Последни написи

Идентификацијата на жртвите на Светскиот трговски центар е „најголемата и најсложената форензичка истрага во историјата на САД“

На 11 септември (денеска) се навршуваат 22 години од терористичкиот напад врз Светскиот трговски центар и Пентагон, САД, настан за кој 60%-38% од анкетираните во анкетата на USA TODAY/Suffolk University изјавија дека засекогаш ги промени животите на Американците, пренесуваат светските медиуми.

Утрото на 11 септември, летот 175 на Јунајтед ерлајнс и летот 11 на Американ Ерлајнс тргнаа од Бостон на пат за Калифорнија, пред киднаперите да ги урнат во северните и јужните кули на Светскиот трговски центар во Њујорк. Летот 77 на Американ Ерлајнс го погоди Пентагон, додека патниците се обидоа да го престигнат летот 93 на Јунајтед Ерлајнс од киднаперите пред да слета во Пенсилванија.

Колку луѓе загинаа на 11 септември 2001 година?

Нападите од 11 септември оставија 2.977 мртви низ Њујорк, Вашингтон  и Пенсилванија, според Меморијалот и музејот на 11 септември. Во тој вкупен број се вклучени 2.753 лица кои загинаа откако авионите ги погодија Кулите близначки, 184 луѓе во Пентагон и 40 лица кои загинаа при падот на летот 93 во Пенсилванија.

Најмладиот патник во летот кој загинал е Кристин Хансон, 2-годишно дете на пат за Дизниленд со летот 175 на Јунајтед Ерлајнс. Најстариот бил Роберт Нортон (82), кој бил на летот 11 на Американ Ерлајнс.

Загинаа и 19-те киднапери од милитантната исламска екстремистичка група Ал Каеда.

Жртвите од 11 септември се споменуваат на местото на некогашните кули на Светскиот трговски центар. Имињата на жртвите се врежани околу базените врз основа на нивната локација во времето на нападите и нивната врска со другите жртви, така што „речиси секое име е опкружено со луѓе за кои на некој начин се грижеле“, според 9/11 Ground Zero. Турнеја. Секое утро, членовите на персоналот ставаат бели рози на одредени имиња за да го означат роденденот на жртвата.

Колку пожарникари загинаа на 11 септември?

Триста четириесет и три пожарникари загинаа на 11 септември, што во тоа време беше речиси половина од бројот на смртни случаи на должност во целата 100-годишна историја на Њујоршката противпожарна служба.

Во 2019 година, беше објавено дека 200-от пожарникар од Њујорк починал од болести поврзани со Ground Zero, вклучувајќи ги ефектите од токсични загадувачи, трауматски повреди и физички и емоционален стрес. Минатата година, FDNY објави дека тој број е поблиску до 300.

Според Здравствената програма на Светскиот трговски центар, на над 71.000 лица им биле дијагностицирани физички и ментални здравствени состојби предизвикани од изложеност на прашина, чад, остатоци и трауми од нападите на 11 септември.

Колку жртви на 11 септември сè уште не се пронајдени?

Околу 40 отсто од жртвите допрва треба да се идентификуваат, според Канцеларијата на главниот медицински испитувач во Њујорк (OЦME). Тоа се околу 1.106 луѓе. Во септември 2021 година, OCME ги идентификуваше 1.646-та и 1.647-та жртва со ДНК-анализа – осигурителната брокерка Дороти Морган и човек чиј идентитет е сокриен на барање на неговото семејство.

Напорот да се идентификуваат жртвите на Светскиот трговски центар е „најголемата и најсложената форензичка истрага во историјата на Соединетите Држави“, известува OЦME.

Д. Т. 

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај