More

  Гутереш и ОН со најостра осуда за нападот на Хамас врз израелските градови

  Генералниот секретар на Обединетите нации најостро го осуди нападот на Хамас врз израелските градови, изјави денес портпаролот на ОН, Стефан Дужарик.

  „Нападите досега однесоа бројни животи на израелски цивили и повредија многу стотици“, рече г-дин Дужарик. „Генералниот секретар е згрозен од извештаите дека цивилите биле нападнати и киднапирани од нивните домови“.

  Гутереш е длабоко загрижен за цивилното население и повика на максимална воздржаност и дека „сите дипломатски напори“ се направени „за да се избегне поширок пожар“, соопшти портпаролот на ОН. „Цивилите мора да бидат почитувани и заштитени во согласност со меѓународното хуманитарно право во секое време“.

  Со длабоко сочувство до семејствата на жртвите, првиот човек на ОН повика на итно ослободување на сите киднапирани лица, рече Дужарик.

  „Тој нагласува дека насилството не може да обезбеди решение за конфликтот и дека само преку преговори што ќе доведат до решение со две држави може да се постигне мир“, рече портпаролот на ОН.

  Р.С

  Exit mobile version