Последни написи

„Жолта лента“: Окупаторите во Херсон ги принудуваат луѓето да гласаат на псевдоизборите под закана со оружје

Руските агресори си носат своите „набљудувачи“во привремено окупираните области, речиси половина од кандидатите на псевдоизборите се од Русија

Во селото Уљановка во привремено окупираната територија на Херсонската област, руските напаѓачи го принудуваат населението да „гласа“ на псевдоизбори под закана со оружје, објави движењето на отпорот „Жолта лента“ на Телеграм, пренесува Укринформ.

Жителите на селото Уљановка, во областа Херсон, се принудени да гласаат под закана со оружје“, се вели во соопштението.

Како што е наведено, активистите на движењето „Жолта лента“ известуваат дека веќе два дена, шест до осум лица со митралези и тројца во цивилна облека ги посетуваат нивните домови. Влегуваат во секоја куќа и покажуваат со прст каде да стават ознака. Се нагласува дека обидите за расправија завршуваат со закани.

Како што е соопштено, на привремено окупираната територија на регионот Херсон, каде што окупаторите одржуваат псевдоизбори, локалните жители се кријат од „комисиите за посета“ за да не учествуваат.

„Движењето на отпорот „Жолта лента“ најави кампања „Не отворајте ја вратата за расистите“ на привремено окупираните територии.

Според првиот заменик-шеф на регионалниот совет на Херсон, Јуриј Соболевски, учеството во подготовката на „изборите“ е целосно предавство.

Преку таканаречените „избори“ во привремено окупираните области на регионот Луганск, руските освојувачи планираат да ги зголемат и забрзаат напорите за мобилизација, соопшти Националниот центар за отпор, јавува дописникот на Укринформ.

„Воените комесаријат основани од окупаторите во привремено окупираните области на Луганската област добија инструкции да ја забрзаат регистрацијата на таканаречените „регрути“ и „лицата одговорни за воена служба“ меѓу жителите на окупираниот регион“, се наведува во извештајот. .

Националниот центар за отпор претпоставува дека руските окупатори најверојатно имаат намера да го зголемат и забрзаат темпото на мобилизација. Конкретно, за време на псевдоизборите организирани од Кремљ во привремено окупираните области, се очекува да се разјаснат списоците на лица кои може да бидат предмет на мобилизација.

„За таа цел, [руските] окупациски администрации им дозволија на луѓето да користат каков било документ за идентификација на „избирачките места“, вклучително и украински пасоши и возачки дозволи“, додаде Националниот центар за отпор.

Националниот центар за отпор ги повика луѓето да ги избегнуваат „избирачките места“ на окупаторот и, ако е можно, да ги напуштат своите домови за време на есенската ескалација во редовите на непријателот, бидејќи на Кремљ му се потребни псевдоизборите само како пропагандистичка слика и нивните резултати. се однапред одредени.

На привремено окупираните територии, руските гресори не можеа да најдат доволен број набљудувачи за „изборите“ меѓу локалното население и затоа мора да ги увезат од територијата на Руската Федерација, објави на Телеграм Центарот на националниот отпор, според Укринформ.

„Овие акции се насочени кон имитирање на „исправноста“ на изборите што се планираат за привремено окупираните територии. Таквите „набљудувачи“ треба да се изберат од локалното население, но Русите носат свои набљудувачи на изборите, обучени и научени за однапред. Во исто време, ова докажува дека локалното население не е подготвено да соработува со окупаторите, поради што непријателот не може да регрутира доволен број локални жители за да ги „контролира изборите““, се вели во соопштението.

Во меѓувреме, во Русија, законот предвидува таканаречени „набљудувачи“ да го следат интегритетот на изборите. Тие мора да бидат назначени од „гувернерите“ и одобрени од директното раководство на Руската Федерација.

Центарот за национален отпор ги повикува жителите на привремено окупираните територии да не соработуваат со окупаторите и да ги игнорираат псевдоизборите на Русите.

На нелегалните псевдоизбори организирани од Русите на привремено окупираната територија на регионот Запорожје, повеќе од 45% од кандидатите се жители на Москва, Дагестан, Сибир и Алтајската територија на Руската Федерација, објави ова на Телеграм Иван Федоров, градоначалникот на Мелитопол, пренесува Укринформ.

„Изборите организирани од окупаторите на привремено окупираните територии се незаконски и безвредни. Уште еден доказ: листите на кандидати за „законодавниот дом“ на регионот Запорожје. „Се кандидираат“ луѓе од Алтајската територија, Дагестан, Сибир и Москва“, се вели во соопштението.

Според Федоров, нелоканите сочинуваат половина од сите кандидати на листите „Единствена Русија“ и ЛДПР. Луѓето се принудени да гласаат под закана со оружје.

„Русите можеби нема да се обидат – ќе ги извлечат резултати за нивните потреби, а цивилизираниот свет нема да ги признае овие избори“, рече градоначалникот на Мелитопол.

Како што е соопштено, Централната изборна комисија на Руската Федерација гласаше за одржување на таканаречените „избори“ на украинските територии привремено контролирани од напаѓачите. Псевдоизборите за „локалните власти“ на привремено окупираните територии на Украина во регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје беа закажани за 10 септември. Сепак, „предвремено гласање“ веќе се одржува од 2 септември, со вооружени Руските војници одат од врата до врата и ги тераат луѓето да „гласаат“.

Драган Мишев

 

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај