More

  Што се случува во Газа?

  Состојби во Појасот Газа до денеска

  Израелските сили продолжија со бомбардирањето на Газа во понеделникот, откако дипломатските напори да се договори прекин на огнот за да им се овозможи на странските сопственици на пасоши да ја напуштат и да се донесе помош во опколената палестинска енклава, не успеаја, пишува Ројтерс.

  Жителите на Газа, под контрола на Хамас, изјавија дека воздушните напади во текот на ноќта биле најтешки досега, бидејќи конфликтот влезе во својот 10-ти ден со израелска копнена офанзива за која се верува дека е неизбежна.

  Газа, октомври 2023 година

  Во тек се дипломатски напори за да се дојде до помош во енклавата, која трпеше немилосрдно израелско бомбардирање по нападот на 7 октомври врз Израел од страна на милитантите на Хамас во кој загинаа 1.300 луѓе – најкрвавиот ден во 75-годишната историја на државата.

  Но, главниот воен портпарол на Израел, контраадмирал Даниел Хагари, рече дека нема прекин на огнот во Газа и дека Израел продолжува со своите операции.

  Израел воведе целосна блокада и подготвува копнена инвазија за да влезе во Газа и да го уништи Хамас, кој продолжи да истрелува ракети врз Израел од неговиот краток прекуграничен напад. Во понеделникот се огласија сирени за предупредување за ракети во неколку градови во јужен Израел, соопшти израелската војска.Израелските војници и тенкови веќе се натрупани на границата.

  Властите во Газа соопштија дека најмалку 2.750 луѓе досега биле убиени во израелските напади, од кои четвртина биле деца, а речиси 10.000 биле ранети. Уште 1.000 луѓе се водат како исчезнати и се верува дека се под урнатините.

  Поради недостиг на храна, гориво и вода, стотици тони помош од неколку земји се задржани во Египет во очекување на договор за нејзино безбедно доставување во Газа и евакуација на некои странски сопственици на пасоши преку граничниот премин Рафах.

  Претходно во понеделникот, египетски безбедносни извори изјавија за Ројтерс дека е постигнат договор за отворање на преминот за да се дозволи помош во енклавата.

  Но, канцеларијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во соопштението рече: „Во моментов нема примирје и хуманитарна помош во Газа во замена за извлекување на странците надвор“.

  Официјалниот претставник на Хамас, Изат Ел Решик, изјави за Ројтерс дека „нема вистина“ во извештаите за отворањето на преминот или за привремен прекин на огнот.

  Преполни болници во Газа 

  Според американскиот медиум АП, Палестинците во опколената Газа ги преполнија во болниците и училиштата во понеделникот, барајќи засолниште , снемувајќи им храна и вода. Повеќе од еден милион луѓе ги напуштија своите домови пред очекуваната израелска копнена инвазија со цел да го уништи Хамас откако неговите борци дивееја низ јужен Израел.

  Болница во Газа фото: AA

  Голем дел од воената инфраструктура на Хамас е скриена во урбаните области, каде борбите улица по улица веројатно би предизвикале зголемени жртви на двете страни. Израел не даде на увид распоред за копнеен упад.

  Сите очи беа вперени во преминот Рафа меѓу Газа и Египет, каде што се чини дека САД и меѓународните посредници се блиску до постигнување договор за хуманитарен прекин на огнот што ќе овозможи помош и ќе им овозможи на странците да излезат од Газа. Рафах беше затворен пред речиси една недела поради израелските воздушни напади.

  Залихите на храна, вода и лекови во енклавата се намалуваат. Болниците велат дека се на работ на колапс и не можат да ги послушаат израелските барања за евакуација на пациентите. Повеќе од една недела разорни израелски воздушни напади уништија цели населби, но не успеаја да го запрат милитантниот ракетен истрел кон Израел.

  Министерството за здравство на Газа соопшти дека 2.670 Палестинци се убиени, а 9.600 се ранети од избувнувањето на борбите, повеќе отколку во војната во Газа во 2014 година, која траеше повеќе од шест недели. Тоа ја прави оваа најсмртоносна од петте војни во Газа за двете страни,

  Израел нареди повеќе од 1 милион Палестинци – речиси половина од населението на територијата – да се преселат на југот на Газа. Војската вели дека се обидува да расчисти цивили пред големата кампања против Хамас на северот, каде што вели дека милитантите имаат широка мрежа на тунели и ракетни фрлачи.

  Хамас ги повика луѓето да останат во своите домови, а израелската војска во неделата објави фотографии за кои рече дека покажуваат блокада на патот на Хамас што го спречува сообраќајот да се движи кон југ.

  Се навршуваат три дена откако израелската војска објави безбеден коридор за луѓето да се движат од север кон југ во периодот од 8 часот наутро до пладне. Се вели дека повеќе од 600.000 луѓе веќе се евакуирани од областа на градот Газа.

  Болниците во Газа се очекува да останат без гориво за генераторот во следните 24 часа, загрозувајќи ги животите на илјадници пациенти, според ОН, единствената електрана на Газа беше затворена поради недостиг на гориво, откако Израел целосно ја затвори 40-километарската (25 -милја) долга територија по нападот на Хамас, пренесува АП.

  Од Светската здравствена организација соопштуваат дека болниците се „преполни“ бидејќи луѓето бараат безбедност.

  „Загрижени сме за појава на болести поради масовното раселување и лошата вода и санитација“, се вели во извештајот. Четири болници во северниот дел на Газа веќе не функционираат, а 21 добија израелска наредба за евакуација. Лекарите одбија, велејќи дека тоа би значело смрт за критично болни пациенти и новороденчиња на вентилатори.

  Одлуката на Израел да го прекине снабдувањето со вода, во комбинација со недостигот на гориво за пумпи , предизвика недостиг, ставајќи во опасност 3.500 пациенти во 35 болници низ Газа.

  Здравствената агенција на ОН соопшти дека помошта за спасување животи за 300.000 пациенти моментално чека влез преку Рафах.

  Агенцијата на ОН за палестински бегалци, позната како УНРВА, вели дека над 1 милион луѓе – околу половина од населението на Газа – се раселени за нешто повеќе од една недела. Половина се засолнети во училишта и други установи управувани од ОН, додека други остануваат кај семејството или соседите, пренесува АБЦ.

  UNRWA

  Израел нареди повеќе од 1 милион Палестинци – речиси половина од населението на територијата – да се преселат на југот на Газа. Војската вели дека се обидува да расчисти цивили пред големата кампања против Хамас на северот, каде што вели дека милитантите имаат широка мрежа на тунели и ракетни фрлачи.

  Хамас ги повика луѓето да останат во своите домови, а израелската војска во неделата објави фотографии за кои рече дека покажуваат блокада на патот на Хамас што го спречува сообраќајот да се движи кон југ.

  Израелската војска користи бел фосфор

  Amnesty International во саботата објави докази за употребата на бел фосфор од страна на израелската војска во густо населените цивилни области во Појасот Газа.

  Употреба на бел фосфор од израелската војска во Газа фото: АА

  Видеа и фотографии потврдени од Лабораторијата за кризни докази на Амнести интернешнал покажуваат дека Израел користел бел фосфор на енклавата што ја бомбардира од 7 октомври.

  Во последните денови на социјалните мрежи беа споделени видеа на кои се гледа северниот дел на Газа како погоден од артилериски гранати од бел фосфор,пишува Анадолу Агенција.

  Калкулациите на Египет додека продолжува нападот на Израел врз Газа

  Египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси беше домаќин на државниот секретар на Соединетите Американски Држави Антони Блинкен во Каиро каде што разговараа за тековната криза на окупираната палестинска територија и Израел.

  Премин Рафа фото: АА

  Ел-Сиси во неделата го повтори ставот на неговата земја дека израелското бомбардирање на Појасот Газа „го надминало правото на самоодбрана“ и претставува колективна казна.

  Тој додаде дека приоритет на Египет е да се стави крај на насилството и да се обезбеди хуманитарна помош за Палестинците заробени во Газа.

  Египет го отвори својот аеродром во Ел Ариш за да добие меѓународна помош за опколениот народ во Газа, со авиони кои пристигнуваат од Јордан, Турција и Обединетите Арапски Емирати, меѓу другите.

  Во комбинација со донации од Египет, тие се натоварени во повеќе од 100 камиони, кои се наредени на северниот дел на Синајскиот Полуостров и подготвени да влезат во Газа преку преминот Рафах. Акцијата за дарување крв беше иницирана од египетската влада, при што беа отворени центри за дарување во сите гувернери.

  По преговорите со САД и другите, Египет се согласи на размена, со која ќе дозволи излез на Палестинците со двојна националност, заробени во блокадата енклава, на египетска територија, во замена Израел да дозволи безбеден премин за хуманитарната помош.

  Сепак, нема движење од двете страни на границата бидејќи во саботата, Египет беше информиран дека Израел го одбил безбедното минување на камионите со помош.

  Како одговор, Египет одби влез на неговата територија за државјаните на Газа со двојна националност, со што јасно стави до знаење дека нивното излегување од Појасот зависи од тоа што Израел ќе дозволи премин на хуманитарниот конвој во енклавата.

  Не е јасен точниот број на палестински државјани со двојно државјанство заглавени во Рафах. Според американската влада, меѓу 500 и 600 сопственици на американски пасоши се смета дека се заробени во Газа.

  Хуманитарна катастрофа 

  Среде меѓународните повици за безбедни хуманитарни коридори надвор од Газа пред очекуваниот копнен напад од страна на Израел, лекар од Црвената полумесечина вели дека израелските војници ги гаѓаат палестинските екипи на брзата помош, пренесува Еуроњуз.

  Д-р Башар Мурад, директор на Црвената полумесечина, рече дека тројца работници на брзата помош загинале во напад со наведувана ракета во четвртокот во северниот дел на Газа, а четвртиот болничар во петокот бил застрелан.

  „Денешното второ таргетирање се случи на истокот на градот Газа и покрај тоа што добивме координација од Црвениот крст за евакуација на луѓето, бевме изненадени од израелскиот снајперски оган“, рече д-р Мурад.

  Здравствените власти на Газа соопштија дека 60 отсто од загинатите и повредените се жени и деца.

  ( Belal Khaled – Anadolu Agency )

  „Ситуацијата е катастрофална, со немилосрдни бомбардирања и масовно зголемување на раселувањето на децата и семејствата. Нема безбедни места“, рече извршната директорка на УНИЦЕФ Кетрин Расел.

  „Итниот прекин на огнот и хуманитарниот пристап се главните приоритети за да се овозможи многу потребната помош за децата и семејствата во Газа. Ни треба итна хуманитарна пауза за да обезбедиме непречен и безбеден пристап до децата на кои им е потребна, без разлика кои се и каде се. Постојат правила на војна. На децата во Газа им е потребна спасувачка поддршка и секоја минута е важна“.

  подготви: Д. Тахири 

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version