More

  Маск нема да може повеќе да прави штета: Старлинк за вооружените сили на Украина ќе биде под контрола на Пентагон

  Општо земено, ако е потребно, може да се најде алтернатива на сателитските комуникации обезбедени од SpaceX. Има многу други опции.

  Веројатно сите (или скоро сите) знаат кој е Илон Маск. Пред се, Маск е сопственик на SpaceX, Tesla и социјалната мрежа X. Тој е исто така поддржувач на Трамп, латентен симпатизер на Путин и човекот кој есента 2022 година го изгаси Старлинк на Крим, со што ја прекина операцијата на Вооружените сили на Украина против руската Црноморска флота.

  Фото: Укринформ

  Тоа е второто за кое би сакал да зборувам подетално, пишува Мирослав Лискович во Укринформ. На крајот на краиштата, неопходно е да се разбере како Маск доби, ако не апсолутен монопол, тогаш моќна контрола врз важна воена сфера – сателитски комуникации.

  Ајде да се обидеме да откриеме што да правиме во врска со тоа и како да помогнеме.

  Но, прво, да цитираме извадок од големата статија на американското списание „Њу Јоркер“ со наслов „Правилото на сенката на Елон Маск“ (патем, препорачуваме да го прочитате): „Интервенцијата на богатите во политиката не е нова појава. Џ.П. Морган им позајми значителни средства на сојузничките сили за време на Првата светска војна, а Џон Рокфелер помладиот даде многу пари на Лигата на народите. Но влијанието на Маск е посмело и пошироко. Сегашни и поранешни функционери во НАСА, Пентагон, Одделот за транспорт, Федералната управа за авијација и Управата за безбедност и здравје при работа рекоа дека влијанието на Маск во нивната работа сега е неизбежно. Тие сега го третираат како неофицијален владин функционер“.

  Договорот на Пентагон и SpaceX: Маск повеќе нема да може да ги исклучува терминалите за Интернет Starlink?

  Михаило Самус, директор на Истражувачката мрежа на новата геополитика коментира за Укринформ:

  „Добро сум свесен дека во моментов имаме малку црно-бел поглед на личноста на Илон Маск. Но, сакале ние или не, тој има право на какви било политички ставови. Дали ќе го поддржува Трамп или не е негова работа. Како што вели поговорката, секој свој, и ништо не можеме да направиме за тоа. Сепак, и ова е најважното нешто, Маск е бизнисмен. Технологијата Starlink, која е проект на неговата компанија SpaceX, не е за волонтирање, но за бизнис“,.

  Политичкиот експерт Јевхен Сависко исто така нагласува дека Маск е циничен бизнисмен, а политиката и војната се исто така работа за него:

  „Тој го прави само она што е профитабилно. тој веднаш ќе замине на страната на своите нови пријатели. Маск ќе стане жесток демократ и украинофил. И целата негова империја ќе почне да му кажува како да и помогне на Украина“.

  Што се однесува до помошта… Важно е да се потсетиме на настаните од 24 февруари 2022 година, кога рутерите на американскиот Виасат, кој обезбедуваше комуникации и интернет во Украина, беа срушени од руски хакери еден час пред нападот.

  На 26 февруари, вицепремиерот Михаило Федоров побара од Илон Маск преку Твитер (сега X) да обезбеди сателитски комуникациски станици Starlink. Вториот се согласи. Во рок од два дена, првите 500 терминали беа во Украина. Потоа уште 2000, а со нив – комплети за автономно напојување. Во март 2022 година, украинската телевизија веќе се емитуваше благодарение на Старлинк. Маск обезбеди комуникации за единицата за специјални операции и и дозволи на украинската команда да комуницира со Заедничката команда за специјални операции на САД.

  Фото: Укринформ

  Бевме главно глуви и слепи во првите часови од руската инвазија, со многу ограничени комуникациски способности. Маск веднаш и обезбеди на Украина пристап до Старлинк. Ова овозможи да се координираат операциите на бојното поле и да се напаѓаат воени цели со хируршка прецизност. “, вели политичкиот експерт Андриј Сенкив.

  Дали треба да му се заблагодариме на Маск за ова? Се разбира да. Но, треба да се забележи дека и тој имаше корист од ова: всушност, нашата војна стана можност Маск да ја тестира и подобри технологијата што ја создаде на еден вид полигон за тестирање.

  „Но, фактот дека услугите и опремата на Starlink ни помогнаа е неоспорно“, нагласува Михаило Самус, „Едноставно немавме време да бараме сложени решенија. Требаше да направиме сè брзо, ефикасно и евтино, а  Starlink беше сето тоа.”

