Последни написи

Демократија на руски начин: Кремљ се обидува да ги поништи изборите во сибирскиот регион по повлекувањето на неговиот кандидат поради страв од пораз

Планот на Путин да го контролира оддалечениот сибирски регион оди наопаку. Кремљ сега се обидува да ги откаже изборите за гувернер откако избраниот човек на претседателот поднесе оставка поради лошиот рејтинг.

Партијата на Владимир Путин се соочува со битка за враќање на единствениот од регионите во Русија што се уште не го контролира, откако нејзиниот кандидат за локалните избори следната недела се откажа по анкетата што покажа дека тој ќе загуби, пренесува Телеграф.

Не можејќи да ги наполни кутиите со гласачки ливчиња во оддалечениот регион Хакасија во јужен Сибир, Кремљ сега се обидува целосно да ги откаже изборите за гувернер, јавуваат руските опозициски медиуми.

Аналитичарите рекоа дека неуспехот на Кремљ да управува со изборите покажа дека неговите пораки не поминуваат и дека војната во Украина не била толку популарна како што се надевала.

„Ова е показател за вистинското расположение во срцето“, рече Абас Галјамов, поранешен говорник и политички коментатор во Кремљ, кој сега живее во Израел.

Кремљ има речиси железна цврста контрола над политиката во Русија и доминира на секое ниво од националниот парламент до локалните собранија, со само неколку исклучоци.

Еден од највпечатливите од нив е гувернерот на Валентин Коновалов во Хакасија, ретко населен регион познат по својата природна убавина. Од Москва е петчасовен лет.

35-годишниот пин-ап на Руската Комунистичка партија, кој го смета Владимир Ленин за свој политички херој, стана гувернер на Хакасија во 2018 година поради незадоволството на јавноста поради зголемувањето на возраста за пензионирањеод страна на Кремљ.

Кремљ се обиде да ја попречи победата на Коновалов во 2018 година со постојано откажување на вториот круг на гласање додека не одлучи да попушти и наместо тоа да се одмазди за понижувањето на овогодинешните регионални избори.

Гаљамов рече дека Сергеј Кириенко, изборниот стратег на Путин, прво ја искористил пропагандната машина на Кремљ за да го дискредитира Коновалов, а потоа го протнал Сергеј Сокол, руски пратеник и „воен херој“, за да биде кандидат на Обединета Русија.

Но, овој план пропадна, рече тој, бидејќи Кремљ мораше да победи на фер избори, а не ги контролираше главните административни ресурси во Хакасија, а Сокол беше слаб кандидат бидејќи беше премногу очигледно „кандидатот на Москва“ за луѓето да желудуваат.

„Како што се приближуваше денот на изборите, стануваше сè појасно дека Сокол ќе загуби“, рече Гаљамов.

Оваа оценка беше поддржана од провладините руски медиуми, при што РБК објави дека тајните анкети покажале дека Сокол ќе го засрами Кремљ.

Така, на една недела пред гласањето, Сокол одлучи да се откаже и во саботата објави пост на Телеграм од болницата во која пишува дека е премногу болен за да стои.

„Да се биде гувернер е сериозна и одговорна работа и не можете да бидете без работа ниту за еден ден“, рече тој.

Сокол ја базираше својата кампања на неговата поддршка за војната на Путин во Украина, откако тој служеше во ВИП баталјонот Каскада во окупираниот Донбас кој беше формиран за да им овозможи на политичарите да позираат во воена униформа со милји зад првите редови и да летаат со беспилотни летала наместо да бранат ровови.

Медуза, руска опозициска веб-страница, објави дека поради расипан изборниот план, Кремљ сега сака да ги откаже изборите за гувернер во Хакасија.

Во него се цитираат извори кои велат дека официјални лица биле испратени од Москва за да откријат наводна гласачка измама и да извршат притисок врз сите кандидати да се повлечат, дозволувајќи му на Кремљ да назначи гувернер.

„Сокол стана црн лебед, но ќе го сфатиме“, рече извор близок до претседателската администрација.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај