Последни написи

Албански медиуми: Албанското собрание со резолуција за Косово; Курти алармира за можен повторен напад од Србија; Напаѓачите имале софистицирано оружје од српско потекло

Неколку часа пред Собранието да одржи специјална седница за Косово, постигнат е договор меѓу СП и ПД за заедничка нацрт-резолуција. Албанија ќе биде членка на Советот за човекови права за периодот од 1 јануари 2024 година до 31 декември 2026 година. Косовскиот премиер Албин Курти рано во четвртокот изјави дека постои зголемен ризик од повторени насилни напади од „криминалните структури на Србија на Косово“, пишуваат албанските медиуми.

Ова се само дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

АЛБАНИЈА

Еуроњуз Албанија: Собранието на Албанија со резолуција за Косово, се бара меѓународна истрага за терористичкиот напад во Бањска

„Неколку часа пред Собранието да одржи специјална седница за Косово, постигнат е договор меѓу СП и ПД за заедничка нацрт-резолуција. Еуроњуз  Албанија го откри ексклузивно комплетниот нацрт со 3 точки кои ја поддржуваат резолуцијата на косовското Собрание.

СОБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА АЛБАНИЈА:

Целосно и едногласно поддржете ја Резолуцијата бр. 08-Р-009 на Собранието на Република Косово, одобрен на пленарна седница на 28 септември 2023 година

– Се бара од уставните институции на Република Албанија, во сите меѓународни инстанци, како и во билатералните контакти со нашите партнери, силно да се ангажираат и да ги преземат сите неопходни активности за да овозможат меѓународна истрага поврзана со терористичкиот акт на северот на Косово ;

– Ја охрабрува Владата на Република Косово да работи рамо до рамо и без резерва да се приклучи кон своите стратешки сојузници, Европската Унија и Соединетите Американски Држави, во функција на процесот за постигнување конечен договор за нормализација на односите меѓу Косово и Србија и конечното признавање на Косово од неа.“

РТШ: Албанија по втор пат е членка на Советот за човекови права на ОН

„Албанија ќе биде членка на Советот за човекови права за периодот од 1 јануари 2024 година до 31 декември 2026 година.

„Албанија презема уште една меѓународна улога! Албанија е член на Советот за човекови права на ОН. Вчера, 123 земји-членки на Генералното собрание на ОН гласаа за Албанија како една од 15-те земји што ќе заседаваат во КХР од 1 јануари 2024 година до 31 декември 2026 година.

15 нови членови на КДНЈ: Албанија; Бразил; Бугарија; Бурунди; Кина; Брегот на Слоновата Коска; Куба; Доминиканска Република; Франција; Гана; Индонезија; Јапонија; Каде отиде; Малави; Холандија“, пишува Рама.

Веста вчера (10.10.) ја соопшти министерот за надворешни работи Игли Хасани, сметајќи дека е уште едно големо достигнување на албанската надворешна политика и дипломатија.“, пренесува РТШ.

КОСОВО

РТВ 21: Курти алармира: Постои можност нападите на Србија да се повторат, целта им е да ја обвинат косовската полиција

Косовскиот премиер Албин Курти рано во четвртокот изјави дека постои зголемен ризик од повторени насилни напади од „криминалните структури на Србија на Косово“.

Говорејќи за време на состанокот на Владата на Косово во Приштина, Курти рече дека нивната главна цел е „да ја обвинат косовската полиција и да ја претстават како угнетувачка сила на косовските Срби. За да го постигнат тоа, тие нема да бираат средства“, нагласи тој, пренесе РТВ21.

РТК -Ховениер: Напаѓачите имале софистицирано оружје, со потекло од Србија

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Џефри Ховениер изјави дека оружјето што го оставија зад себе оние кои ја нападнаа косовската полиција во Бањска на 24 септември, е софистицирано и обично го обезбедува државната структура, пренесува РТК.

Газета Експрес: Нова дознава што ќе побара „големата петорка“ од Вучиќ на средбата

Извор на Нова од дипломатските кругови посочува дека големата петорка доаѓа во Белград, на средбата со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, со две главни цели.

„Првата цел е да се поттикне Србија да биде покооперативна во истрагите поврзани со настаните во Бањска. Долго време има поплаки дека официјален Белград не соработува доволно и дека информациите што ги бараат официјални лица од Србија често доцнат или воопшто не се добиваат. Потребно е оваа соработка да биде подобра за целосно да се расветли овој случај и сите одговорни за вооружениот конфликт да ги сносат последиците“, вели соговорникот на Нова.

Втората причина, како што беше истакнато, е целта да се излезе од ќорсокакот во преговорите меѓу Белград и Приштина, пренесува Газета Експрес.

КОЛУМНА

Инсајдери: Хамас, Израел и Косово

„Бруталниот напад кој Хамас го изврши оваа недела во Израел повторно го дели светот на два дела.

Едната страна го осудува насилството врз невините цивили, додека другата страна смета дека теророт на Хамас е оправдан поради израелските окупациски акции низ годините.

Но, како што светот е поделен, меѓу Израел и Хамас, поделени се и Албанците. Некои од нивните реакции на социјалните мрежи, вклучително и на мојата страница на Фејсбук, која во еден момент беше исполнета со слики од среќни терористи, беа одвратни и ненаменски, толку многу што во еден момент се почувствував како да живеам во Појасот Газа. а не во Албанија.“, пишува авторот Бен Блуши во колумната Хамас, Израел и Косово, објавена во Инсајдери.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај