Последни написи

(ВИДЕО) Хамас ги откопува цевководите за водоснабдување на Палестинците изградени од ЕУ и ги претвора во ракети

Колку терористите на Хамас се грижат за Палестинците покажува видеото објавено од бригадите Ал-Касам (военото крило на Хамас) кое покажува како ги откопуваат водоводните цевки, кои пред неколку години беа поставени со помош на ЕУ, наменети за Палестинците од Газа да имаат пристап до чиста вода, и ги користи за изработка на ракети кои неселективно се истрелуваат кон Израел.

 

Европската унија помогна да се изградат повеќе од 30 милји водоводни цевководи за Палестинците, со кои сега терористите на Хамас се фалат со нивната способност да создадат арсенал домашно изработени ракети од овие цевки.

Како што пренесува Телеграф, ЕУ вложи речиси 100 милиони евра во проекти за гасоводи на територии контролирани од исламистичката група во последната деценија, покажа анализата на Телеграф за странската помош на блокот.

Откритието доаѓа во време на зголемен меѓународен спор околу идните донации за Газа поради стравувањата дека хуманитарните донации би можеле да паднат во рацете на Хамас.

Министрите за надворешни работи на ЕУ во вторникот вечерта одржаа итни разговори за помош во вредност од 295 милиони евра годишно за Палестина, откако Европската комисија објави дека донациите биле ставени на ревизија како одговор на терористичкиот напад врз Израел.

Јосеп Борел, главниот дипломат на ЕУ, во вторникот вечерта објави дека помошта за Палестинците ќе продолжи, што значи дека до крајот на оваа година ќе бидат распоредени дополнителни 218 милиони евра за палестинскиот народ.

Одлуката за помош уследи по „тешкиот“ состанок

Дипломатски извори рекоа дека одлуката на блокот да ја одржи финансиската поддршка за територијата на Блискиот Исток била донесена по „многу температурниот“ состанок меѓу Борел и Оливер Вархеји, комесарот за соседството на ЕУ, кој во понеделникот ја објави првичната суспензија.

И Германија и Австрија наредија прекин на билатералната хуманитарна поддршка за регионот поради стравувањата дека готовината може да им помогне на терористите, кои држат околу 100 израелски заложници.

Но, другите престолнини на ЕУ не сакаа да ја замрзнат помошта, тврдејќи дека намалувањето на поддршката несразмерно ќе ги казни цивилите, а не сторителите зад нападот.

Некои скептици за блокадата за помош рекоа дека таа може да ги поткопа потенцијалните мировни преговори или да биде искористена од Хамас за да тврди дека Западот им го свртел грбот на Палестинците.

Блокот вети вкупно 1,18 милијарди евра поддршка од 2021 до 2024 година во програмите за Западниот Брег и Газа, кои се под контрола на терористичката организација.

Во 2021 година се појавија снимки од терористите на Хамас како ископуваат цевки од пустината, кои на крајот беа обликувани во ракети од домашно производство.

Нивното главно вооружување беше ракетата Касам, составена од индустриски цевки, импровизирано ракетно гориво од шеќер и калиум нитрат ѓубриво и комерцијално достапни експлозиви.

Во саботата, Хамас тврдеше дека лансирал најмалку 5.000 ракети пред да изврши копнен напад преку границата.

Иако Телеграф не можеше самостојно да го потврди точното оружје користено во масовното бомбардирање, тоа ги зголеми стравувањата дека градежните материјали донирани од Запад можеле да се користат за производство на некои видови муницијата.

Франк Фуреди, извршен директор на тинк-тенкот МЦЦ во Брисел, кој помогна во истражувањето, рече:

„Оние кои ја водат дипломатијата на ЕУ се наивни. „Мора да има претпазливи безбедносни проценки пред да ги дадат парите на даночните обврзници на палестинските организации за инфраструктура што може да се искористи за воени цели од терористите на Хамас“.

Интересно видео објавено од бригадите Ал-Касам (военото крило на Хамас) покажува како ги ископува водоводните цевки наменети за Газанците и ги користи за правење ракети кои неселективно се истрелуваат кон Израел.

Терорист од Хамас прави експлозив за ракетите Фото: Скриншот

Помеѓу периодот од 2015 до 2022 година, ЕУ придонесе за повеќе шеми за да помогне во испораката на свежа вода на палестинските територии.

Првиот од нив беше „завршувањето на цевководот долг 18 километри“ за да се обезбедат 75.000 Палестинци со чиста вода за пиење во Газа, заедно со УНИЦЕФ.

Цевководоводот транспортираше десалинирана морска вода од фабрика до населбите Кан Јунис и Рафах во јужниот дел на Газа, каде што се проценува дека 95 отсто од водата е несоодветна за човечка исхрана.

Друга шема испорача 2,6 милји цевководи како дел од станицата за третман на отпадни води во Тубас, Тајасир и Акаба, јужно од познатото жариште на Хамас Џенин.

До следната година, мисиите за хуманитарна помош на ЕУ испорачаа околу 16 милји водоводни цевководи на територијата на Палестина.

ЕУ постојано ја зголемуваше помошта за цевководи

ЕУ постојано ги зголемуваше своите донации во готовина за изградба на гасоводи на териториите контролирани од Хамас.

Во 2021 година, јавно достапните информации покажаа дека ЕУ обезбедила 9 милиони евра за купување на „нови водоводни цевки“ во градот Газа и Џабалија, додавајќи мрежа од канализациони цевки долга 32 милји.

Членовите на бригадите Ал-Касам (военото крило на Хамас) копаат водоводни цевки наменети за Палестинците во ГазаГазаните Фото: Скриншот

Во 2022 година, ЕУ објави дека ќе бидат изградени уште 10 милји цевководи со помош на фондовите на ЕУ.

Оваа година, документите покажуваат дека Брисел потрошил 26 милиони фунти за нови цевководи, без да се прецизира одредена должина.

Комисијата оваа недела инсистираше на тоа дека нејзините пари не му биле предадени на Хамас.

„ЕУ не го финансира Хамас или нивните терористички активности директно или индиректно“, се вели во извештајот.

Извршната власт на ЕУ со седиште во Брисел одржуваше „политика без контакт“ со терористичката група од 2007 година.

Обединетото Кралство обезбеди средства за поврзување на околу 425.000 Палестинци со системот за вода за пиење и канализација, без детали дали британските купиле цевки.

 „Помошта од Обединетото Кралство подлежи на ригорозен надзор за да се осигура дека ќе ги достигне најранливите со максимално влијание и да се минимизираат ризиците од пренасочување, рече портпаролот на FCDO.

Според него, апсолутно никакво финансирање не оди за Хамас, а помошта е насочена кон обезбедување на ранливите цивили со суштинска и спасувачка помош.

Во меѓувреме, хуманитарната ситуација во Газа е „страшна“, со ограничено снабдување со храна и вода кои „брзо се трошат“, рече во четвртокот заменик-шефот за итни случаи на Светската програма за храна на ОН (ВФП) Брајан Ландер.

Палестинците во Газа се принудени да полнат контејнери со вода за пиење од возила/цистерни за дистрибуција на вода .

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај