Последни написи

Трамп осомничен дека издавал чувствителни информации за американските нуклеарни подморници на странски државјанин

Неколку месеци по напуштањето на Белата куќа, поранешниот претседател Доналд Трамп наводно разговарал за потенцијално чувствителни информации за американските нуклеарни подморници со член на неговиот клуб Мар-а-Лаго, австралиски милијардер кој потоа наводно ги споделил информациите со многу други, вклучително и повеќе од десетина странски функционери, неколку негови вработени и неколку новинари, според извори запознаени со случајот.

Потенцијалното откривање беше пријавено до тимот на специјалниот советник Џек Смит додека го истражуваа наводното трупање доверливи документи од страна на Трамп во Мар-а-Лаго, изјавија изворите за ABC News. Информациите би можеле дополнително да фрлат светлина врз начинот на кој Трамп се справува со чувствителните владини тајни.

Обвинителите и агентите на ФБИ најмалку двапати оваа година го интервјуираа членот на Мар-а-Лаго, Ентони Прат, кој раководи со американската компанија Прат индустрис, една од најголемите светски компании за пакување.

Во тие интервјуа, Прат опиша како, сакајќи да разговара со Трамп за време на состанокот во Мар-а-Лаго во април 2021 година, ја спомнал американската подморничка флота, за која двајцата разговарале претходно, рекоа истите извори за ABC News.

Според извештајот на Прат, како што е опишан од изворите, тој му рекол на Трамп дека верува оти Австралија треба да почне да ги купува своите подморници од Соединетите држави, на што возбудениот Трамп  „наведнат“ кон Прат како да е дискретен потоа му обелоденил два дела од информации за американските подморници: наводно точниот број на нуклеарни боеви глави што тие рутински ги носат и точно колку блиску наводно може да се доближат до руска подморница без да бидат откриени.

Во мејловите и разговорите по средбата со Трамп, Прат им ги опишал забелешките поранешниот претседатл на најмалку 45 други лица, вклучително и шест новинари, 11 вработени во неговата компанија, 10 австралиски службеници и тројца поранешни австралиски премиери, изјавија изворите за ABC News.

Додека Прат им кажа на инспекторите дека не може да каже дали она што го кажа Трамп за американските подморници е реално или едноставно, истражителите сепак побараа од Прат да не ги повторува бројките што Трамп наводно му ги кажал, сугерирајќи дека информациите би можеле да бидат премногу чувствителни за да се пренесе понатаму, пренесува ABC News.

Не е јасно дали информацијата е точна, но епизодата ја истражувал тимот на на специјалниот советник Смит.

Изворите рекоа дека друг сведок, еден од поранешните вработени на Трамп во Мар-а-Лаго, им рекол на истражителите дека за неколку минути од средбата на Прат со Трамп, слушнал како Прат му пренесува на некој друг дел од она што Трамп штотуку го кажал.

Според изворите, поранешниот вработен во Мар-а-Лаго, исто така, им рекол на истражителите дека му „пречело“ и „шокирало“ кога слушнал дека поранешниот претседател дал такви навидум чувствителни информации на државјанин што не е на САД.

Прат им рекол на истражителите дека Трамп не му покажал никакви владини документи за време на нивниот состанок во април 2021 година, ниту во кое било друго време  за време на средбите во Мар-а-Лаго, велат изворите.

Според изворите, Прат инсистирал пред инспекторите дека им кажал на другите за неговата средба со Трамп за да им покаже како се залага за Австралија со САД. Некои од австралиските официјални лица за кои извори тврдат дека биле, како што се гледа во тогашните новински извештаи, вклучени во тогашните преговори со администрацијата на Бајден околу договорот за Австралија да купи голем број нападни подморници на нуклеарен погон од Соединетите држави. .

Договорот на крајот беше обезбеден на почетокот на оваа година, при што Австралија се согласи да купи најмалку три подморници со нуклеарен погон од класата Вирџинија, иако претседателот Џо Бајден рече дека ниту една од подморниците продадени на Австралија нема да биде вооружена со нуклеарно оружје.
Специјалниот советник Смит не вклучи никакви информации за наводниот разговор на Трамп со Прат во април 2021 година во неговото јунско обвинение против Трамп, кое го обвини поранешниот претседател со 40 точки за незаконско задржување на информациите за националната одбрана и прекршоци поврзани со опструкција.

Минатата година, иако ѝ требаше на администрацијата на Бајден за, како што рече, слаб одговор на руската војна против Украина, Трамп рече дека ако тој  доколку сè уште беше претседател, ќе се погрижеше Русија да разбере дека САД се „поголема нуклеарна сила“ со „ најголемите подморници во светот“.
„[Тие се] најмоќните машини некогаш направени и никој не знае каде се“, рече Трамп на мрежата Фокс Бизнис.

Набргу откако Трамп стана претседател во 2017 година, Прат се приклучи на Мар-а-Лаго како член и јавно вети дека ќе инвестира уште 2 милијарди долари за работни места во американското производство.

Во текот на следните неколку години, Прат го посетил Мар-а-Лаго околу 10 пати, во интеракција со Трамп во неколку наврати, еднаш дури и на вечера со Трамп и американски сенатор на друг имот во сопственост на Трамп во близина, им рекол Прат на истражителите, според изворите. Прат ја посети и Белата куќа во 2018 година, кога Трамп се состана со тогашниот премиер на Австралија, според онлајн записите.

При отворањето фабрика на Прат индустри во Вапаконета, Охајо, Трамп го нарече Прат „пријател“ и го пофали за финансирањето на фабриката.

„Тука сме да прославиме големо отворање и голем господин“, рече Трамп. „Ентони е еден од најуспешните мажи во светот – можеби најуспешниот човек во Австралија“.

Стоејќи покрај Трамп, Прат потоа рече дека „немаше да инвестира во оваа фабрика ако не беше изборот на претседателот Трамп, [кој] ни даде неверојатна верба во инвестирањето во Америка“.

Но, во последниве месеци, според изворите, Прат им рекол на истражителите дека сега ја поддржува актуелната американска влада, опишувајќи се себеси како некој кој има тенденција само да „застане на страната на кралот“.

Претставниците на Прат не одговорија на пораките за коментар од ABC News.

Портпаролот на Трамп рече дека она што му било кажано на ABC News – преку она што портпаролот го нарече „протекување“ – нема „соодветен контекст и релевантни информации“.

„Претседателот Трамп не направи ништо лошо, секогаш инсистираше на вистината и транспарентноста и постапуваше на соодветен начин, според законот“, рече портпаролот.

Подготви: Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај