More

  „Тие се само месо“: Русија распоредува казнени баталјони како во времето на Сталин

  Пијани регрути. Наркомани. Непокорни војници. Осуденици.

  Тие се меѓу стотиците воени и цивилни престапници кои беа приморани во руските казнени единици познати како одреди Storm-Z  „Бура-Z“ и испратени на првите борбени линии во Украина оваа година, објави Ројтерс според информациите добиени од 13 лица запознаени со ова прашање, вклучително и пет борци од овие единици.

  Малкумина ќе преживеат за да ја раскажат својата приказна.

  „Борци од Бура – Z, тие се само месо“, рече еден редовен војник од армиската единица бр. 40318 кој беше распореден во близина на жестоко оспоруваниот град Бахмут во источна Украина во мај и јуни.

  Тој рече дека дал медицински третман на група од шест или седум ранети борци на Storm-Z на бојното поле, игнорирајќи ја наредбата од командантот – чие име не го знаел – да ги остави луѓето. Тој рече дека не знае зошто командантот ја дал наредбата, но тврдеше дека таа означува како офицерите ги сметаат борците на Storm-Z за помала вредност од обичните трупи.

  Војникот, кој побара анонимност затоа што се плаши од кривично гонење во Русија за јавно разговарање за војната, рече дека има сочувство за маките на луѓето: „Ако командантите фатат некого со мирис на алкохол во здивот, тогаш веднаш го испраќаат во Бура-Z одредиte“.

  Кога бил контактиран од Ројтерс, офицер во единицата бр. 40318 одби да коментира за Storm-Z и го заврши повикот. Кремљ ги упати прашањата на Ројтерс до руското Министерство за одбрана, кое не одговори на барањето за коментар.

  Руските државно контролирани медиуми објавија дека постојат одреди „Сторм-Z“, дека учествувале во интензивни битки и дека некои од нивните членови добиле медали за храброст, но не откриваат како се формирани, ниту какви загуби имаат.

  Ројтерс е првата новинска организација која состави сеопфатен извештај за тоа како се составуваат и распоредуваат одредите, преку разговор со повеќе извори со директно знаење за тоа што се случува.

  Како војникот од единицата бр. 40318, интервјуираните 13 лица – меѓу кои има и четворица роднини на членовите на Storm-Z, како и тројца војници во редовните единици кои имале интеракција со одредите – сите побарале анонимност, повикувајќи се на страв од репресии. Ројтерс го потврди идентитетот на сите борци вклучени во криминални досиеја, профили на социјалните мрежи или преку разговор со нивниот колега-војник и нивните семејства.

  Казнените одреди, секој од околу 100-150 сили и вградени во редовните армиски единици, вообичаено се испраќаат до најекспонираните делови на фронтот и честопати претрпуваат големи загуби, според интервјуата на Ројтерс со луѓето, кои идентификувале најмалку пет  Бура – Z тимови кои се борат да ја одбијат украинска контраофанзива на исток и југ.

  Тројца од петте борци на Бура-Z интервјуирани од Ројтерс, и роднините на тројца други борци наказнениот вод, опишаа кошмарни ангажмани во кои голем дел од нивните одреди биле збришани.

  Еден борец, осуден за кражба, кој бил регрутиран од затвор, рече дека сите освен 15 од 120-те мажи во неговата единица вградени во 237-от полк биле убиени или ранети во борбите кај Бахмут во јуни.

  Распоредувањето на таквите одреди означува заминување во Украина: додека платеничката група Вагнер – која сега е распуштена по бунтот во јуни – испраќаше осуденици да се борат на фронтот, единиците Бура-Z се под директна команда на Министерството за одбрана.

  Одредите, исто така, комбинираат осуденици кои доброволно се борат во замена за ветувањето за помилување со редовните војници кои ќе бидат казнети за дисциплински прекршоци, велат луѓето со интервјуто.

  Одредите Бура-Z се корисни за руското Министерство за одбрана бидејќи можат да бидат распоредени како потрошна пешадија, според Conflict Intelligence Team, независна организација која ја следи војната. „Борците од „Бура – Z “  се испраќаат во најопасните делови на фронтот, во одбрана и во напад“, изјавија за Ројтерс групата основана во Русија.

  Иако руското Министерство за одбрана никогаш не го призна создавањето на единиците Бура-Z, првите извештаи за нивното постоење се појавија во април кога Институтот за проучување на војната (ISW), тинк-тенк со седиште во САД, цитираше, како што рече: се чини дека е протечена руски воен извештај за формирањето на одредите.

  Ројтерс не беше во можност да утврди колку војници вкупно служат во единиците, иако интервјуата со луѓе запознаени со ова прашање укажуваат на најмалку неколку стотици борци на Storm-Z кои моментално се распоредени на фронтот.

  Вагнер имаше околу 25.000 борци вклучени во конфликтот, рече неговиот покоен водач Евгениј Пригожин во времето на неговиот бунт во јуни.

  Претседателот Владимир Путин во петокот се осврна на осудените кои се борат во редовната армија. На телевизиски состанок со мала група редовни руски војници, тој рече дека знаел дека двајца нивни другари, поранешни затвореници, биле убиени во акција. „Тие ги дадоа своите животи за татковината и целосно се ослободија од својата вина“, рече Путин, додавајќи дека семејствата на осудените ќе им биде дадена помош, без да се елаборира.

  Постои историски преседан за принудно испраќање на воени престапници во казнени борбени единици; во 1942 година, кога Црвената армија се повлекуваше од напредувањето на нацистите, советскиот водач Јозеф Сталин нареди војниците кои во паника или ги напуштаа своите места во „казнените баталјони“ да бидат распоредени на најопасните делови на фронтот, според декретот што тој го потпиша.

  Од притвор на фронт

  Бура- Z е неофицијален термин што го користат руските трупи, комбинирајќи го терминот за јуришни трупи со буквата Z, усвоена од војската како симбол на нивната инвазија на Украина.

  Артјом Шчикин, 29-годишник од регионот Мордовија во централна Русија, отслужуваше двегодишна затворска казна за грабеж изречена во декември 2021 година, кога регрутерите од Министерството за одбрана дојдоа во неговиот затвор прашувајќи дали затворениците сакаат да одат и да се борат во Украина, според судските списи и изјави на двајца негови роднини.

  Тој се пријави затоа што, иако требаше да биде пуштен во декември оваа година, сакаше да го избрише своето криминално досие и да заработи пари за неговото семејство да може да го реновира нивниот дом, велат членовите на неговото семејство. Тројца борци на Storm-Z рекоа дека им биле понудени плати од околу 200.000 рубљи (2.000 долари) месечно, иако рекоа дека во просек им била исплаќана приближно половина од таа сума.

  До мај оваа година, Шчикин беше назначен во казнената единица во рамките на 291-от гардиски полк со моторизирана пешадија и беше распореден во регионот Запорижја во јужна Украина, каде силите на Кијив се обидуваат да ја пробијат руската одбрана, додаваат роднините.

  Официјален претставник на штабот на полкот не одговори на прашањата на Ројтерс.

  Владимир Рогов, службеник во администрацијата инсталирана од Русија во Запорижја, кој редовно дава онлајн ажурирања за конфликтот, објави на Телеграм дека 291-от полк се борел во регионот цело лето. Ниту Рогов не одговори на барањето на Ројтерс за коментар.

  Роднините на Шчикин последен пат се слушнале со него на 18 јуни.

  Неколку дена подоцна, позициите на неговата единица беа под украински оган, рекоа роднините, повикувајќи се на разговори со двајца преживеани од четата на Шчикин. Тројца другари кои биле во ров со него биле убиени, на друг му ја откинале раката, додека самиот Шчикин е исчезнат, велат роднините. Неговото тело не е пронајдено.

  Роднините на Шчикин рекоа дека кога побарале одговор од Министерството за одбрана за неговата судбина, тоа или не одговорило или не дало дефинитивен одговор.

  „Тие беа од единицата „Бура – Z. За нив никој нема да брза“, вели еден роднина.

  Ројтерс не беше во можност самостојно да ја потврди приказната на роднините за настаните.

  Пијани на должност, користење дрога

  Додека осудените го сочинуваат јадрото на казнените одреди, некои редовни војници им се назначени како казна за кршење на дисциплината, според двајца војници кои рекоа дека членовите на нивните единици биле префрлени на овој начин, како и борец на Бура-Z т.н. Игор, осуденик во затвор за обид за убиство.

  Двајцата војници, меѓу кои и оној од единицата бр. 40318, рече дека офицерите испратиле војници во Бура-Z затоа што биле пијани на должност, дека користеле дрога и затоа што одбивале да извршуваат наредби.

  Според руското законодавство за воена дисциплина, војникот може да биде префрлен во казнена единица само ако е осуден од воен суд. Ниту еден од луѓето кои му укажаа на Ројтерс за испратените војници во Бура-Z не рече дека мажите учествувале на судско сослушување. Контактиран минатата недела, војникот од единицата бр. 40318 рече дека немало судски рочишта вклучени во такви трансфери, а Игор, борецот Бура-Z, рече дека нема сознанија за одржани судски рочишта.

  Женевската конвенција, збир на меѓународни правила за војна, не ги опфаќа војниците кои се казнети од нивна страна.

  Бунт кај борците на Бура-Z

  Една група од околу 20 борци на Бура-Z во Запорижја, кои беа дел од единицата број 22179, одлучија дека им е доста од нивниот третман, одбија наредба да се вратат на фронтот и снимија видео на 28 јуни во кое се жалат на нивниот третман. . Ројтерс ги повика броевите наведени за единицата, но тие беа надвор од функција.

  „На фронтот, каде што бевме, не добивме муниција. Не добивме вода или храна. Повредените не беа однесени: сепак сега мртвите гнијат“, вели борец на видеото, кого Ројтерс не беше во можност да се идентификува.

  „Додени ни се ужасни наредби кои дури и не вреди да се извршуваат“, додаде тој. „Одбиваме да продолжиме со извршување на борбени мисии.

  Ројтерс го утврди идентитетот на двајца од борците вклучени во бунтот и разговараше со роднина на секој човек кој ја потврди сметката на видеото, кое беше објавено на 28 јуни од Gulagu.net, француска кампања за руски затвореници. права, и прегледани од Ројтерс.

  По објавувањето на видеото, воените полицајци ги претепале двајцата борци и другите во нивниот одред, како казна за нивниот бунт, велат двајцата роднини. Оттогаш, теј рече дека двајцата борци им рекле дека условите се подобриле, но тие не знаеле кога на мажите ќе им биде дозволено да ја напуштат војската.

  Руските власти не дадоа јавен коментар за инцидентот, а Министерството за одбрана не одговори на прашањата на Ројтерс.

  Членот на семејството на еден од војниците во бунтот, маж од Сибир кој доброволно се пријавил да се приклучи на Storm-Z од затвор, рече дека се плаши од вести од фронтот.

  „Боже мој, нека заврши ова наскоро“, рече таа за војната во Украина

  Оскудно опремени и без чевли во борба

  Според извештаите кои се појавија на Телеграм од 26 јуни, поранешнте затвореници од единиците „Бура Z“ кои се испраќаа во напад на украинските воени позиции во близина на мостот Антонивски во Херсон, биле многу оскудно опремени.

  Грани.Ру on X: “Русские террористы подтверждают, что ВСУ заняли и три дня удерживают плацдарм на левом берегу Днепра у Антоновского моста https://t.co/atzJGODF1t” / X (twitter.com)

  Снабдувањето на руските војници во оваа област моментално е на такво ниво што некои од напаѓачите немале ниту чевли, а доказ за тоа е фотографија објавена на про-Кремљ каналите Телеграма.

  Фото: Screenshot/t.me/romanov_92

  Единицата Бура – Z , која тие (Русите) се обидоа да ја испратат во нападот завчера (двајца беа целосно без чевли) – резултатот од обидот, благо кажано, е негативен“.

  Бројни случаи на грабежи и силувања, регрутираните осуденици ги ограбуваат и сопствените единици

  Како дополнителен проблем, како што соопшти на 15 јули Украинскиот национален центар за отпор, цитирајќи извори во Рускиот волонтерски корпу, со зголеменото присуство на теренот на единиците Бура Z, формирани главно од регрутирани криминалци, како во Брјанската област долж руската граница со Белорусија,  е и стапката на локалниот криминал кој исто така во пораст, според локалните жители, пренесува The New Voice Of Ukraine.

  Локалните жители, наводно, протестираат, соочени со влошување на криминалната состојба. Веќе се евидентирани бројни случаи на грабежи и силувања, велат од Рускиот волонтерски корпус.
  Според HUR, новоангажираните регрути на Бура – Z ги ограбуваат исопствените единици, по што бегаат со украденото оружје во „непознат правец“.

  Драган Мишев

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version