More

  АЛБАНСКИ МЕДИУМИ: Косово инсистира на еднаквост на двете страни во дијалогот; 33 години од Качаничкиот устав; по договорот со Албанија, вратени се 3500 илегални имигранти од Велика Британија

  „Вицепремиерот на Косово, Бесник Бислими, по средбата во Брисел со емисарот на ЕУ за дијалогот Косово-Србија, Мирослав Лајчак изјави дека Косово останува конструктивно и инсистира на обезбедување целосна рамноправност на страните во дијалогот, известуваат косовските медиуми. Министерот за имиграција на Обединетото Кралство Роберт Џенрик денеска изјави дека од договорот што Англија го постигна со Албанија во декември минатата година, се вратиле 3.500 албански имигранти.

  Ова се дел од содржините од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

  КОСОВО

  РТК – Бислими: Инсистираме на еднаквост на страните во дијалогот

  „Вицепремиерот на Косово, Бесник Бислими, по средбата во Брисел со емисарот на ЕУ за дијалогот Косово-Србија, Мирослав Лајчак, најави дека тема на разговор на оваа меѓу нив била подготовката на средбата на високо ниво меѓу Премиерот Албин Курти и претседателот Александар Вучиќ.

  Бислими, на платформата „Х“ рече дека Косово останува конструктивно и инсистира на обезбедување целосна рамноправност на страните во дијалогот.“, пренесе РТК.

  РТВ 21 – НАТО: Ситуацијата во Косово е „многу нестабилна“

  Ситуацијата на Косово останува многу нестабилна иако тензиите се деескалирани, изјави командантот на НАТО на Косово, Анџело Микеле Ристуча, по средбата со шефот на НАТО, Јенс Столтенберг.

  Ристуча рече дека тензијата меѓу двете страни останува висока поради политичките разлики, пренесе РТВ 21.

  Бота Сот: Денеска се навршуваат 33 години од Качаничкиот Устав

  „Денеска поминаа 33 години од прогласувањето на Уставот на Република Косово, одобрен во Качаник на 7 септември 1990 година.

  Овој Устав правно ја овласти Декларацијата за независност од 2 јули.

  Прогласувањето на Уставот на Косово беше донесено во Качаник на 7 септември 1990 година, во тајна организација, кога земјата беше исполнета со полициски и воени сили на окупаторот, кои започнаа отворена чистка на косовските институции, отстранувајќи ги работниците. албанскиот и воведувањето на насилни мерки.“, пренесе Бота Сот.

  АЛБАНИЈА

  Телеграфи: Пописот на населението во Албанија почнува на 18 септември, казни за оние кои ќе одбијат да одговорат

  „Студенти, поранешни геодети, но и пензионери од 18 септември ќе тропаат во секоја куќа за пријавување на граѓани и живеалишта. Околу 7.500 лица ќе бидат посветени во период од 6 недели да ја завршат регистрацијата на податоците за населението, веќе не на хартија, туку на таблети, како што посочи во интервју за А2ЦНН директорката на ИНСТАТ, Елса Дули.“, пренесе Телеграфи.

  Панорама: Министерот за имиграција во Британија ги објави бројките пред парламентот: По договорот со Албанија вратени се 3500 илегални имигранти

  Министерот за имиграција на Обединетото Кралство Роберт Џенрик денеска даде изјава во Долниот дом за владиниот план за справување со илегалната имиграција, која вклучува луѓе кои пристигнуваат во Велика Британија преку нередовни рути за да побараат азил, каде меѓу нив има и многу Албанци.

  Џенрик рече дека од договорот што Англија го постигна со Албанија во декември минатата година, се вратиле 3.500 албански имигранти.

  Како резултат на тоа, според него, има значително намалување со тоа што 90 отсто од Албанците нелегално пристигнуваат во Велика Британија, пренесе Панорама.

  КОЛУМНА 

  Нистори: Западен Балкан поблиску или подалеку од 2030 година?

  „Често се поставува прашањето дали земјите од БП ќе се приклучат според заслугите или сите во групата. Најдоброто и најверојатното решение е членството во група. Тоа е затоа што земјите на БП наследуваат различни меѓусебни конфликти. Системот на гласање за фазите на интеграција за новите земји се заснова на принципот вето/блокирање. И покрај оптимизмот да се намали одлучувањето за вето и да се замени со гласање со квалификувано мнозинство, тешко е да се надеваме дека земјите од ЕУ се подготвени за оваа голема, неопходна, но многу тешка промена. дека има земји во ЕУ кои мора да ја одобрат оваа промена преку национален референдум.“, пишува авторот Арбен Малај во колумната „Западен Балкан поблиску или подалеку од 2030 година?“, објавена во Нистори.

  Д. Тахири

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version