More

  Албански медиуми: Во Тирана состанок на МНР на земјите од Берлински процес; Османи бара одговорност од Србија за терористичкиот напад; сценариото може да се повтори

  ирана денеска ги собира министрите за надворешни работи на земјите од Берлинскиот процес, на средба што му претходи на Самитот на Берлинскиот процес, што ќе се одржи во Тирана на 16 октомври. Претседателката на Косово, Вјоса Османи, во четвртокот изјави дека на некои европски лидери им ја истакнала важноста Србија да ја преземе одговорноста за „терористичкиот напад и акт на агресија“ врз Косово, во врска со нападот врз косовската полиција на северот на земјата минатиот месец.

  АЛБАНИЈА

  НОА: Министрите за надворешни работи на земјите од Берлинскиот процес денеска се среќаваат во Тирана

  „Тирана денеска ги собира министрите за надворешни работи на земјите од Берлинскиот процес, на средба што му претходи на Самитот на Берлинскиот процес, што ќе се одржи во Тирана на 16 октомври. Со денешниот состанок ќе претседава министерот за Европа и надворешни работи, Игли Хасани.

  Во рамките на овој формат ќе учествуваат и комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји, министрите за надворешни работи на Косово, Црна Гора, Северна Македонија, Србија и Босна и Херцеговина, како и земјите членки на Берлинскиот процес како Германија. Австрија , Грција, Унгарија.

  На средбата ќе присуствува и министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Гервала, како и германската дипломатка, Аналена Баербок.“, пренесе НОА.

  КОСОВО

  ИНА: Османи бара од европските лидери Србија да биде одговорна за терористичкиот напад на северот

  „Претседателката на Косово, Вјоса Османи, во четвртокот изјави дека на некои европски лидери им ја истакнала важноста Србија да ја преземе одговорноста за „терористичкиот напад и акт на агресија“ врз Косово, во врска со нападот врз косовската полиција на северот на земјата минатиот месец.

  Османи на социјалните мрежи напиша дека во Гаранда, Шпанија – каде што денеска учествуваше на состанокот на Европската политичка заедница – се сретнал со лидерите на Франција, Велика Британија, Германија и Грција.“, пренесе ИНА.

  БалканВеб: Косово ја обвини Србија за планови за анексија, Белград демантира, Вучиќ: Ние сме земјата која ќе го зачува мирот

  „Косовската претседателка Вјоса Османи во четвртокот ја обвини Србија дека се обидува да го анектира северно Косово во план „како на Крим“, како што тоа го направи рускиот претседател Владимир Путин во 2014 година, додека српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека Србија нема намера да нападне некого во регионот.“, пренесе БалканВеб.

  Бота Сот – Свечла: Србите ќе се  маскирале во војници на КФОР, ова сценарио може да се повтори

  Министерот за внатрешни работи на Косово, Џелал Свечла, зборуваше за терористичкиот напад на 24 септември во Бањске во Звечан, каде што загина косовскиот полицаец Африм Буњаку, а беа повредени уште двајца полицајци.

  Свечла изјави дека на Александар Вучиќ не може да му се верува и ова сценарио на Србија може повторно да се повтори.

  „За ова имаме и докази за примања и предавања на ова оружје, а бидејќи овој план вклучуваше и еден исклучително опасен елемент, тоа беше дека некои од автомобилите, од 30-те што влегоа во Косово, имаа налепници со знакот на КФОР. тие имаа и италијански униформи на КФОР и имаа некаде околу 24 замолчувани пиштоли што значи дека беа подготвени да се маскираат во членови на КФОР и да егзекутираат полицајци, во тој случај тензиите ќе пораснат до точка што навистина нема да знам кој кому продава.“, изјави Свечла, пренесува Бота Сот.

  Коха: Специјалниот суд  го уапси  поранешниот припадник на ОВК, Сабит Јанузи

  Специјалниот суд во четвртокот го уапси поранешниот припадник на ОВК, Сабит Јанузи од Фуштица е Дренас.

  Ова го потврди неговиот адвокат Куштрим Битиќи, кој за КОХА изјави дека Јонузи во средата бил сослушан во Специјалното обвинителство (ЗПС) во Фуше-Косово и бил пуштен на слобода, но денеска бил уапсен во неговиот дом.

  „Можам да потврдам дека утрово е уапсен господинот Сабит Јанузи, поранешен борец на ОВК, сега ветеран. Вчера бил на распит во ЗПС во Фуше-Косово и бил пуштен на слобода, но денеска е уапсен во неговиот дом. „Прелиминарно, на почетокот на мај 2023 година, неговата куќа беше претресена и телефонот му беше одземен“, рече Битиќи, пренесе Коха.

  КОЛУМНА

  Бота Сот: Зошто верските водачи на манастирот во Бањска да не одговараат пред правдата?!

  „Пред правдата во вистинска демократска држава, претседателот, премиерот, овчарот, свештеникот и папата, интелектуалецот и неписмениот се рамноправни, дури и луѓето според нивните способности, поголема е казната за оние кои се повозвишени професионалци. , затоа што и злото свесно станува најголемо од нив…

  Жителите на Бањскиот манастир мора да бидат изведени пред лицето на правдата, бидејќи акумулираниот арсенал оружје на криминалната група „Терорист“ беше пронајден во дворот и во месноста на манастирот, каде што одговорни беа предводниците на оваа исповед во овој Манастир…“, пишува авторот Сами Арифи во колумната „Зошто верските водачи на манастирот во Бањска да не одговараат пред правдата?!“, објавена во  Бота Сот.

  Подготви: Д. Тахири

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version