More

  АЛБАНСКИ МЕДИУМИ: Османи Бегај во Скопје на Процесот Брдо –Бриони; Косовските „Пријатели на Америка“ со почести пред жртвите на 11 септември; Косово ќе биде домаќин на Медитеранските игри во 2030 година

  Во рамки на процесот Брдо –Бриони што годинава се одржува во Скопје, ќе учествуваат и Бејрам Бегај, претседателот на Албанија, и Вјоса Османи- Садриу, претседателката на Косово. Домаќин на средбата на лидерите на земјите учеснички е претседателот Стево Пендаровски, а кодомаќини се претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ и претседателката на Словенија, Наташа Пирц-Мусар. Косово го доби правото да ги организира Медитеранските игри во 2030 година Генералното собрание на Меѓународниот комитет на Медитеранските игри гласаше за кандидатурата „Приштина 2030“, пишуваат косовските медиуми.

  Во продолжение се темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

  Газета Експрес: Скопје денеска ги пречекува претседателите на регионот, ќе се одржи средба на лидерите на процесот Брдо-Бриони

  „Скопје денеска ќе ги собере претседателите на регионот, во рамките на процесот Бердо-Бриони.Домаќин на средбата на лидерите на земјите учеснички е претседателот Стево Пендаровски, а кодомаќини се претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ и претседателката на Словенија, Наташа Пирц-Мусар.

  Се очекува да учествуваат претседателот на Албанија, Бајрам Бегај, претседателот на Косово, Вјоса Османи-Садриу, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, како и членови на Претседателството на Босна и Херцеговина. на состанокот.“, пренесе косовскиот дневник Газета Експрес.

  КОСОВО

  Зери: „Пријателите на Америка“ изразија почести на  жртвите од 11 септември, положија венци и запалија свеќи на обелискот  пред Владата

  Членови на Здружението „Пријателите на Америка“, во чест на жртвите од терористичкиот напад од 11 септември 2001 година во САД, поставија цвеќе и запалија свеќи на обелискот  9/11, пред Владата на Косово, пренесе Зери.

  Супер Спорт: Историска одлука, Косово го добива правото да ги организира Медитеранските игри

  Косово го доби правото да ги организира Медитеранските игри во 2030 година Генералното собрание на Меѓународниот комитет на Медитеранските игри гласаше за кандидатурата „Приштина 2030“.

  55 гласа за, 8 против и 3 неважечки гласови, беше билансот на големата победа на Косово, каде што делегатите на Олимпискиот комитет на Косово, претседателот Исмет Красниќи, генералниот секретар Бесим Алити и потпретседателот Милаим Кељменди. , немаа право на глас, како делегатите на Албанскиот национален олимписки комитет, претседателот Фидел Ули и генералниот секретар Герти Шима. Албанија ќе биде коорганизатор, бидејќи едриличарскиот спорт ќе се одвива на албанското крајбрежје, пренесе Супер Спорт.

  АЛБАНИЈА

  РТШ: Албанското собрание денеска  ќе ги гласа измените во владата

  „Собранието на Албанија денеска (14 часот) ќе заседава за да ги одобри промените во владата што ги најави премиерот Еди Рама, за време на состанокот на Собранието на Социјалистичката партија на 4 септември.

  На овој начин, по указот на претседателот Бегај за разрешување на разрешените министри и указот за именување на нови министри, денеска Собранието е тоа што ќе го каже својот збор.“, пренесе РТШ.

  ПубликТВ- ВДК  бара разрешување на првиот човек на Албпетрол, Елтар Деда: Нанел штета од милиони долари

  Високата државна контрола препорачува разрешување од функцијата на администраторот на државната нафтена компанија „Албпетрол ша.“, Елтар Деда.

  Поранешниот социјалистички пратеник, кој го презеде раководството на Албпетрол во октомври 2022 година.

  Тој се смета за одговорен бидејќи со своите постапки и недејства дозволил да се предизвикаат економски штети од милиони долари, како и да ја стави компанијата во ризик да изгуби уште десетици милиони долари, пренесе ВКД.

  КОЛУМНА

  Коха: Против изборната мрзеливост на Албанците од Швајцарија

  „Многу луѓе од албанската заедница погрешно го разбрале уредот со швајцарски пасош: тие го гледаат само како документ кој овозможува речиси неограничена слобода на движење – можете дури и да одите на Куба без виза. Но, швајцарското државјанство значи подготвеност, дури и минимална, да се идентификува со Швајцарија и нејзиното политичко и општествено секојдневие. Вистинската идентификација започнува со остварување на демократските права. Статистиката од пред неколку години покажа дека од Косовците кои неодамна добиле државјанство во Цирих, на изборите учествувале само 10,8 отсто. 10,8 проценти!“, пишува авторот Енвер Робели, во колумната „Против изборната мрзеливост на Албанците од Швајцарија“, објавена во дневникот Коха.

  Подготви: Д. Тахири

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version