Последни написи

Албански медиуми: САД очекуваат од Косово предлог за „Заедницата“; Фирми, хотел и милиони евра на Радоичиќ во Србија; Турција го презема раководството со КФОР во Косово

Американскиот Амбасадор  во Косово  Џеф Ховениер во интервју за Блумберг зборува за изјавата на Вјоса Османи во која се вели дека Косово заедно со Америка треба да го подготви нацрт-статутот на Заедницата. Според американскиот дипломат, доколку Косово првично сака да го сподели својот предлог со САД, такво нешто би било добредојден. Пет фирми, деловен простор, хотел на Копаоник, вила во елитен дел на Белград – сето ова во Србија официјално е во сопственост на Милан Радоичиќ, пренесуваат косовските медиуми.

КОСОВО

Радио Косова е Лире – Ховениер: Ако Косово сака да го сподели својот предлог за Заедницата, во САД тоа би било добредојдено

Американскиот Амбасадор  во Косово  Џеф Ховениер во интервју за Блумберг зборува за изјавата на Вјоса Османи во која се вели дека Косово заедно со Америка треба да го подготви нацрт-статутот на Заедницата. Според американскиот дипломат, доколку Косово првично сака да го сподели својот предлог со САД, такво нешто би било добредојдено.

„Ја гледам улогата на овој начин како што ја гледам улогата на Америка во остатокот од дијалогот. Така, ако Владата на Косово сака да ги изнесе своите идеи за тоа како најдобро да се придвижи кредибилен процес за формирање на Асоцијација, вклучувајќи давање идеи или вистински нацрт на нацрт-статут, ние би го поздравиле тоа. И ако владата на Косово сака да го сподели ова прво со Соединетите Држави за нашите повратни информации, тоа е во ред. И ние би го поздравиле тоа, изјави Ховениер за Блумберг, пренесе Радио Косова е Лире.

Инфокус – Фирма, хотел, вила и милиони евра: Богатството на Милан Радоичиќ во Србија

Пет фирми, деловен простор, хотел на Копаоник, вила во елитен дел на Белград – сето ова во Србија официјално е во сопственост на Милан Радоичиќ, покажува истражувањето на Радио Слободна Европа.

Радоичиќ, кој јавно ја презеде одговорноста за вооружениот напад на косовската полиција во селото Бањска, ја дели сопственоста на тој имот со бизнисменот Звонко Веселиновиќ од северно Косово и неговиот брат Жарко.

Компаниите кои работат од него само во 2022 година заработиле над 24,5 милиони евра, покажуваат финансиските извештаи анализирани од РСЕ, пренесува Инфокус.

Дукаѓини: „Сведок се обиде да преговара за придобивките во замена за сведочење“, се обраќа Емерсон пред поротата на Специјалниот суд

Бен Емерсон, адвокатот на Кадри Весели, на седницата во понеделникот покрена дилема во врска со сведокот кој се очекува да даде исказ во Специјализираните совети на Косово (DhSK) во наредните денови.

Емерсон се обрати до поротата со тврдењето дека овој сведок се обидел да преговара со обвинител на Специјалното обвинителство.

„Тоа нема врска со овој сведок (со поранешниот новинар на српскиот медиум Танјуг, Небојша Радоѓевиќ, кој сведочеше), туку има врска со сведокот кој ќе сведочи утре. Или во иднина, рече меѓу другото Емерсон, пренесува Дукаѓини.

РТК – Курти: Србија како сојузник на Русија се обиде да го копира сценариото во Донбас

Премиерот на Република Косово, Албин Курти, од Ливерпул, Обединетото Кралство, изјави дека Србија како сојузник на Русија се обидела да го копира сценариото во Донбас за да го освои северот.

„Зголемувањето на српското воено присуство на границата со Република Косово беше опишано како без преседан од Советот за национална безбедност на Белата куќа, додека снимките снимени со беспилотни летала што ги поседува терористичката група откриваат дека паравоените трупи биле обучени на официјални бази во Српската војска, со што непобитно ја докажува директната вмешаност на државата Србија во планирањето на нападот што беше извршен пред две недели во Бањска, на 24 септември“, рече тој на Годишната конференција на Работничката партија, пренесе РТК.

Шќипмедиа: Турција денеска го презема раководството на КФОР на Косово

Турција ќе ја преземе командата на КФОР во критичен момент откако се разгореа тензиите меѓу Косово и Србија.

Турција, која има најголема војска во НАТО по САД, ќе ја преземе командата со мисијата од Италија на 10 октомври, изјави во четвртокот контраадмиралот Зеки Актурк, портпарол на турското Министерство за одбрана. Земјата има односи со двете страни, бидејќи има развиено трговски односи со Србија додека го снабдувала со борбени беспилотни летала на сојузникот Косово, пренесува „Блумберг“.

Турција смета дека личниот однос на претседателот Реџеп Тајип Ердоган со српскиот претседател Александар Вучиќ е потенцијално клучен за спречување на ескалација на насилството по минатонеделната смртоносна размена на оган во Косово, според луѓе запознаени со ова прашање, пренесува Шќипмедиа.

КОЛУМНА

Јава Њуз: Политиката обединува за Израел, а се подели за Косово?!

„Настаните во последните неколку часа и заживувањето на израелско-палестинскиот конфликт, по масовниот ракетен напад од Хамас, се чини дека се само почеток на еден многу жесток судир, кој ќе мобилизира цела низа дипломати и преговарачи. Овој конфликт е малку како заспан вулкан кој еруптира кога најмалку се очекува. Така се случи овој пат и вака се предвидува да се случува во иднина и со Косово.

Додека во Израел постојано се слушаат сирени за тревога поради ракетите кои ги напаѓаат цивилите, светската политика во голема мера се построи во нивна поддршка. Албанија и Косово не направија исклучок на сите нивоа и се чини дека тоа беше моментот кога нивните главни лидери и продолжувајќи со опозициите и мнозинството од двете земји го осудија тоа.“, пишува авторот Бен Андони во колумната Политиката обединува за Израел, а се подели за Косово?!, објавена во Јава Њуз.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај