Последни написи

Путин и Евреите: Како Русија оди кон државен антисемитизам

Руската пропаганда често го користи еврејското прашање за да внесе раздор и да ги подели Украинците и Евреите. Тоа го прави главно со паразитирање на историски прашања или со воздигнување на разни помали инциденти до универзални размери (често со нивно фабрикување) – се заклучува во истражување на украинскиот Центар за стратешки комуникации и информациска безбедност што го пренесува Цивилмедиа.

Никој не верува во имиџот на Украинците како „закоравени антисемити“ создаден од Русите. Пред сè, затоа што сите поплаки за украинскиот антисемитизам од страна на Кремљ изгледаат комично на позадината на рускиот шовинизам и ксенофобија, кои процветаа во модерна Русија.

Навистина, додека Русите се обидуваат да се претстават како главни „денацификатори“, прашањето дали е време да се напушти земјата или да се страда, станува сè поактуелно за самата еврејска заедница на Руската Федерација, го пренесува Укринформ истражувањето на украинскиот Центар за стратешки комуникации и информациска безбедност.

Да се каже вистината, Евреите беа повикани да ја напуштат Русија уште во декември 2022 година од никој друг туку од поранешниот главен рабин на Москва, Пинчас Голдшмит.

„Кога ќе погледнеме наназад во руската историја, секогаш кога политичкиот систем беше во опасност, гледавте дека владата се обидува да го пренасочи гневот и незадоволството на масите кон еврејската заедница. Тоа го видовме во царско време и на крајот на сталинистичкиот режим. “, рече рабинот во интервју за Гардијан.

Самиот Пинчас Голдшмит ја напушти Москва две недели по 24 февруари 2022 година, поради неговото одбивање јавно да ја поддржи „специјалната операција“ и притисокот врз неговото семејство од страна на руските власти. Рабинот Пинчас ја негувал идејата сите негови сонародници да ја напуштат Русија речиси 9 месеци.

Во овој период, министерот за надворешни работи Лавров зборуваше за еврејската тема, тврдејќи во мај 2022 година дека „И Хитлер имал еврејско потекло, така што тоа сè уште не значи ништо“. „Долго слушнавме како мудриот еврејски народ вели дека најголемите антисемитисти се самите Евреи“, додаде Лавров во интервју за италијанскиот „Рете 4“.

Исто така, во октомври 2022 година, Алексеј Павлович, помошник секретар на рускиот Совет за безбедност, го додаде Лубавичивск Хасидизам во својата статија за „новите пагански култови“ во Украина. Рускиот функционер ја нарече „секта“ и изјави дека главниот принцип на нејзините поддржувачи е „супериорноста над сите луѓе и народи“.

Како што можеме да се види, секоја од овие изјави не е дадена од маргинализирани руски експерти. Но, сега се користи „тешката артилерија“. Владимир Путин повторно го спомна еврејското потекло на украинскиот претседател. Тој рече дека „западните куратори ставија етнички Евреин на чело на модерна Украина“ со цел да ја „прикријат античовечката природа“ на Украина.

„Ова ја прави ситуацијата крајно одвратна, дека етнички Евреин го прикрива глорификацијата на нацизмот и оние кои некогаш го водеа холокаустот во Украина“, тврди рускиот диктатор.

Тој додаде дека „обичните граѓани на Израел го разбираат тоа најдобро од се“ и предложи „да видат што велат за тоа на Интернет“.

Во јуни Путин рече дека има пријатели Евреи кои не го сакаат украинскиот претседател. „Имам многу еврејски пријатели од детството. Тие велат дека Зеленски не е Евреин, тој е срам за еврејскиот народ. Ова не е шега, ниту иронија“, рече Путин на маргините на Економскиот форум во Санкт Петербург.

И тоа навистина не е шега или иронија: како што знаете, секој антисемитист мора да има свој задолжителен „еврејски пријател“. Но, во исто време, овие често митски Евреи не треба да создаваат дисонанца со нивните лични антисемити.

Односот на Путин со Евреите не е добар. Тие најчесто пишуваат и прават работи што не му се допаѓаат на диктаторот од Кремљ. На пример, на 6 септември, на денот на терористичкиот напад на пазарот во Константиновка во кој загинаа 17 лица, израелскиот амбасадор во Русија Александар Бен Зви потпиша договор со руското Министерство за култура за соработка во областа на заедничката филмска продукција.

