Последни написи

Студија на Европска комисија: Икс (Твитер) на Илон Маск одигра голема улога руската пропаганда за Украина да допре до повеќе луѓе

Икс на Илон Маск (поранешен Твитер) одигра голема улога во дозволувањето на руската пропаганда за Украина да допре до повеќе луѓе отколку пред почетокот на војната, според студијата објавена оваа недела од Европската комисија, пишува Вашингтон пост.

Новата Твитер политика на Маск помага во ширењето на руската пропаганда

Истражувањето покажа дека, и покрај доброволните обврски за преземање акција против руската пропаганда од страна на најголемите компании за социјални медиуми, вклучително и Мета, руските дезинформации против Украина напредуваат. Дозволувањето на дезинформациите и говорот на омраза да се шират без ограничувања ќе го прекрши Законот за дигитални услуги, законот на ЕУ за социјалните медиуми, доколку беше на сила минатата година, заклучува едногодишната студија на комисијата.

„Во текот на 2022 година, публиката и досегот на сметките на социјалните медиуми усогласени со Кремљ значително се зголемија низ цела Европа“, покажа студијата. „Прелиминарната анализа сугерира дека досегот и влијанието на сметките поддржани од Кремљ дополнително се зголемија во првата половина на 2023 година, особено поттикнати од укинување на безбедносните стандарди на Твитер“.

ЕУ има многу поагресивен регулаторен пристап кон дезинформациите поддржани од владата отколку што направија Соединетите држави. Законот за дигитални услуги, кој стапи на сила за најголемите компании за социјални медиуми на 25 август, бара од нив да го проценат ризикот од лажни информации, да го спречат најлошото да се засилува со алгоритми и да ги подложат на ревизија нивните перформанси. Исто така, европските санкции врз руските државни медиуми го натераа YouTube и другите платформи да ги забранат РТ, рускиот медиум порано познат како Russia Today, кој некогаш беше еден од најследените канали.

Студијата е најстариот показател досега дека законските и доброволните мерки не ја вршат работата, по јунските предупредувања одеврокомесарот Тиери Бретон дека Х имал работа за да избегне потенцијално огромни казни според DSA. Истражувањето го спроведе непрофитната група за анализа Reset, која се залага за поголем надзор на дигиталните платформи.

Без целосен пристап до податоците што ги поседуваат компаниите – податоци што мора да бидат подостапни според новиот закон – Ресетирањето се потпира на информации од јавен карактер, како што е бројот на интеракции што проблематичната содржина ги црпела од луѓе кои не ја следеле сметката што ја објавила .

Икс на Маск не беше сам што не успеа да го спречи ширењето на руската пропаганда, покажа студијата. Инстаграм, Телеграм и Фејсбук, во сопственост на Мета, исто така предизвикаа критики.

Високиот советник за ресетирање, Феликс Карте, изјави за „Вашингтон пост“ дека безбројните пропагандни кампањи користеле говор на омраза, ги поттикнале екстремистите и ја загрозиле националната безбедност, што потенцијално ќе влијае на европските избори следната година.

Истражувачите рекоа дека законот и компаниите за социјални медиуми не се опремени за целосна информативна војна од типот што Русија ја води преку државните официјални сметки, усогласени сметки и други. Руските интереси, исто така, ги координираа акциите на волонтерите на каналите на Telegram, како што е Cyber Front Z, повикувајќи на истовремени објави за манипулирање со формулите што ја зголемуваат популарната содржина. Тие поднесоа лажни масовни тврдења дека проукраинските сметки ги прекршуваат правилата на платформата за да бидат суспендирани, и ги заплашуваа другите со доксинг и други закани.

Користејќи една клучна техника, пропагандистите прво објавуваа бројни пораки во нерегулирани простори со помал сообраќај, а потоа ги промовираа тие објави со линкови на попопуларни канали.

„Ниту една платформа за [социјални медиуми] не воведе политики кои се однесуваат на сите, па дури и на повеќето сметки управувани од Кремљ“, напишаа тие. „Покрај тоа, платформите фундаментално ги игнорираа координираните кампањи меѓу платформите.

Икс и Мета не одговорија на барањата за коментар.

Иако главниот период на студии беше 2022 година, „досегот на про-Кремљ сметки се зголеми меѓу јануари и мај 2023 година, со просечен ангажман порасна за 22 отсто на онлајн платформите“, откри Ресет. „Сепак, овој зголемен досег во голема мера беше поттикнат од Твитер, каде што ангажираноста порасна за 36 отсто откако извршниот директор Илон Маск одлучи да ги укине мерките за ублажување на сметките поддржани од Кремљ, тврдејќи дека „сите вести се до одреден степен пропаганда“.

Маск ја повлече својата платформа за социјалните медиуми од доброволниот кодекс на однесување за борба против дезинформациите што беа широко пропагирани во јуни 2022 година, а тој ги олесни правилата за содржина и го намали персоналот за спроведување.

Под сопственост на Маск, компанијата ги отфрли етикетите поврзани со државните медиуми што ги прикачуваше на RT и други сметки под контрола на Кремљ. Пропагандистите, исто така, платија за програмата за верификација со сина проверка на платформата за да ги направат нивните објави поистакнати.

Како што објави ИМИ, Х ќе ја укине забраната за платени политички реклами. Овој потег беше објавен на почетокот на оваа година, набргу откако Илон Маск ја презеде социјалната мрежа претходно позната како Твитер. Компанијата првично ги забрани ваквите реклами уште во 2019 година под раководство на тогашниот извршен директор Џек Дорси, тврдејќи во тоа време дека „досегот на политичката порака треба да се заработи, а не да се купи“.

Ироничните коментари на Маск кон Украина во служба на руската пропаганда 

Дополнително, како што пренесува Кијив индипендент, Михаило Подољак, советник во претседателската канцеларија на Украина, ги посочи објавите на социјалните мрежи на Илон Маск на 2 октомври, во кои се исмеваше украинскиот претседател Володимир Зеленски, како охрабрување на руската пропаганда.

Подолјак на Твитер напиша дека „секое молчење или иронија кон Украина денес е директно охрабрување на руската пропаганда која го оправдува масовното насилство и уништување“.

 

Иако директно не го спомна Маск, тој додаде дека „за жал…значајните медиумски бројки оддалечени илјадници километри од епицентарот на војната (не можат) да сфатат какви се секојдневните бомбардирања и плачот на децата кои ги губат своите родители“.

Илон Маск на 2 октомври на Твитер сподели навредливо меме на украинскиот претседател Володимир Зеленски, инсинуирајќи дека Зеленски бара премногу помош за Украина.

Официјалниот Твитер профил на Врховната Рада, украинскиот парламент, исто така одговори со сопствено изработен меме (кој подоцна беше избришан) кој го обвини Маск за ширење руска пропаганда.

Не беше првпат Маск да предизвика контроверзии со коментари за Украина. Во октомври 2022 година, тој даде несакан предлог Украина да тргува земјиште за мир. Предлогот наиде на потсмешна реакција од Зеленски.

 

Маск, исто така, неодамна се најде на удар на критики поради, наводно, инструкции на своите инженери тајно да ги исклучат сателитските комуникации Starlink во близина на Крим во 2022 година за да спречат напад со беспилотно летало од украинска подморница против руски воени бродови. Како одговор, сенаторот Елизабет Ворен (Д) повика на истрага против Маск и неговата компанија SpaceX.

Во друг чин на недолично однесување во врска со Украина, Маск, исто така, ги доставил своите доверливи пораки со министерот за дигитална трансформација на Украина, Михаило Федоров, до биографот на милијардерот без дозвола, се вели во извештајот на Financial Times на 8 септември.

SpaceX на Маск започна со обезбедување на сателитски интернет систем Starlink на Украина веднаш по руската целосна инвазија во февруари 2022 година. Системот задржа многу Украинци на интернет и покрај прекинот на електричната енергија и руските напади врз интернет инфраструктурата во земјата.

Во октомври 2022 година, Маск рече дека повеќе не може да ја одржува Starlink во Украина во функција поради високите трошоци за одржување и побара финансирање од Пентагон. Милијардерот подоцна ја промени изјавата и рече дека Старлинк ќе остане онлајн без оглед на поддршката на Пентагон.

Според написот на Њујоркер објавен на 21 август, Маск разговарал со Владимир Путин – иако милијардерот негираше дека разговарал со рускиот претседател – што имало влијание врз промената на позицијата на Маск во однос на Украина.

Владимир Путин ја изрази својата љубов кон Илон Маск

Како што пренесува Ал Џезира, рускиот претседател Владимир Путин го поздрави технолошкиот милијардер Илон Маск како „извонредна личност“ и бизнисмен чија компанија SpaceX стана клучен играч во индустријата за вселенски транспорт.

Јавните пофалби на Путин за Маск во вторникот, 12 септември дојдоа по само неколку дена откако претприемачот роден во Јужна Африка и со седиште во Соединетите Американски Држави рече дека го одбил украинското барање минатата година да ја активира неговата сателитска комуникациска мрежа Starlink во пристанишниот пристанишен град Севастопол на Крим, анектирана од Русија, за да помогне во нападот. за руската црноморска флота, велејќи дека се плаши од соучесништво во „големиот“ чин на војна.

Славата на Маск поради ваквата одлука се шири помеѓу руското раковдство, пренесува Ројтерс. Тој е пофален и од  поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев кој во објава на X претходно минатиот месец  го пофали Маск поради таа одлука – која беше остро критикувана од украинските политичари – како „последниот адекватен ум во Северна Америка“.

Во 18-те месеци од почетокот на руската инвазија, Маск премина од предизвикување на Путин во директна борба и му се закануваше со фрлач на пламен до сугестија Украина да попушти пред барањата на земјата или да ризикува нуклеарна војна, пренесува Јаху њуз.

По чудниот предлог на Маск Украина да го фрли белото знаме, официјалните лица на Кремљ почнаа да му даваат комплименти на најбогатиот човек на светот додека почнаа да се шират гласини дека рускиот претседател и сопственикот на SpaceX и Tesla разговараат. Маск негираше дека разговарал со Путин од почетокот на инвазијата, но светот сепак со вознемиреност гледаше како се залади некогашната жестока врска меѓу овие двајца моќни луѓе – и сега, рускиот политичар отворено го фали контроверзниот бизнисмен.

Маск сè уште не одговорил на пофалбите на Путин, но се чини дека е само прашање на време кога тој ќе каже нешто за признанијата – и се чини дека нема сомневање дека тој ќе исфрли и неколку свои.

Новата политка на приватност на Твитер ризик за приватноста на милиони луѓе

Глобално, новата политика на X ризикува да го прекрши правото на приватност за милиони луѓе,  предупредува Амнести интернешнл.

Реагирајќи на веста дека X, платформата за социјални медиуми порано позната како Твитер, воведе нова политика за приватност која ѝ овозможува да собира биометриски податоци на корисниците и да пристапува до шифрирани пораки Мајкл Клајнман, директор на иницијативата за Силиконската долина во Амнести Интернешнл, рече:

„Биометриски“ е широк поим кој се однесува на физичките атрибути на една личност и треба јасно да се објасни. И покрај тоа што новата политика на X бара од корисниците согласност за собирање биометриски податоци, постои реален ризик нивното право на приватност да биде прекршено, вели Клајнман.

Дополнително, според него, новата политика не јасно објаснува како тие податоци ќе се чуваат и мерките за безбедност за да се осигура дека собраните информации нема да се користат за незаконски цели. Со преку 500 милиони корисници, ваквата колекција на екстремно чувствителни податоци ширум системот претставува огромни ризици за безбедноста и приватноста. Уште позагрижувачка е одредбата дека X ќе собира информации за локацијата на корисниците и нивните приватни пораки, што може да претставува масовен надзор.

„Информациите на корисниците ќе се користат и за обука на моделите за машинско учење и вештачка интелигенција на X. Сепак, на корисниците не им се дава експлицитно опција да се согласат дека нивните податоци треба да се користат за оваа намена. X тврди дека е платформа која ја промовира слободата на изразување, но нејзиниот карт бланш пристап кон остварувањето профит претставува сериозен ризик за индивидуалните права“, додава Клајнман.

X е платформата која претходно беше позната како Твитер. Илон Маск го смени името во јули по неговото преземање на платформата минатата година. Новата „Х Политика за приватност“ го заменува она што претходно беше познато како „Тековна политика за приватност“. Новата политика стапува на сила денеска.

Како и собирањето биометриски податоци, новата политика воведува собирање информации за историјата на вработување на корисниците и што е најважно, предвидува споделување на шифрирани пораки од безбедносни причини.

Според политиката на X, тој собира „метаподатоци поврзани со шифрирани пораки и кога користите директни пораки, вклучувајќи ја содржината на пораките, примачите и датумот и времето на пораките“.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај