More

  Мекарти, последна жртва на тврдокорните републиканци на Трамп – што ќе значи разрешувањето на спикерот на Конгресот за помошта за Украина?

  Претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти беше отстранет од канцеларијата по историскиот предизвик на неговото раководство од својата партија. Републиканецот се соочи со предлог за разрешување, кој што беше поттикнат од страна на сојузникот на Доналд Трамп, Мет Гаец, во понеделникот, само неколку месеци откако ја обезбеди неговата позиција во 15 круга гласање.

  Ова е прв пат во историјата на Соединетите држави, конгресот да изгласа отстранување на претсетаделот на Претставничкиот дом.

  Како што пренесува Скај њуз, рано во вторникот зад затворените врати, Мекарти ги извести републиканците: “Ако изброев колку пати некој сакал да ме порази, ќе ме немаше уште од многу одамна.”

  Меѓутоа, неколку републиканци рекоа дека се држат до Макарти како што излегуваа од состанокот, за време на кој тие рекоа дека добил овации.

  Тоа следуваше по одлуката донесена од страна на Макарти во текот на викендот да соработува со демократите да ја задржи владата наместо да ризикува затворање.

  Тоа е потег кој го разлути трампистот Гаец и други екстремно десничарски републиканци, бидејќи Макарти се потпираше на демократските гласови за усвојување на привременото продолжување на финансирањето во саботата, кое избегна делумно затворање на владата.

  Група од околу 20 републиканци придонесоа за ваквата одлука на Макарти со постојаното блокирање на други закони.

  Гаец и неговите сојузници рекоа дека се фрустрирани од бавното темпо на трошење на легислативата под наздор на Макарти.

  Републичкиот претставник Тим Бурчет, кој рече дека ќе гласа за отфрлање на г-дин Макарти, рече: “Цел месец август ни беше слободен. Мислам дека тоа е прилично кажано.”

  Големата грешка на Кевин Мекарти беше обидот да владее.

  Историското соборување на сега веќе поранешниот спикер дојде само три дена откако тој беше принуден да ги искористи гласовите на демократите за да го спречи штетното затворање на владата што требаше да го предизвика апсолутизмот на неговата сопствена партија. Ова го зголеми неговиот првичен грев, од почетокот на оваа година, кога трепкаше кога тврдокорните членови на републиканците се заканија дека ќе предизвикаат катастрофално неисполнување на долговите на Америка, што можеше да ја фрли економијата во хаос и да предизвика глобална паника, пренесува Си -Ен – Ен.

  Во краткиот говор Мекарти подвлече како Републиканската партија во ерата на Доналд Трамп се претвори во една од најголемите сили на нестабилност во американскиот живот, а потенцијално и во светот, со тоа што поранешниот претседател доминира на прелиминарните избори на Републиканската партија во 2024 година додека цели кон уништување по втор пат.

  Партијата која некогаш го дефинираше конзервативизмот како зачувување на традиционалното чувство на стабилност и сила, еволуираше во последните три децении во рај за агентите на хаосот, политика на каскадери и вечна идеолошка револуција која постојано води кон нови крајности. Подготвеноста на партијата да го прифати срамот беше прикажана и во вторникот во Њујорк, каде што Трамп се зафркаваше во ходникот пред судницата на која се слушаше неговото судење за измама и доби шлаканица со казнена одредба за напад на судиски службеник на социјалните мрежи.

  Мекарти не беше умерен и не направи малку за да го провери оттргнувањето на Републиканската партија од демократијата. Но, неговиот пораз, од рацете на екстремно десничарските бунтовници за кои минатата недела се пожали дека сакаат да го „запалат целото место“, е елоквентен коментар за неговата партија. Неговите политички убијци, предводени од пратеникот од Флорида, Мет Гаец, го соборија нивниот лидер без никаков план за она што следува – оставајќи го парализирано важното крило на американската влада најмалку една недела. Самиот хаос ќе ги попречи напорите на партијата да профитира од ранливоста на претседателот Џо Бајден, а свежото покажување на неспособност и екстремизам би можело да го попречи обидот на Републиканската партија да ги задржи менливите места што и се потребни за да го задржи своето мнозинство следната година. Уште поважно, политичкиот регицид во вторникот покажа дека мнозинството во Домот е нефункционално и дека Републиканската партија е неуправувана. Додека тоа не се промени, самата Америка ќе биде неуправувана.

  Падот на Мекарти не е без иронија. Тоа се случи кога тој се оддалечи од патот на екстремизмот барајќи соработка со Бајден за да ја спаси земјата од штета. Во партијата во која обидот да се прекине негуваниот синџир на мирни трансфери на претседателската моќ, да биде четирипати кривично обвинет и да се дружи со некои од најкрвожедните диктатори во светот не е дисквалификација (види Трамп), неволната потрага по компромис на Мекарти беше непростлива. .

  Мекарти го поттикна екстремизмот што го собори

  Некое време, Мекарти се чинеше дека прави сè како што треба за да го смири радикализмот кој постојано ја тера Републиканската партија надесно.

  Доаѓајќи до власт на работа за која долго време копнееше, Калифорниецот му оддаде почит на Трамп, оживувајќи ја репутацијата на обесчестениот поранешен претседател со аџилак во Мар-а-Лаго по бунтот во Капитол и работејќи да ја спречи одговорноста за востанието што тој накратко го осуди. Неодамна, Мекарти нареди истрага за импичмент на Бајден, и покрај недостигот на докази кои се стандард за разгледување на најтешката санкција од Уставот.

  Но, наместо соборување на Бајден од функцијата, самиот Мекарти го снема за помалку од еден месец од започнувањето на таа истрага. Мекарти веројатно се надеваше дека ќе го смири гневот на десницата со потегот за импичмент, но нема ограничување за барањата на антивладината фракција на Републиканската партија за која хаосот е цел сама по себе. Пред привремените републикански лидери да кажат дека ќе одморат до следната недела за да се обидат да најдат нов говорник, Џејк Тапер од CNN го праша пратеникот Тим Бурчет, еден од осумте републиканци кои ја запечатија судбината на Мекарти во вторникот, дали неговата партија ќе има нова фигура до паѓање на ноќта. Капсулирајќи ја прегратката на анархијата на Републиканската партија, Тенесиецот одговорил: „Немам никаква идеја, брат“.

  И покрај неговото потклекнување надесно, Мекарти на крајот откри дека со моќта доаѓа одговорност за нешто поголемо од партиска и лична слава – дури и за лидерот на најконзервативниот Дом во историјата. Двапати, поради зголемувањето на лимитот на долгот и избегнувањето на затворање, тој ги отфрли своите најекстремни членови кои беа подготвени да ја уништат економијата или да дозволат трупите да останат неплатени. Радикалите на Републиканската партија – многу поголем блок од малата фракција што гласаше за соборување на Мекарти – бараат масовно чистење на владините трошоци, иако не изградија национално мнозинство преку избори за таква опсежна акција, но Мекарти потпиша 45-дневна привремена сметка за трошење за да избегне затворање, барајќи да ја заврши неговата конфронтација со екстремистите до средината на ноември. Неговата прва-помош не вклучуваше барањето на Бајден и Сенатот за  по,ош од 6 милијарди долари Украина, но, наместо тоа ги вклучи бесните тврдокорни кои сакаа да одат далеку под намалувањето на трошоците што Мекарти ги направи со претседателот во претходниот договор за зголемување на лимитот за задолжување на владата за да го спречи неисполнувањето на долгот. МекКарти дејствуваше знаејќи дека, со оглед на тоа што демократите ја имаат контролата врз Сенатот и претседателството, републиканците во Претставничкиот дом не можеа само да ја претворат својата листа на желби во закон и дека ќе платат политичка цена за затворање. Но, републиканскиот говорник на кој му се потребни гласовите на демократите е на определено време, иако никој не можеше да знае дека крајот ќе дојде толку брзо.

  Со прекршокот во обидот да обликува некое, иако непредвидливо, владеење, Мекарти им се придружи на претходниците како што се претседателот на Републиканската партија Џон Бејнер и Пол Рајан, кои беа протерани од функцијата. Сите тројца не успеаја да ја зауздаат екстремно десничарската фракција која го отфрла компромисот – суштински концепт во американскиот политички систем кој е дизајниран да промовира демократски, постепени промени.

  Ненадеен крај

  „Донесете го“, им рече Мекарти на своите непријатели оваа недела додека тие подготвуваа заговор да го соборат. Тие тоа и го направија.

  „Никогаш не се откажувам“, предупреди тој. Соочен со реалноста, тој го стори тоа, избирајќи да не се кандидира на нови избори за спикер.

  Откако тој стана првиот спикер кој беше изгласан да ја напушти од функцијата во американската историја – само по себе знак на нихилизмот и хаосот што ја карактеризира неговата партија – Мекарти се обиде да го рекреира авункуларниот оптимизам по кој некогаш беше познат на Капитол Хил, но кој се расипа во темнината на сегашната политичка ера.

  „Не жалам што се залагам за изборот на владеење наместо поплаките“, рече МекКарти, покажувајќи храбро лице на своето понижување на храбрата прес-конференција која го ограничи говорникот што отсекогаш се чинеше дека е на краткорочен закуп.

  Два фактори го отворија патот за неговото заминување. Прво, малите мнозински гласачи им ги предадоа на републиканците во Домот во средниот мандат. Мекарти можеше да си дозволи само да изгуби четири гласа на партиски камшик за да усвои предлог-закон – што значи дека тој секогаш беше предодреден да биде еден од најслабите говорници во историјата. Тоа мнозинство без простор за грешка – делумно резултат на бунтот на гласачите против екстремните про-Трамп кандидати кои ги прифатија неговите изборни лаги – значеше дека дури и неколку екстремисти може да имаат огромно влијание во комората. Уште поштетно за МекКарти, неговата ревност да биде врвно куче во Домот и втор во редот за претседателската функција значеше дека тој направи повеќекратни отстапки кон десничарите што дополнително ја исцрпи неговата моќ. Тие ја вклучија и горката таблета што беше принуден да ја проголта од неговиот непријател, Гаец, во вторникот, што значеше дека еден пратеник може да свика гласање за негово соборување.

  Мекарти жестоко ги критикуваше демократите што дозволија осум бунтовници од републиканците да го избркаат од функцијата со тоа што не обезбедија доволно гласови за да го спасат. Но, и не беше изненадување тоа што партијата чиј претседател сега се соочува со истрага за импичмент и чија изборна победа во 2020 година сè уште е оцрнета од членовите на Републиканската партија, не се обиде да ја спаси.

  Приватно, МекКарти можеби се прашува зошто помошта не дојде од друг кварт – Трамп. Поранешниот претседател, кој своевремено го нарекуваше „Мојот Кевин“, беше среќен што републиканецот од Калифорнија ќе дејствува како негов политички штит за време на минатиот Конгрес кога ја блокираше независната комисија за нападот на толпата врз Капитол од поддржувачите на Трамп. Исто така, како лидер на малцинствата, Мекарти се погрижи еден од најжестоките републикански непријатели на Трамп, поранешната републиканка Лиз Чејни од Вајоминг, да биде истерана од партиското раководство.

  Отворањето на истрагата за импичмент на Мекарти минатиот месец – и покрај тоа што немаше докази дека Бајден лично профитирал од очигледното влијание на неговиот син Хантер кога неговиот татко беше потпретседател – беше барем делумно обид да се ублажи влијанието на двојните импичменти на Трамп и четирите кривични судења пред изборите во 2024 година. Сепак, поранешниот претседател не мрдна со малиот прст за да го спаси Мекарти, уште еднаш докажувајќи дека со Трамп, лојалноста обично тече само рднонасочно, и дека сите овозможувачи на поранешниот претседател, дури и ако станат претседател на Домот, се потрошни. Тоа е предупредување за следниот републиканец да го заземе жешкото столче на Мекарти и помага да се објасни зошто неговото заминување веројатно ќе доведе до поголем хаос во Домот и во земјата.

  Трамп, сепак, ја разбира и најфундаменталната лекција од Републиканската партија што ја трансформираше во својата дива слика. Како што неговото однесување станува уште поавтократско и независно, тој покажува дека единствениот начин да преживее е да стане поекстремен. Мекарти двапати се оддалечи од тој курс, настојувајќи да обезбеди малку управување во интерес на неговата земја.

  Тој брзо ја научи вистината на радикалните политички движења насекаде, што потсетува на тоа како лидерите честопати стануваат плен на продлабочениот екстремизам: Револуцијата ги проголтува нејзините деца.

  Што значи соборувањето на Мекарти за американската помош за Украина?

  Џо Бајден рече оваа недела дека очекува спикерот да се заложи за обезбедување поддршка потребна за Украина, но со соборувањето на Мекарти, изгледите се помалку нејасни

  Според Гардијан, историското соборување на претседателот на Претставничкиот дом додава дополнителна неизвесност во изгледите за американската помош за Украина, откако поддршката за Кијив беше исклучена од неодамнешниот нацрт-закон за финансирање на американската влада, оставајќи го Џо Бајден да се потпре на републиканскиот спикер за посебен договор.

  Претседателот изјави за време на викендот дека американската поддршка за Украина не може да биде прекината „под никакви околности“ и дека целосно очекува Мекарти „да ја задржи својата посветеност да обезбеди премин и поддршка потребни за да и помогне на Украина додека се бранат од агресија и бруталност“. .

  Потребата да се зајакне поддршката за Кијив стана поитна, при што администраторот Роб Бауер, највисокиот воен функционер на НАТО, рече во вторникот „сега е видливо дното на бурето“, при што се вели дека Украина истрелала   илјадници гранати – од кои многу доаѓаат од НАТО – секој ден.

  Белата куќа соопшти во вторникот дека е уверена дека САД на крајот ќе обезбедат поголема помош за Украина, без разлика на судбината на говорницата на Мекарти, но со заминувањето на Мекарти, вниманието сега се сврте кон ставовите на неговите потенцијални наследници.

  Украинската „извештајна карта“ на политичката група „Заедно ја браниме демократијата“ ги оцени водечките кандидати од А до Ф според силата на нивната мината поддршка за помошта за Украина, а А означува најсилна поддршка.

  Претставникот Стив Скализ, републиканецот број 2 во Претставничкиот дом, долго време беше фаворизиран да ја преземе функцијата спикер по Мекарти и доби оценка Б, што е чекор погоре од оценката Б-минус на Мекарти. Сепак, тврдодесниот републиканец Мет Гаец, кој го предводеше притисокот за соборување на Мекарти и рече дека ќе ја поддржи Скализ, ја доби најниската оцена – Ф.

  Претседателот на Комитетот за правосудство на Претставничкиот дом, Џим Џордан и тврдокорната ѕвезда во подем, претставникот Бајрон Доналдс, исто така, добија Ф.

  Претставникот Том Емер, републиканскиот камшик во Претставничкиот дом, го доби највисокиот рејтинг, А.

  Вашингтон и испрати на владата на Кијив 113 милијарди долари безбедносна, економска и хуманитарна помош откако Русија изврши целосна агресија во февруари 2022 година.

  Лидерите во Сенатот, кој е тесно контролиран од демократите, ветија дека ќе преземат легислатива во наредните недели за да обезбедат континуирана безбедност и економска поддршка на САД за Украина.

  Бајден во вторникот свика повик со лидерите на сојузничките земји, ЕУ и воената алијанса на НАТО за континуирана координирана поддршка за Украина, поради загриженоста дека поддршката за воените напори на Кијив против Русија се намалува.

  Мекарти на почетокот на оваа недела ги негираше обвинувањата на Гаец дека склучил „таен договор“ со Бајден за да дозволи Претставничкиот дом да гласа за помошта за Украина. Мекарти тогаш рече дека сака повеќе информации од администрацијата на Бајден.

  Во јули, Бајден побара од Конгресот да одобри уште 24 милијарди долари поврзани со Украина, за кои поддржувачите на Украина – републиканците и демократите – се надеваа дека може да стане закон како дел од нацрт-законот за трошење.

  Драган Мишев

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version