Последни написи

АЛБАНСКИ МЕДИУМИ: Косово, ден на жалост во чест на загинатиот полицаец; Курти ја смета Србија одговорна, Вучиќ го обвини Курти; Екстратериторијалноста на српските цркви јатаци на рускиот експанзионизам на Балканот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, во знак на поддршка на Уставот на Косово, одлучи понеделник 25 септември 2023 година да биде прогласен за државен ден на жалост во чест на полицаецот Африм Буњаку, убиен на северот на земјата во вчерашниот напад од страна на српски терористи. Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека нападот бил поддржан од Србија, а српскиот претседател Александар Вучиќ го обвини Курти за нападот на северот на Косово.

Ова е дел од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

КОСОВО

РТВ 21: Денеска во Косово е ден на жалост во чест на полицаецот Африм Буњаку

Денеска во Косово е ден на жалост во чест на убиениот полицаец Африм Буњаку.

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, во знак на поддршка на Уставот на Косово, одлучи понеделник 25 септември 2023 година да биде прогласен за државен ден на жалост во чест на полицаецот Африм Буњаку, убиен на северот на земјата.

Буњаку беше убиен во неделата на северот на земјата по нападот врз косовската полиција, пренесе РТВ 21.

РСЕ- Нападот на север: Косово ја смета Србија одговорна, Србија косовските Срби

Припадник на косовската полиција загина, а неколкумина се повредени во судири со вооружена група во северниот дел на земјата, населена со мнозинство Срби.

Од раните добиени во нападот починал полицискиот наредник Африм Буњаку од селото Самадреџе во општина Вучитрн, потврдија надлежните.

Според нив, полициските единици во неделата во раните утрински часови забележале поставување на два камиони без регистарски таблички на мостот на влезот во селото Бањска, кои го блокирале движењето.

Единиците кои излегле на лице место биле застрелани, а еден од полицајците бил убиен.

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека нападот бил поддржан од Србија.

„Единствениот виновник за она што се случи на Косово е Албин Курти“, рече Вучиќ, критикувајќи го и Западот и, како што рече, неговото „лицемерие“ кога е Косово во прашање, пренесе Радио Слободна Европа на албански јазик.

Телеграфи: Двата гранични пункта со Србија Јариње и Берњак продолжуваат да бидат затворени

Двата гранични премини со Србија, Берњак и Јариње и во понеделник продолжуваат да бидат затворени за сообраќај.

Овие два гранични пункта беа затворени во неделата, по терористичките напади врз косовската полиција, каде еден полицаец загина, еден е повреден, а друг е повреден.

По терористичкиот акт, триесетина вооружени лица се сокриле во манастирот во Бањска. Косовската полиција ги повикала вооружените лица да се предадат, но тие продолжиле да ја напаѓаат полицијата, пренесува Телеграфи.

Коха – Лајчак: Ќе најдам начин за напредок во дијалогот во наредните денови

Претставникот на Европската унија (ЕУ) за разговорите Косово-Србија, Мирослав Лајчак, рано во понеделникот изјави дека ќе се фокусира на следните денови за да се најде начин напред во дијалогот, по вооружениот напад врз косовската полиција на северот на земјата, пренесе Коха.

Ина: Бањскиот манастир под полициска контрола, се гледаат и возила на ЕУЛЕКС

Полицијата го контролира целиот периметар на манастирот во Бањска во Звечан, но и целото село поради неговото големо присуство.

Група од неколку оклопни автомобили на ЕУЛЕКС отишла таму, додека форензичките тимови си ја вршат работата, пренесе Ина.

КОЛУМНА

Ина: Екстратериторијалноста на српските цркви, отскочна даска на рускиот експанзионизам на Балканот!

„Српската православна црква беше главниот инструмент што му даде шовинистички тон на целиот белградски хегемоничен оркестар. Пред да маршираат во походи на смртта, паравојските и бандитите од сите српски униформи најпрво го добија благословот на папите преку српските цркви во Босна, Србија и Косово.

Но денеска се случи самоубиствен чин на српската свештено-националистичка политика. Српски манастир денеска беше претворен во бункер на српските терористички банди, а со ова беше бункерирана и политиката на Белград кон Косово…

Оваа терористичка авантура може да му биде од корист и на Вучиќ, кој немаше друг начин да се ослободи од темјанот на српската црква од политиките на одлучување против Косово… Се чинеше дека требаше да се ослободи од тешкиот товар на Вагнеровите качулки кои се движеа како сенки Србија во потрага по проруски лидер…“, пишува политичкиот аналитичар Емин Аземи во колумната „Екстратериторијалноста на српските цркви, отскочна даска на рускиот експанзионизам на Балканот!“, објавена во Ина.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦИВИЛ Медиа

Latest Posts

Не пропуштај