Израелските власти на никаков начин не го објавија овој договор, дури ни соопштение за печатот на хебрејски. И немаше да има публицитет дури ни меѓу локалните филмаџии и актери, да не беше личната телеграма на руската министерка за култура Олга Љубимова, која не можеше да ја задржи водата и брзо им кажа на сите за „долгоочекуваниот договор. .

Заднината за неа не е баш добра: истите „обични Евреи“ штотуку го напуштија познатиот театар Ленин Комсомол во Москва без ниту денар од турнеја во Израел. Ленински Комсомол одамна исчезна, режисерот Марк Захаров го нема, пред речиси триесет години почина и Јевхен Леонов, а театарот „Марк Захаров Ленком“ сè уште постои. Но, некои непознати спонзори најдоа пари за театарот, кој превезува „возила за руската армија и СМО [т.н. „специјална воена операција“]“, за да патува во Израел.

Во текот на изминатата година и половина, Олга Бузова, Елена Ваенга, Григориј Лепс, Филип Киркоров, Александар Розенбаум, Вјачеслав Бутусов и дуото РАСА не можеа да патуваат во Израел под притисок на „обичните Евреи“. Сега јавноста  собира сили за турнејата на „Рускиот балет“ закажана за февруари 2024 година под раководство на Народниот уметник на СССР Вјачеслав Гордеев. Последниов некогаш ја славеше анексијата на Крим, а сега дефинитивно нема да стигне во Ерусалим. Но, сите овие „ѕвезди“ заедно нема да го извалкаат сеќавањето на „Ленкомот на Марк Захаров“, затоа што одговори на големо: отворено писмо „од актерите“ беше споделено не на веб-страницата на театарот, туку во главниот официјален медиум. на руската влада: „Росискаја газета“.

Следното беше многу „убаво“ кон израелските граѓани од претставниците на „големата руска култура“: „Иваните на Израел кои не се сеќаваат на своето потекло“ што се грчеа во немоќен гнев, прикажувајќи победоносна радост, само уште еднаш го покажаа неубавиот изглед на „бранителите на Украина“, кои седат на вратот на државите од различни земји“.

Според последните анкети, 76% од израелското население ја поддржало Украина по големата инвазија, додека само 10% ја поддржале Русија. Меѓу гласачите на десничарските партии, поддршката за Русија беше најголема, но не повеќе од 13%. Електоратот на левиот центар и левичарските партии јасно застанаа на страната на Украина – 87% и 90%, соодветно.

Владата на Бенјамин Нетанјаху болно балансира меѓу своите гласачи, Иран, Русија, Украина и САД. На 6 септември беше потпишан договор со Русија, а на 7 септември Нетанјаху го повика Зеленски да разговара за безбедноста на хасидските аџии во Уман. Истите кои Русија ги смета за „секта“ која се залага за „супериорност над сите народи и народи“.

Израелската влада, пак, истовремено го повикува Хасидим да се воздржи од патување во Украина, но издвојува 4 милиони шекели за помош на верските патници.

И додека израелските власти гледаат назад кон Путин, Евреите не се заборавени во Русија. Организацијата „Офицери на Русија“ бара забрана за дистрибуција на британскиот филм „Злато. Судниот ден“. Филмот ќе биде проверен за „поттикнување на етничка омраза“: Голд Меир ја споменува Украина во 1918 година, а од гледна точка на офицерите и Владимир Путин, Украина во тоа време не постоела.

Израел беше единствената земја во светот која го зголеми бројот на летови за Русија по руската целосна инвазија – тие веќе си ги преземаат своите. Во меѓувреме, во јули 2022 година, руското Министерство за правда го направи првиот обид да ја ликвидира еврејската агенција „Сохнут“ во земјата. Всушност, Москва може или да го затвори „Сохнут“ или да му даде на Иран модерни авиони СУ-35: секој чекор би бил фатален за односите со Израел.

Сè е дојдено до работ на бездната и прашање на време е кога рускиот државен антисемитизам ќе дојде до полна брзина.

Подготви: Д, Мишев

Извор: ЦИВИЛ Медиа

Latest Posts

Не пропуштај