Последни написи

Украинските сили ја пробија одбранбената линија на руската одбрана кај Бахмут

Во областа Бахмут, украинските сили ја пробиле одбранбената линија на непријателот, додека Русите ги повлекуваат сите расположливи резерви, објавени на Телеграм Воениот медиумски центар повикувајќи се на командантот на копнените сили на Украина, генерал-полковник Олександр Сирскиј, пренесува Укринформ.

„Општата ситуација во источниот правец и понатаму е тешка. Непријателот не се откажува од своите намери да продолжи со офанзивните операции во правците Купијанск и Лиман, за што активно се подготвуваат. Во областа Бахмут се водат жестоки борби. По губењето на населените места Андриевка и Клишчиивка минатата недела, непријателот извршува бројни контранапади од различни правци, безплодно се обидува да ги врати позициите. На крајот на краиштата, овие населби, мали на прв поглед, беа важни елементи на одбранбената линија на непријателот што се протегаше од Бахмут до Хорливка. Како резултат на успешната операција на нашите војници, одбранбената линија на непријателот беше пробиена додека непријателот се обиде да ја поправи со повлекување на сите достапни резерви“, рече Сирскиј.

Според командантот, во битките за областа биле поразени и целосно исцрпени дел од елитните непријателски единици – 72-та одделна моторизирана бригада, како и 31-та и 83-та одделна воздушно-десантна бригада.

Сирски, исто така, истакна дека украинските сили продолжуваат со напредувањето и дека ова е само уште еден чекор кон целосно ослободување на украинските територии.

Командантот одржа работен состанок со команданти на ниво на бригада кои дејствуваат во споменатото подрачје.

„На средбите беа слушнати заклучоци од проценката на состојбите, беа констатирани низа проблематични прашања, од кои повеќето беа решени на лице место, а беа разјаснети задачите за понатамошно постапување. Сигурен сум дека нашите планови за ослободување на државата од окупаторите секако ќе се спроведе“, заклучи Сирскиј.

Како што беше објавено претходно, командантот на копнените сили на Украина ги награди војниците од 26-та артилериска бригада кои се борат на оската Бахмут.

Напредокот на украинската контраофанзива, која се развива под многу тешки околности го забележа американскиот сенатор, ветеран од морнарицата и поранешен астронаут Марк Кели.

„Одлетав 39 борбени мисии во првата Заливска војна. И никој од нив не оди точно како што сакате да одат. Оваа работа е тешка. Украинската војска, верувам, прави фантастична работа под неверојатно предизвикувачки околности“, истакна сенаторот на брифинг во Кијив, пренесува Укринформ.

Кели се фокусираше на фактот дека украинската војска се бори против една од најголемите армии во светот.

„Напредокот што е постигнат во оваа контраофанзива, според моја проценка, и луѓето со кои разговарам, мислам дека е добар. Дали сакаме да биде побрзо? И дали сакаме повеќе? Секако дека го правиме тоа. Мислам, сите го сакаме тоа. Но, ние правиме напредок и верувам дека тоа ќе продолжи“, истакна сенаторот Кели.

Сенаторот Марк Кели е во посета на Украина по втор пат оваа година.

Во април 2023 година, група сенатори, вклучително и Кели, го повикаа претседателот Џо Бајден да и испрати на Украина ракети со долг дострел ATACMS и борбени авиони Ф-16. Братот близнак на Марк Кели, астронаутот Скот Кели, исто така ја поддржува Украина и служи како амбасадор на иницијативата за собирање средства United24.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за CBS News истакна дека контраофанзивата на Украина не е многу брза, но украинските сили се движат напред и секојдневно ги ослободуваат привремено окупираните области.

„Тоа е тешка ситуација. Ќе бидам целосно искрен со тебе. Ние ја имаме иницијативата. Ова е плус. Ја прекинавме руската офанзива и преминавме во контраофанзива. И покрај тоа, не е многу брзо. Важно е секој ден да одиме напред и да ослободуваме територија“, рече Зеленски.

Шефот на државата напомена дека Украина треба што повеќе да ја ослободи својата територија и да оди напред.

„Треба да ја ослободиме нашата територија што е можно повеќе и да продолжиме напред, дури и ако е помалку од [половина милја или] сто [јарди], мора да го направиме тоа. Не смееме да му дадеме одмор на Путин“, истакна Зеленски.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај