Последни написи

Се повеќе руски војници сакаат да се предадат: Повиците на отворената линија зголемени за 70% за еден ден

Според украинското воено разузнавање, повиците од руските војници за предавање се зголемија за 70% откако дезертираше пилотот на хеликоптер.

По објавувањето на веста дека руски пилот на хеликоптер пребегнал во Украина, повиците до отворената линија за руски војници кои сакаат да и се предадат на војската на Украина се зголемија за 70% за еден ден, изјави портпаролот на Украинското воено разузнавање (ХУР), Андриј Јусов на 11 септември.

„Има значителен напредок на телефонската линија на „Сакам да живеам“ и, одделно, на другите комуникациски канали“, рече Јусов и додаде: „По успешната операција Synytsia со Ми-8 и пилотот, зголемен е бројот на војници на руската армија кои размислуваат за такво сценарио“, пренесува „Украинска Правда“.

Лансирана во септември 2022 година од Главната управа за разузнавање на Украина, 24-часовната телефонска линија, наречена „Сакам да живеам“ на руски, им помага на Русите да се предадат себеси или нивните единици на украинската војска, пренесува Кијив индипендент.

Украина му ветува на рускиот воен персонал дека ќе биде задржан во согласност со Женевските конвенции по предавањето.

Максим Кузминов, 28-годишен руски пилот на хеликоптер, го приземји својот хеликоптер Ми-8 на аеродром во Украина за да им се предаде на властите, објавија украинските медиуми на 23 август.

Тој зборуваше на прес-конференција за операцијата на 5 септември и објасни дека пребегнал затоа што „не сакал да придонесе“ за злосторствата извршени од руските сили во Украина, за која верува дека е „прекрасна земја“.

Тој рече дека самоиницијативно стапил во контакт со украинската страна и му било кажано дека ќе добие обезбедување за себе и своето семејство, исплати и нови документи од Украина доколку пребегне.

Кузминов рече дека неговите родители ги поддржале неговите планови да пребегне и дека му се придружиле во Украина.

На 5 септември, HUR објави дека ќе добие еквивалент на гривни од 500.000 американски долари (приближно 18,48 милиони Hr) како награда. Украинскиот парламент усвои закон во април 2022 година со кој се нуди до 1 милион долари на рускиот воен персонал кој ќе успее да пренесе опрема во Украина, во зависност од видот на опремата што ја предаваат.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај