бота Сот.

  ТВ Клан – Нови проекти во Албанија, Макрон: До 2027 година ќе се инвестираат над 600 милиони евра

  Претседателот на Франција, Емануел Макрон, вети дека до 2027 година ќе бидат вложени 600 милиони евра за нови проекти во Албанија.

  За време на неговиот говор на прес-конференцијата, претседателот Макрон изјави дека Франција сака да отвори нови терени во Албанија, особено за оние за кои вели дека не биле доволно прифатливи.

  Макрон вели дека волјата на Франција е во наредните недели да подготви договор меѓу двете влади што ќе ги структурира и ќе ги подигне односите со нашата земја на повисоко ниво, пренесе ТВ Клан.

  КОСОВО

  Топ Чанел – Османи го отфрли указот на кандидатот за главен државен обвинител: Добив закани!

  Претседателката на Косово Вјоса Османи го отфрли указот на кандидатот за главен државен обвинител. Според неа, има бројни прекршувања во постапката за избор на кандидати од страна на Обвинителскиот совет на Косово. Османи во изјава за медиумите рече дека добил закани дека ќе го декретира главниот обвинител.

  Имаше луѓе кои пишуваа такви пораки дека ќе ве врземе, ќе поднесеме обвинение“, рече претседателот на Косово, рече претседателот на Косово.

  Процесот на декретирање на кандидатот Блерим Исуфај е во прекин неколку месеци. Од Претседателството велат дека ја извршиле правната евалуација за него и одлучиле да ја отфрлат кандидатурата, пренесува Топ Чанел.

  Телеграфи: Рации на север на повеќе локации поврзани со терористичкиот напад во Бањска

  Косовската полиција врши рации на северот на Косово на повеќе локации. Заменик директорот на косовската полиција, за северниот регион на Митровица, Ветон Елшани, ја потврди веста за Телеграфи.

  Косовската полиција пред три дена изврши рација на северот, при што при рациите извршени денеска на северот на Косово пронајде оружје, експлозивни направи и друга опрема.

  Косовската полиција беше нападната од група терористи на 24 септември во Бањска во Звечан, каде беше убиен полицаецот Африм Буњаку, пренесе Телеграфи.

  КОЛУМНА

  Економиа онлајн: Западен Балкан има само еден проблем…

  Албанија се истакна во организирањето на Самитот на Берлинскиот процес. Додека самиот Самит повторно ја откри неспособноста на ЕУ. Скоро не се осмелија да ја споменат одговорноста на Србија за терористичкиот напад врз Косово. Изјавата на канцеларот Шолц,  дека Србија треба да соработува во истрагата беше само дим. Бара Србија доброволно да соработува со правдата тела на Косово, ова барање е наивно. ЕУ ја има славата за себе, додека таму каде што треба да ги извалка рацете, да ја елиминира нечистотијата, како што е српската политика за дестабилизација на Балканот, ЕУ едноставно се воздржува. Неспособност или измама , или и двете заедно? Кратко и албански: Западен Балкан има само еден проблем: империјална и геноцидна Србија, проектот „српски свет“, пишува авторот Милазим Красниќи во колумната „Западен Балкан има само еден проблем…“, објавена во Економиа Онлајн.

  Подготви: Д. Тахири

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version