Последни написи

АЛБАНСКИ МЕДИУМИ: Олеснети царинските процедури помеѓу Албанија и Косово; Курти ќе сведочи во случај со осомничен за воени злосторства; се обедини албанската опозиција

Договорот потпишан меѓу Албанија и Косово, чија цел е олеснување на царинските постапки за проверка на производи од неживотинско потекло, е објавен во јавноста, известуваат албанските медиуми. Специјалното обвинителство на Косово го одобри барањето на одбраната на осомничениот за воени злосторства Драгиша Миленковиќ, премиерот Албин Курти да биде сослушан како сведок.

Ова е дел од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа од темите во албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

Газета Шќип: Стапи на сила договорот помеѓу Косово и Албанија за олеснување на царинските процедури

„Договорот потпишан меѓу Албанија и Косово на 5 јули 2023 година во Тирана, чија цел е олеснување на царинските постапки за проверка на производи од неживотинско потекло, е објавен во службениот тефтер. Тој беше одобрен на последната седница на албанската влада на 30 август.

Договорот, кој е со времетраење од пет години и може да се повтори, има за цел да ја промовира трговијата, да ги отстрани бариерите и да ги олесни контролните процедури, Советот на министри на Република Албанија и владата на Република Косово, со цел зајакнување и проширување на соработката меѓу двете земји, како и развој на соработката во областа на земјоделството.“, пренесе Газета Шќип.

КОСОВО 

Газета Експрес: Официјален претставник на Хјуман Рајтс Воч вели дека сведоците стравувале  да зборуваат за наводните прекршувања извршени од ОВК

Фредерик Абрахамс, од меѓународната организација „Хјуман рајтс воч“, како 22-ри сведок, во судскиот процес против Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селим и Јакуп Красниќи во Косовските специјализирани совети (DhSK) во Хаг, рече дека сведоците се плашеле да зборуваат за наводните злосторства извршени од Ослободителната војска на Косово (ОВК).

„Во случајот на истрагата за наводните прекршувања извршени од страна на УПК, интервјуата беа тешки бидејќи имаше двоумење и страв отворено да се зборува за ова прашање“, рече тој, пренесува „Заклетва на правдата“, пренесува Газета Експрес.

Зери: Курти е поканет да сведочи во случајот со осомничениот за воени злосторства

Специјалното обвинителство на Косово го одобри барањето на одбраната на осомничениот за воени злосторства Драгиша Миленковиќ, премиерот Албин Курти да биде сослушан како сведок.

Адвокатот Дејан Васиќ во вторникот официјално го известил Курт, па дури и ги доставил прашањата што планира да му ги постави. Додека целиот процес, според него, може да трае и помалку од еден час.

„Бидејќи обвинителството го одобри барањето за сослушување на премиерот Албин Курти како сведок, денеска поднесов ново барање преку кое го информирав премиерот дека специјалната обвинителка го одобрила барањето да биде поканет како сведок. и му оставив мои податоци, доколку има потреба да се сретнам со премиерот за содржината на неговото сведочење. Ги доставив и прашањата кои ми се важни за да добијам одговори од сведокот и мислам дека разговорот ќе трае околу 15 минути“, рече Васиќ, пренесе Зери.

АЛБАНИЈА

Балкан Веб: „Социјалистичките фигури се истрошија“, коментираат аналитичарите за промените во Владата за Гласот на Америка: Влијаеле скандалите, аферите и притисокот на правдата

Во Албанија независните истражувачи на политичкиот живот сметаат дека политичките скандали и коруптивните афери на социјалистичката влада се главната причина за промените во владиниот кабинет на премиерот Еди Рама.

Сметаат дека во единаесеттата година од социјалистичката власт потрошувачката на социјалистички фигури е многу висока.

Според политичките аналитичари, овие смени на министри се прават без никаква анализа на нивните резултати, туку само под притисок на органите на правдата, кои отворија истраги во речиси секој сектор од власта во државата, пренесе Балкан Веб.

Панорама: Се обедини опозицијата во албанското собранието, Барди собра 43 пратеници

Пратеничката група на опозицијата, по долгогодишен отворен конфликт, вчера успеа да го обедини својот став во Собранието.

Пратениците на пратеничката група на Демократската партија решија да се обединат безусловно и еден пред друг, обединувајќи го своето парламентарно и политичко делување, по повеќе од две години меѓусебни судири, пренесува Панорама.

КОЛУМНА

Бота Сот: Продолжуваат преговорите со лице со криминална историја

„Кога Југославија сè уште постоеше на хартија, во 1989 година во Газиместан, Милошевиќ во својот познат говор им објави војна на не-српските народи. Им се обрати на Србите во Косово „Нема да ви недостига ниту влакно“, Вучиќ ја продолжува и старата политика на српскиот шовинизам од минатиот век „сите Срби во една држава“.

Заедно со Путин постојано создава политичка криза во Црна Гора, БХ и Косово и се заканува со војна за нивна поделба. ЕУ добро го знае сето тоа и го толерира, и се уште води разговори со лице со криминална биографија, како што е претседателот на Србија, Александар Вучиќ.“, пишува авторот Скендер Мулиќи во колумната „Продолжуваат преговорите со лице со криминална историја“, објавена во Бота Сот.

Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај