Последни написи

Албански медиуми: Започна Самитот на Берлински процес во Тирана; Инвестициите на ЕУ за Балканот зависат од реформите; Почина Марти Ахтисари

Денеска започнува Самитот на Берлински процес во Тирана, Албанија. Самитот за прв пат се одржува во земја која не е членка на ЕУ. Претседателката на Европската комисија  Урсула фон дер Лајен, во пресрет на Самитот на Берлинскиот процес за Западен Балкан што се одржува денеска во Тирана, изјави дека „проширувањето е на врв на сите приоритети на ЕУ.

Ова се само дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

АЛБАНИЈА

Арбреш: За прв пат надвор од границите на ЕУ, денеска Тирана е домаќин на Самитот на Берлински процес

Самитот на Берлинскиот процес за прв пат ќе се одржи во земја која не е членка на ЕУ, во Тирана.

Сите лидери на балканските земји, земјите членки на Европската унија и највисоките претставници на ЕУ денеска ќе се соберат во главниот град на Албанија на Самитот на Берлинскиот процес, чии подготовки започнаа пред неколку дена, пишува Арбреш.

ДВ- Фон дер Лајен : Инвестициите на  ЕУ за Балканот зависат од реформите

Претседателката на Европската комисија  Урсула фон дер Лајен, во пресрет на Самитот на Берлинскиот процес за Западен Балкан што се одржува денеска во Тирана, изјави дека „проширувањето е на врв на сите приоритети на ЕУ. Сакаме нашите партнери, нашите соседи, да станат дел од нас за да ја комплетираме Европската унија“.

„Ова е во наш интерес бидејќи на овој начин на ЕУ ќе и се даде тежина, сила, капацитет да дејствува и ќе ја направи Европа поголема, похрабра, посилна во свет кој се менува толку брзо. и толку многу“, нагласи таа во Тирана. на заедничката прес-конференција со премиерот Еди Рама, одржана во неделата вечер . Премиерот Рама рече дека меѓу темите на разговорот со претседателот на ЕК била „неопходноста од заедничка прошетка на сите земји од регионот. користејќи ги сите капацитети на Берлинскиот процес“, пишува ДВ.

Газета Експрес: На Самитот на Берлинскиот процес се очекува да се разговара и за нападот во Бањска на 24 септември

По првата сесија, која ќе се фокусира на интеграцијата на регионот во европскиот заеднички пазар и подобрувањето на конвергенцијата со ЕУ, ќе се одржи работен ручек на кој ќе се разговара за добрососедските односи и билатералните прашања: Кон парадигмата нов европски“.

За време на овој работен ручек се очекува да се разговара за тензиите меѓу Косово и Србија, откако на 24 септември вооружена група Срби ја нападна косовската полиција, напад кој резултираше со убиство на наредникот Африм Буњаку.

Овој напад, за кој Косово ја обвинува Србија – но за кој Белград вели дека нема рака во него – беше остро осуден од ЕУ и од САД.

Во неделата, претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен, во Тирана изјави дека „Косово и Србија мора да се вратат на дијалогот и дека единствениот начин за нормализирање на односите е Охридскиот договор“, пренесе Газета Експрес.

ИНА: Почина Марти Ахтисари, човекот што го подготви планот за прогласување независноста на Косово

Поранешниот претседател на Финска, Марти Ахтисари, почина на 86-годишна возраст во Хелсинки, соопшти финското претседателство.

Ахтисари беше специјален пратеник на Обединетите нации за Косово, задолжен за организирање на преговорите за процесот на статусот на Косово. Врз основа на планот што тој го подготви, независноста на Косово беше објавена и на 17 февруари 2008 година, ИНА.

КОЛУМНА

Телеграфи: Културниот расизам на Бен Блуши!

А, врв на културниот расизам, кој се граничи со фашизмот, е неговата иконична реченица: „Албанската нација (…) која може да ги уништи двете држави каде што Албанците не би сакале да бидат. Косово и Македонија“.

Како прво, самата идеја за уништување држави е секогаш и секаде фашистичка, макар тоа да е само уништување на фудбалскиот терен!?

А, втората, произволна, непријателска и одвратна теза доаѓа од устата на еден добар писател како Блуши, дека „… може да ги уништи двете држави каде што Албанците не би сакале да бидат“, пишува Халил Матоши во колумната „Културниот расизам на Бен Блуши!“, објавена во Телеграфи.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај