Последни написи

Украинската војска напредува во јужна Украина, веќе се ослободени 256,5 квадратни километри

Во текот на изминатата недела, украинската војска напредуваше уште 4,8 квадратни километри во оперативниот правец Таврија, објави заменик-министерката за одбрана на Украина Хана Малиар, пренесува Укринформ.

„Во текот на изминатата недела беа ослободени 4,8 квадратни километри територија во насока Таврија (ова е југ, вклучително и дел од регионот Доњецк). Севкупно, оперативната групација Таврија ослободи 256,5 квадратни километри“, напиша заменик министерот за одбрана Малиар.

Таа истакна дека офанзивата е во тек во насока Мелитопол. Конкретно, украинските сили забележуваат успех јужно од селото Роботин и западно од селото Вербове.

Малиар, исто така, извести дека руските агресори се во дефанзива во правците Запорижја и Херсон, продолжувајќи да ги гранатира позициите на украинските воени и цивилни објекти во регионите Запорижја, Херсон и Миколаев, додека активно користи муниција за бегство Лансет.

Во исто време, борбите продолжуваат во правецот Купјанск. Украинските одбранбени сили успешно ги одбија непријателските напади во областа Синкивка, регионот Харкив. Русите продолжуваат да ги регрупираат своите трупи во правец на Лајман и водат бесплодни офанзивни акробации во областа Берестов, регионот Харкив, и областите Новоселивске и Новоехоривка, регионот Луганск.

Во насока на Бахмут, непријателот се обидува да го попречи напредувањето на Украина. Според Малиар, за таа цел Русите неуспешно се обиделе да ја пробијат украинската одбрана во областите Зализнијанске, Орихово-Василивка и Бохданивка, Доњецката област.

„Во текот на изминатата недела беа ослободени 2 квадратни километри во насока Бахмут“, нагласи заменик министерот за одбрана.

Во правците Авдијевка и Маринка, непријателот ги насочи своите главни напори на изведување офанзивни операции со цел воспоставување целосна контрола над населбата Маринка и опсада на населбата Авдиивка во Доњецката област. Малиар нагласи дека украинските војници „не му дозволуваат на непријателот да ги реализира нивните планови“.

Заменик министерот додаде дека непријателот презема неуспешни офанзивни обиди во областите Керамик, Авдиивка, Маринка, Новомихаиливка и Пречистивка во областа Доњецк.

„Како резултат на нападот, одбранбените сили окупираа дел од Опитне и имаат делумен успех во областа Новомаиорске. Сепак, ситуацијата е многу нестабилна. Борбите се во тек и постои можност за промена на позициите и севкупната ситуација. “, нагласи таа.

Во текот на изминатата недела, украинската војска ослободила 1,5 квадратни километри на југ.

Подготви: Ј. Ѓ.

Извор: Фронтлајн

Latest Posts

Не пропуштај