Последни написи

АЛБАНСКИ МЕДИУМИ: Курти со остри критики кон Лајчак за соработка со српската страна; Стејт Департментот на страна на Лајчак; во Албанија легализирани онлајн игрите на среќа

Една од главните теми во косовските медиуми е исходот и реакциите од бриселската средба, односно критиките на косовскиот премиер Албин Курти до емисарот на Европската унија Мирослав Лајчак, и реакциите на американскиот Стејт Департмент. Косовските медиуми со посебно внимание го следат и случајот со присуството на шефот на Бирото за информации и безбедност на Србија (БИА), Александар Вулин, кој е под санкции на Соединетите Американски Држави, на активност организирана од американската амбасада во Белград.

Во Албанија, легализиран е законот за онлајн игри на среќа, можат да аплицираат и сопственици чиј бизнис е затворен во 2018 година.

Ова се дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

КОСОВО

Телеграфи: Остри критики на Курти кон Лајчак, реакција на американскиот Стејт Департмент и други

Косовскиот премиер Албин Курти вчера на прес-конференција го обвини емисарот на Европската унија за дијалог Мирослав Лајчак дека соработува со српската страна во овој процес и ги штити нејзините интереси.

Курти во оваа изјава за медиумите рече дека овие обвинувања не се за ЕУ ​​како институција, туку за емисарот Лајчак.

„Не би рекол дека имало координација на ЕУ со Србија, но специјалниот емисар на ЕУ имаше координација со претседателот на Србија, бидејќи не може поинаку да се објасни фактот дека недостигот на предлози од Србија се крие и нашите предлози се игнорирани“, рече премиерот.

За критиките на Курти, реакција стигна и од Стејт департментот на САД.

Стејт Департментот во понеделникот ги пофали, како што рече, неуморните напори на специјалниот претставник на Европската унија Мирослав Лајчак во разговорите меѓу Косово и Србија.

Коментарите доаѓаат како одговор на барање на Гласот на Америка за реакција за изјавите на косовскиот премиер Албин Курти, кој го обвини Лајчак за пристрасност и позиции против Приштина, на минатонеделната средба меѓу партиите.

Курти рече дека испратил писма за ова прашање до главните западни земји додека, меѓу другото, го обвинува Лајчак за „искривување на процесот“.

Во одговорот за Гласот на Америка, портпаролот на Стејт Департментот не потврди или негираше дали писмото пристигнало во Вашингтон, но рече дека:

„Ние (САД) остануваме тесно ангажирани со Косово, Србија и партнерите од ЕУ во дијалогот олеснет од Европската унија. Им благодариме и признаваме за неуморните напори на специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак“, пренесува Телеграфи.

Газета Експрес: Шефот на српската БИА под американски санкции, учествува во активноста на американската амбасада

Шефот на Бирото за информации и безбедност на Србија (БИА), Александар Вулин, кој е под санкции на Соединетите Американски Држави, учествуваше на активност организирана од американската амбасада во Белград.

Фотографијата на Вулин во активноста организирана од Американската амбасада по повод годишнината од операцијата „Хајард“ ја објави заменикот Ѓорѓе Микетиќ, пренесува косовскиот Газета Експрес.

Телеграфи: Амбасадата на САД во Србија соопшти дека не ги поканила санкционираните службеници на церемонијата

Американската амбасада во Србија соопшти дека не го поканила Александар Вулин, санкционираниот директор на српската безбедносно-разузнавачка агенција (БИА), на настан за комеморација на годишнината од спасувачката мисија на сојузниците од Втората светска војна, пренесе Телеграфи.

Визион Плус: Онлајн обложувањето е „легализирано“; можат да аплицираат и сопственици чиј бизнис е затворен во 2018 година

„Сите оние администратори или акционери на компании кои нуделе коцкање пред 2018 година сега ќе имаат можност да аплицираат за лиценца за понуда на онлајн обложување. Со други зборови, новиот закон за онлајн обложување може да има стари сопственици на компании. Единствената новина што ја нуди законот за која се расправа во Собранието е тоа што лиценцата ќе се добие доколку дел од барателот биде и компанија со меѓународно искуство во земјите на ЕУ.“, пренесе Визион Плус.

Балкан Веб: Тирана како модел на „Европската младинска престолнина 2022“, Дафина Пеци: меѓународна инспирација на саемот во Измир“

Тирана ја сподели сцената со градовите Измир, Лавов и Белград за да покаже повеќе за искуството на Тирана како европска младинска престолнина 2022 година, во текот  на панелот посветен на младите на 92. Меѓународен саем во Измир, пренесе Балкан Веб.

КУЛТУРА

Топ Чанел: Колонија на сликари – во Улцињ се собираат 65 сликари од регионот

Колонијата на сликари „Улцињ на платно“ собра 65 сликари од Албанија, Црна Гора, Хрватска, Босна и Херцеговина, Скопје, Србија и во градот на архитектурата и живописниот пејзаж.

Четири дена овие сликари го шетаа и го сликаа крајбрежниот град, а во исто време како заедница придонесоа за туризмот и културниот имиџ, пренесе Топ Чанел.

КОЛУМНА

Коха: На коњи до Кремљ

„Но, Кнајсл му остана верна на својот господар во Кремљ. Сега, како што веќе рековме, таа ја избра Русија за своја нова татковина. Со себе ги зеде и своите пони, ниска раса. Како да јавате коњи во воена Русија? За ова се погрижи Владата во Москва. Кнајсл и коњите тргнаа кон Сирија. Од тамошната воена база руски воен авион ги донел животните и поранешниот австриски дипломат во Русија. Плус мачка. Можеби не е неправедно да се каже дека Кнајсл можеби има мотив за преселба во Русија – пари. Како проруски пропагандист и апологет на Путин, таа е добредојдена во Империјата на Злото. Во Санкт Петербург, Кнајсл ќе го предводи Институтот Горки, тинк-тенк за рационализирање на руската хегемонистичка геополитика.“, пишува авторот Енвер Робели во колумната „На коњи до Кремљ“, објавена во Коха.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај