Последни написи

АЛБАНСКИ МЕДИУМИ: До каде се истрагите за нападите врз КФОР; Вучиќ го обвини Западот за кршење на меѓународното право за Косово, Гервала го осуди; Баша предложи електронско гласање за имигрантите

ечиси четири месеци по насилството во северно Косово, КФОР вели дека очекува Приштина и Белград да ги изведат пред лицето на правдата сите извршители на нападите врз нејзините војници, кои беа повредени за време на насилните протести. Српскиот претседател Александар Вучиќ,  за време на својот говор во ОН, ги обвини западните земји дека „брутално ја прекршиле“ Повелбата на ОН со признавањето на Косово, а косовската министерка за надворешни работи, Доника Гервала го осуди говорот на Вучиќ, обвинувајќи го за искривување на историјата, пишуваат косовските медиуми.

Ова е дел од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

КОСОВО

РСЕ: Речиси четири месеци по нападите против КФОР на север: До каде се истрагите?

„Речиси четири месеци по насилството во северно Косово, КФОР вели дека очекува Приштина и Белград да ги изведат пред лицето на правдата сите извршители на нападите врз нејзините војници.

Повеќе од 90 членови на мисијата на НАТО на Косово беа повредени кон крајот на мај, кога протестите на локалното српско население против албанските градоначалници се претворија во насилни судири.

Во Косово досега се уапсени десет лица поради „учество во насилни протести“ и напади врз припадници на КФОР.“, пренесува Радио Слободна Европа на албански јазик.

Актуале: Вучиќ во ОН го обвини  Западот за кршење на меѓународното право за Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ,  за време на својот говор во ОН, ги обвини западните земји дека „брутално ја прекршиле“ Повелбата на Обединетите нации и Резолуцијата 12 44, признавајќи ја независноста на Косово и „негирајќи ги сите принципи што ги штитат денес“, пренесува Актуале.

Зери – Гервала со реакција на изјавата на Вучиќ: Независноста на Косово не ја нарушува Повелбата на ОН

„Министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Гервала, го осуди говорот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ одржан пред Генералното собрание на ОН и рече дека тоа е „обид за искривување на историјата“ во однос на Косово.“, пренесе Зери.

Газета Експрес: Работниците за физичко обезбедување на КЕК протестираат барајќи да се вратат во претпријатието

Синдикалното здружение на физичка безбедност при Косовската енергетска корпорација (КЕК) трет пат по ред годинава одржа протест поради неисполнувањето на владиното ветување дека ќе ги врати во КЕК.

Тие протестираа пред објектот на оваа компанија барајќи да се вратат како работници на КЕК и да не бидат континуирано тендерирани како што рекоа незаконски во приватниот сектор, пренесе Газета Експрес.

АЛБАНИЈА

Панорама: Од симнување на имунитетот за политичарите под истрага на СПАК, до избор на претседател од народот, се разјаснуваат предлозите на ДП! Баша: Електронско гласање за имигрантите

„Главниот демократ Љуљзим Баша допре до другите политички сили за да се донесе она што тој го нарече демократија со европски стандарди. Меѓу нив беа споменати Отворените листи, Ветингот на политичарите, симнувањето на имунитетот на политичарите под истрага на СПАК, но и изборот на претседател од страна на народот. Во ниту еден предлог немаше новина, иако Баша упати покана до сите оставени настрана да се соберат за оваа реформа, која ја оцени како важна.“, пренесе Панорама.

Јава Њуз: ЕУ ги суспендираше средствата за земјоделството, Рама: Поконкретно ќе го разгледаме прашањето, го чекаме извештајот

Премиерот Еди Рама во интервјуто за емисијата „Real Story“ со новинарот Сокол Бала го коментираше и суспендирањето на средствата од ИПАРД II за земјоделството од страна на ЕК. Шефот на Владата рече дека ова прашање ќе се испита бидејќи нема конкретни податоци и дека се очекува извештајот на ЕУ за ова прашање.

„Тоа е прашање што ќе го разгледаме конкретно. Немаме конкретни податоци дека ќе треба да го чекаме извештајот што ќе дојде од ЕУ, но тоа е знак на добра волја да бидеме целосно отворени во овој однос со ЕУ и да им создадеме за нив и за нас удобноста на комуникација поврзана со проблемите и нивно решавање без да има ќор-сокак на министер, во овој случај на министерката која, според мене, изврши извонредна работа како министер за земјоделство, што го поврзува периодот на нејзиниот престој на функцијата со период кога се откриени овие проблеми.“, изјави Рама, пренесе Јава Њуз.

КОЛУМНА

Панорама – Лекции од Украина: „7 критични капацитети за судбината на идните војни“!

„ОДНАПРЕД  потсетувам на „6-те битки изгубени од Русија-путинист“ во текот на 1 година и 7 месеци крвави борби во Украина:

1.Никогаш не ја нападна Украина, но се криви и исцрпува во рововите на Донбаск итн.

  1. Ја загуби битката со мојата, а напротив ја зајакна кохезијата меѓу земјите на НАТО и трансатлантските односи (САД/ЕУ).
  2. Изгубена битка за разнишување на глобалниот поредок и безбедносните механизми. По 19 месеци, само родот на Ким-Јонг и 3/4 од неговите слични се согласуваат да се ракуваат со Путин!
  3. Не успеа да го вовлече Пекинг во геостратешка авантура, да отвори нов воен фронт не само против Тајван.
  4. Сепак, не успеа да ја разгори војната на Балканот инспирирајќи го белградскиот официјален претставник: „на воена агресија, не само суверенитетот на Косово, туку и присуството на НАТО/КФОР?
  5. Надвор од сталинистичката изолација, битката за одржување на кохезијата и гордоста на руската нација е изгубена“ , пишува авторот Генерал Пиро Ахметај во колумната Лекции од Украина: „7 критични капацитети за судбината на идните војни“!, објавена во Панорама.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦИВИЛ Медиа

Latest Posts

Не пропуштај