  Неколку месеци подоцна, се појавија информации за проблеми со пристапот до Интернет преку сателитските терминали на Маск. На пример, како што стана познато дури сега, во септември 2022 година, украинските одбранбени сили планираа тајно да ја нападнат руската флота во Севастопол со шест површински камикази беспилотни летала. И токму Старлинк беше потребен за да ги води до нивната цел. Меѓутоа, Маск им наредил на своите инженери да го исклучат Starlink на 100 километри од брегот на Крим. Како резултат на тоа, украинскиот напад не успеа.

  „Очигледно, „кримската операција“ не беше подготвена во тесна координација со американските партнери, инаку немаше да има проблеми со комуникацијата. Маск рече дека ако добиеше барање од Белата куќа, Старлинк ќе работеше на Крим“, вели Андриј Сенкив. Многу луѓе забораваат дека позицијата на Маск за руската „црвена линија“ беше широко споделена од американски експерти и дипломати во тоа време. Фактот дека американската администрација сега го промени својот став за Крим и украинските напади на руска територија не го менува фактот дека гледиштето на Маск го одразуваше консензусот на Белата куќа минатиот септември“.

  Па, нека биде така. Сепак, како да се спречи слична ситуација да се повтори во иднина…

  Еден вид договор кој беше пионер во 1950-тите може да му помогне на Пентагон во решавање на проблемот од 21-от век: да се погрижи сателитски оператори од приватниот сектор да не ги прекинуваат комуникациите за време на војната.

  Сенаторите и командантот на американската вселенска команда изразија загриженост за неодамнешната најава на SpaceX дека ќе започне да ја ограничува употребата на Украина на соѕвездието Starlink на компанијата, пишува Nextgov.

  „Лично бев разочаран што видов прекин на целосните услуги во толку критично време за самоодбраната на Украина“, му рече сенаторот Марк Кели, Д-Ариз., на генералот Џејмс Дикинсон на Вселенската команда. „Дали сметате дека постои врска помеѓу достапноста на оваа способност на нашите партнери во Украина во овој конфликт и односите што ги имаме со компании како SpaceX?

  Дикинсон одговори фактички: „Да“.

  Односот на Пентагон со SpaceX само порасна откако програмата Фалкон на DARPA во 2005 година и помогна на компанијата да се крене од земја. Војската, која веќе е голем клиент на услугите на Starlink, планира огромно проширување на комуникациите на бојното поле што зависи од евтините комерцијални сателитски комуникации.

  На сослушувањето на Комитетот за вооружени служби во Сенатот во март оваа година, Дикинсон ја опиша важноста на комерцијалните сателити како клучна лекција од војната во Украина.

  „Нема сомнеж дека системот Starlink на SpaceX е интензивно користен од Украина и нејзиниот одговор на руската агресија“, рече тој. „Мислам дека ова покажува дека комерцијалните вселенски способности можат да играат значајна улога во нашите современи конфликти со висок интензитет“.

  Значи, што ќе се случи ако директорите на SpaceX решат да престанат да поддржуваат одредени воени операции на САД во жарот на конфликтот, како што направија со Украина?

  Дикинсон рече дека Пентагон треба да се погрижи сите страни да ги разберат нивните законски обврски и да имаат целосно разбирање за очекувањата на војската пред да се случат тие моменти.

  „По информациите за проблемите на Starlink на Крим, дојде до промена на пристапот. Пентагон одобри договор со SpaceX за купување на Украина терминали за Starlink Интернет што Маск нема да може да ги исклучи“, се сеќава Михаило Самусм директорот на Истражувачката мрежа на новата геополитика

  Воениот експерт вели дека Украина ќе добие (или веќе добила) неколку стотици нови терминали и услуги на Старлинк со гарантирано активирање и без можност за „рачна“ интервенција од страна на шефот на компанијата.

  „Пентагон не ги открива конкретните услови на овој договор од безбедносни причини, но можеме да претпоставиме дека системот во Украина сега е главно под контрола на американската војска“, вели Андриј Сенкив.

  Очигледно, можеме да зборуваме за специјализирани сателитски комуникации за војската според новата програма Starshield, која работи на постоечките сателити во мрежата Starlink.

  „Од отворени извори не е јасно дали Пентагон нарачал редовна услуга Starlink или Starshield за Украина“, додава политичкиот експерт.

  Според него, постојат значителни разлики меѓу првата и втората служба.

  „Маск тврди дека условите за користење на Starlink јасно забрануваат користење на услугата за офанзивни воени операции, додека Starshield е заштитен знак на SpaceX за неговата линија на воени производи за американската влада. На пример, на 1 септември оваа година, американските вселенски сили потпиша договор вреден 70 милиони долари со SpaceX за услугите на Starshield. Според портпаролот на командата на Space Systems, „Услугите Starshield ги обезбедува сателитската група Starlink, но се разликуваат од комерцијалната услуга Starlink во однос на уникатните услови за Министерството за одбрана на САД кои се не се најде во договорите за комерцијални услуги”, вели Сенкив.

  Сепак, овој претставник не прецизираше кои уникатни услови се вклучени во договорот Starshield. Сепак, и ова е важно, американските власти велат дека има клаузула во договорот што нема да му дозволи на Маск да ја оневозможи услугата по сопствена желба, без оглед на тоа како војската на САД (клиентот) ја користи“.

  Него го надополнува Павло Белоусов, експерт за дигитална безбедност во Интерњус Украина:

  „Се чини дека Пентагон ќе одлучи што, каде, како и за какви цели ќе работи оваа услуга. Можеби контролата на војската или владините агенции ќе се зголеми, имајќи предвид проблемите што Маск ги создаде со своите одлуки“.

  Според нашите соговорници, тешко дека Маск ќе се осмели да го прекрши договорот со Пентагон, бидејќи потоа ќе се соочи со огромни проблеми, бидејќи се работи за интересите на националната безбедност на САД.

  „Маск добро го знае ова, па неговите лудории имаат свои граници. Мислам дека нема да ги исклучи и блокира терминалите што ги обезбедува американското Министерство за одбрана, во спротивно ќе се потсетува на се што се случило и што можело да се случи “, потенцира политичкиот експерт Јевхен Сависко.

  Во исто време, Андриј Сенкив вели дека САД имаат законодавни механизми со кои може да се бара одговорност од американска компанија за нејзините постапки на странска територија. Во зависност од направеното прекршување, компанијата потпаѓа под јурисдикција на федералниот суд или државниот суд каде што е регистрирана.

  Меѓутоа, кај сателитските комуникации постои и „трета“ територија – вселената.

  „И овде, адвокатите се соочуваат со многу двосмислени толкувања на одредби и законски дупки, кои во голема мера го отежнуваат решавањето“, нагласува експертот.

  Ваквите несигурности, особено во однос на формулациите во договорите меѓу добавувачите и потрошувачите, според кои една компанија обезбедува услуги за време на војната што може да се користат за поддршка на воените операции, сега се предмет на сослушувања во Сенатот со учество на високотехнолошки бизнис лидери.

  „Значи, наскоро треба да очекуваме промени во локалното законодавство и прилагодување на нивните договори од страна на американските компании“, рече Сенкив.

  Прашањето на денот: колку вооружените сили на Украина се зависни од Старлинк и дали има алтернативи?

  „Системите за комуникации и контрола на вооружените сили на Украина, вклучително и автоматизираните, се навистина зависни од Starlink. Starlink, исто така, многу ја олеснува контролата на беспилотните летала што ги користиме за извиднички операции, бидејќи може да работи дури и на места каде што ситуацијата во комуникацијата е многу голем проблем. Преносот на информации бара висококвалитетна интернет конекција и доста е тешко да се заглави сигналот Starlink користејќи електронско војување“, вели Михаило Самус.

  Фото: Укринформ

  Непријателските уреди за електронско војување работат по целата линија на фронтот (се разбира, работат и украинските). Меѓу најчестите се комплексот за сузбивање на комуникациите RB-341B Leer-3 GSM, RB-301B Borysoglebsk-2 HF и VHF електронските комплекс за потиснување, автоматизирана станица за заглавување R-330Zh Zhitel и електронски систем за војување 1RL257 Krasukha-4. Сите овие системи се дизајнирани да ги заглавуваат стандардните радио-комуникации, да ги пресретнуваат мобилните комуникации и да обезбедуваат активни пречки и контрамерки на радарите за удар на одборот. извидувачки, и беспилотни авиони. Сепак, Starlink го има сето тоа „во позадина“ и е заштитена од ефектите на таквите инсталации, бидејќи се напојува директно од сателити.

  „Старлинк го решава проблемот со достапноста на Интернет во речиси сите услови: само на терен, каде што нема струја и други комуникации. Самиот терминал е прилично ефтин за купување (особено кога се споредува со воена опрема/електроника), има многу секаде се продаваат терминали и практично нема недостиг“, вели Павло Белоусов. – „Односно, една од најважните задачи (комуникацијата) се решава сосема едноставно. Имањето Интернет на располагање на војската им дава многу предности за многу задачи, бидејќи комуникацијата е една од клучните компоненти. Од комуникација со роднините до организирање напади со поморски дронови“.

  Валериј Јаковенко, ко-основач на drone.ua и експерт за технологија на беспилотни летала, нагласува дека технологијата Starlink не е единствена:

  „Ние сме дел од цивилизираниот свет и сите технологии што би сакале да ги користиме се отворени за нас. она што ги разликува е нивната цена. Додека Starlink може да чини неколку стотици долари, алтернативните опции започнуваат од неколку илјади долари.

  Па кои се овие алтернативи?

  „Старлинк е најпромовираниот проект за обезбедување интернет преку сателити, но не е монопол. Во светот има голем број успешни меѓународни комерцијални проекти како Интелсат, Еутелсат, Саткуб, Иридиум итн“, вели Јевхен Сависко.

   

  Интелсат е најстариот меѓународен конзорциум за сателитски комуникации основан во 1964 година. Постепено, повеќе од 140 земји станаа членки на Интелсат. Во 1965 година, организацијата го лансираше првиот комерцијален комуникациски сателит во светот, Early Bird. Во 1969 година, тој пренесе телевизиски снимки од слетувањето на Месечината на Аполо 11. Сега компанијата има 56 сателити. Инаку, оваа компанија неодамна иницираше набавка на сателитски терминали Satcube за Украина во вредност од околу 6,5 милиони евра. Купувањето го плаќа Германија. Поважно, Satcube нема против употребата на нивната опрема од страна на украинската војска.

  Eutelsat е основан во 1977 година од 17 европски земји за да ја развие и управува европската сателитска телекомуникациска инфраструктура. Компанијата сега има 36 сателити кои обезбедуваат покривање на европскиот континент, Блискиот Исток, Африка, Азија и Америка.

  Iridium е основан во 1991 година. Првично, тој беше во сопственост на Motorola. Последователно, најголем дел од акциите се здобија со инвеститори од Јапонија, Германија и… Русија. Меѓутоа, по прогласувањето банкрот во 1999 година, компанијата ја купи Пентагон. Министерството за одбрана на САД одлучи да ги користи сателитите не само за свои потреби: за да заштеди на трошоците, војската продолжи да ги користи комерцијално. Во моментов, системот Иридиум вклучува 77 сателити. Операторот обезбедува 100% покриеност на површината на Земјата.

  „Покрај веќе споменатите, има многу други потенцијално ветувачки проекти. На пример, британско-индиската компанија OneWeb, која планира да распореди 648 сателити и Проектот Кајпер, замислата на Amazon [милијардерот Џозеф Безос], кој планира да распореди 3.236 сателити,(за која предходно пишуваше  ЦивилМедиа во својата анализа). Конечно, канадската компанија Телесат ЛЕО, која планира да распореди 292 сателити“, додава политичкиот експерт Дмитро Франчук.

  Значи, постои алтернатива. Но, колку брзо може да се прилагодат овие решенија, доколку е потребно?

  Павло Белоусов тврди дека горенаведените технологии губат од Starlink во прашања како што се достапноста, количината, цената, леснотијата на користење итн. Тој ја изгради инфраструктурата, организираше еден куп услуги за одржување, печати компоненти за заштита на печатачи на ЦД, футроли за шиење и слично. Значи знаеме скоро се за Starlink. За време на војната, можно е да се „пресели“ на нешто сосема друго , но дефинитивно не е лесно.

  Сепак, приватните компании не се единствените.

  Михаило Самус вели дека Пентагон не ги користи услугите на ниту една приватна компанија, туку има свои сателити:

  „Бидејќи се работи за заштита на националните интереси. Слично, француското и британското министерство за одбрана не го користат Starlink, и така натаму. Па што ми е поентата? Поентата ми е дека партнерите можат да им обезбедат на вооружените сили на Украина воен интернет и специјални комуникации. Иако ова не е брз процес“.

  Потребни се не само финансиски средства, туку и соодветни политички одлуки.

  „Но, јас сум убеден дека овие прашања постојано се поставуваат на состаноците во Рамштајн, за време на билатерални средби“, додаде воениот експерт.

  Од неодамна, вели тој, нема информации за некакви прекини во работењето на Старлинк.

  „Засега не гледам причина да не го користам она што е при рака, што е брзо, евтино и ефикасно. Меѓутоа, ако Маск одеднаш почне повторно… ќе има алтернатива. Вооружените сили на Украина дефинитивно нема да бидат оставени без сателитски комуникации“, смирува Михаило Самус.

  Подготви: Д. Мишев

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version