Последни написи

АЛБАНСКИ МЕДИУМИ: Косовската полиција го изложи арсеналот на конфискуваното оружје; огнено оружје, оклоп и борбена опрема откриени во дворот на манастирот Бањскa, Српска листа“ прогласи тридневна жалост за напаѓачите

Косовската полиција во Јужна Митровица презентираше оружје, возила и работи одземени во Бањска во Звечани, еден ден по нападот врз неа од вооружени лица, во кој загина полицаец. Владиката Теодосије од Рашко- призренската Епархија на вчерашната посета на манастирот меѓу другото изјави дека во дворот е пронајдено огнено оружје, воена опрема итн., а „Српска Листа“прогласи тридневна жалост за смртта на тројцата српски напаѓачи кои беа убиени во Бањска по нападот врз косовската полиција.

Ова е дел од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ –ПРЕС.

РСЕ: Косовската полиција го изложи оружјето конфискувано по нападот на северот

„Косовската полиција во Јужна Митровица презентираше оружје, возила и работи одземени во Бањска во Звечани, еден ден по нападот врз неа од вооружени лица, во кој загина полицаец. За нападот на 24 септември, министерот за внатрешни работи на Косово го обвини потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ. Ниту српскиот список ниту Србија не ги коментираа овие обвинувања на косовските власти.“, пренесе Радио Слободна Европа на албански јазик.

Телеграфи – Рашко-Призренска епархија: Во дворот пронајдено оружје, во внатрешноста на ѕидовите на Бањскиот манастир нема жртви

„Владиката Теодосије вчера попладне  го посети Бањскиот манастир, за да се информира за настаните што вчера и денеска се случија во и околу манастирот.

„Во текот на денот ЕУЛЕКС и косовската полиција пристигнаа во манастирот за да спроведат истрага.

Внатре во станбените згради и црквата на манастирот, кои се наоѓаат во ѕидовите на манастирот и беа затворени за време на настаните, ниту ЕУЛЕКС, ниту полицијата не пронајдоа нешто што би можело да го загрози манастирот или персоналот што служел во него“, изјавија од Рашко-Призренската епархија.

„Меѓутоа, огнено оружје, оклоп и, борбена опрема се откриени на два простора од дворот на манастирот. Овие работи беа фрлени од вооружени лица при вчерашното повлекување од манастирот“, се продолжува во соопштението.“, пренесува Телеграфи.

Коха: Британската пратеничка која алармираше за оружје во црквите побара повеќе војници на КФОР на Косово

„Претседателката на Комитетот за надворешни работи во Парламентот на Велика Британија, Алиша Кернс побара да се распоредат дополнителни 4.500 војници на КФОР на Косово, за, според неа, да придонесе за одржување на мирот.

Таа во понеделникот на социјалната мрежа Х, позната како Твитер, изјави дека распоредувањето на војниците на КФОР треба да го направи поголема група земји-членки, притоа додавајќи дека КФОР и ЕУЛЕКС треба да им помогнат на институциите на Косово за истрагата за убиството на наредникот Африм Буњаку.“, пренесе Коха.

Епока е Ре: Трансатлантската заедница застана зад Косово, бара одговорност за вооружениот напад

„Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово најостро ги осуди оркестрираните и насилни напади врз косовската полиција во неделата наутро, велејќи дека сторителите на овој напад мора и ќе одговараат. Американската амбасада во соопштение за медиумите соопшти дека сторителите мора и ќе одговараат.

Вооружениот напад го осуди и високиот претставник на Европската унија, Жозеп Борел. „ЕУ најостро го осудува страшниот напад врз косовските полицајци во Бањска на северот на Косово.“, пренесе Епока е Ре.

Газета Експрес: „Српска листа“ прогласи тридневна жалост за српските напаѓачи убиени на северот

„Српска листа“ прогласи тридневна жалост за смртта на тројцата српски напаѓачи кои беа убиени во Бањска по нападот врз косовската полиција, пренесе Газета Експрес.

КОЛУМНА

ЕО: Решението е во редефинирање на границите

„Конфликтот и Заедницата  се иста работа. Решението е редефинирање на границите. Нападот што вчера го оркестрира Србија треба да биде одраз на самиот процес на дијалог. Триумфалистичкото читање на забраната за напад ќе го втурне Косово во хаос. Враќањето кај Заедницата е враќање на конфликтот. Враќање кон негирање без алтернативно решение е исто така враќање на конфликтот. Заедницата и вчерашниот напад се манифестации на истиот проблем. Барањето за постојан мир е решението: меѓусебно признавање и редефинирање на границите.“, пишува авторот Дардан Молиќај во колумната Решението е во редефинирање на границите, објавена во Економиа Онлајн.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај