Последни написи

АЛБАНСКИ МЕДИУМИ: Евроинтеграциите главен приоритет за новиот албански министер за надворешни работи; Стејт департментот ги повика албанските власти на почитување на законите; Заедница на Албанците и во Прешевската долина

Новиот Министер на Албанија,  за Европа и надворешни работи, Игли Хасани, рече дека главен приоритет на министерството и понатаму ќе бидат евроинтеграциите, а Американскиот Стејт департмент испрати уште една порака до албанските власти во врска со случајот со градоначалникот на Химара, Фреди Белери, кој останува во притвор, пишуваат албанските медиуми.

Американскиот професор на Универзитетот „Џон Хопкинс“ Даниел Сервер посочи дека, бидејќи реципроцитетот е првото правило на дипломатијата, дека Заедница слично како што се бара од Косово, треба да се побара и од Србија за Албанците во Прешевската долина, пишуваат косовските медиуми.

Во продолжение се сите теми од денешниот редакциски избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот.

АЛБАНИЈА

Ревиста- Новиот министер за надворешни работи на Албанија: Главен приоритет ќе бидат евроинтеграциите

„Министерот за Европа и надворешни работи, Игли Хасани, официјално ја презеде функцијата откако напладне положи заклетва пред претседателот на Албанија, Бајрам Бегај.

Хасани, рече дека главен приоритет на МЕПЈ и понатаму ќе бидат евроинтеграциите, бидејќи истакна дека албанското претседавање со ОБСЕ и ангажманот во Советот за безбедност квалитативно ја зголемиле улогата на Албанија во меѓународната  арена“, пренесе Ревиста.

Балкан Веб – Стејт Департментот повторно реагира за случајот „Белери“: Очекуваме албанските власти да ги почитуваат законите во државата

Американскиот Стејт департмент испрати уште една порака до албанските власти во врска со случајот со градоначалникот на Химара, Фреди Белери, кој останува во притвор.

Според Стејт департментот, американската влада очекува да се почитува законот во случајот со Фреди Белери, пренесе Балкан Веб.

Газета Тема: Уставниот суд бара двојно повисоки плати од останатите во судството

„Предлог-законот што го подготви Министерството за правда, со предлог на самиот Уставен суд, предвидува платата на уставен судија да биде околу 644 илјади денари, додека на претседателот на овој суд околу 773 илјади. СИТЕ. Овој предлог-закон беше оспорен од некои членови на Комисијата како „нелогичен и неоснован“.“, пренесе Газета Тема.

КОСОВО

Газета Експрес: Уште една жртва е прифатена да биде дел од судскиот процес против Тачи и другите, вкупниот број достигнува 141

„Во Специјализираните совети на Косово во Хаг, во судскиот процес против Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селим и Јакуп Красниќи, уште една жртва е прифатена да учествува во судскиот процес, каде што досега вкупниот број жртви во овој случај достигна 141.“, пренесе Газета Експрес.

Инфокус -Сервер: И од Србија треба да се побара Заедница на Албанците  во Прешевската долина

Американскиот професор на Универзитетот „Џон Хопкинс“ Даниел Сервер вели дека Заедница слично како што се бара од Косово, треба да се побара и од Србија за Албанците во Прешевската долина.

„Реципроцитетот е првото правило на дипломатијата“, вели Сервер, пренесува Инфокус.

КОЛУМНА

Инсајдери: Дали е „добро да бидеш Албанец“, само на стадион?

„Всушност, никогаш не ми се допаѓал фолклорниот патриотизам што се расплетува на скалите на стадионите, каде според комерцијалниот модел на Дигиталб се пее за „најубавото знаме на светот“, каде на непријателските земји им се пцујат сестри, дури и кога тие воопшто не се дел од неа, трката каде што се пее химна на етнички чиста конструкција, која постои само во соништата на малцинството албански национални екстремисти.“, пишува авторот Анди Бушати во колумната Дали е „добро да бидеш Албанец“, само на стадион?, објавена во Инсајдери.

Подготви: Д. Тахири 

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај