Последни написи

АЛБАНСКИ МЕДИУМИ: Рама разреши шест министри; ВВ без компромиси за северот на Косово; 26 години од смртта на Света Тереза – Меѓународен ден на милосрдието

Премиерот на Албанија, Еди Рама, вчера разреши шест министри и предложи нивни замени, со радикална промена на албанскиот владин кабинет во понеделник, во очекување на декретот на претседателот Бајрам Бегај. Косовските аналитичари излегоа со прогнози за наредната средба помеѓу косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ.

Во продолжение се темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот.

АЛБАНИЈА

Слободна Европа: Премиерот Рама разреши  шест министри

„Премиерот на Албанија, Еди Рама, разреши шест министри и предложи нивни замени, со радикална промена на албанскиот владин кабинет во понеделник, во очекување на декретот на претседателот Бајрам Бегај.

Рама на состанокот на Собранието на неговата Социјалистичка партија на 4 септември ги информирал за формирање на ново министерство. Овие измени во вторник ќе му ги достави на указ на претседателот Бајрам Бегај.

Рама ја разреши министерката за надворешни работи Олта Џачка и на нејзино место предложи именување на Игли Хасани, поранешен амбасадор на Албанија во мисијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Виена.“, пренесе Слободна Европа на албански јазик.

Панорама: Кои се 9-те министри кои не беа погодени од „реформата“ на премиерот Рама

„Премиерот Еди Рама денеска најави промена на владиниот кабинет во 7 министерства. Но, во меѓувреме 9 министри не беа засегнати. Белинда Балуку,Таулант Бала,Улси Мања, Нико Пелеши, Елва Маргарити, Елиса Спиропали,Мајлинда Дука, Мирела Кумбаро и Бора Мужаќи.“, пренесе Панорама.

КОСОВО

РТВ 21: ВВ без компромиси за северот, опозицијата ја нарекува неуспешна средбата Курти-Вучиќ

„Движењето Ветевендосје соопшти дека очекува на средбата на премиерот Курти со претседателот Вучиќ на 14 септември во Брисел да се разговара за спроведувањето на Охридскиот договор. И во Брисел, претставници на Движењето очекуваат решение за тензиите на северот на земјата. Сепак, опозицијата ја критикуваше Владата за, како што рече, придвижувањето на прашањето за северот во рамките на дијалогот во Брисел.“, пренесе РТВ 21

Бота Сот: Во Специјалниот суд  продолжува судскиот процес против поранешните водачи на ОВК

Во Специјализираните совети на Косово (ДХСК) во Хаг денеска продолжува судскиот процес за судскиот спор против поранешните лидери на ОВК.

На рочиштата во понеделникот, во судскиот процес против Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи во Косовските специјализирани совети (DhSK) во Хаг, по завршувањето на исказот на 20-от сведок на ЗПС, W04368, во судницата се појави уште еден сведок, тој сведочеше без заштитни мерки.

Сведок е Агим Идризи, од општина Качаник, кој сведочи за неговото наводно киднапирање и приведување од страна на припадници на ОВК во 1999 година, пренесе косовскиот дневник Бота Сот.

Ора Њуз: ОН со омаж  за Мајка Тереза: 5 септември, Меѓународен ден на милосрдието

Денеска е Меѓународниот ден на милосрдието, создаден во чест на Мајка Тереза ​​и со цел да ги сензибилизира и мобилизира луѓето, невладините организации и засегнатите страни ширум светот да им помогнат на другите преку волонтерски и филантропски активности. Датумот 5 септември е избран за да ја одбележи годишнината од смртта на Мајка Тереза ​​од Калкута, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1979 година „за работата преземена во борбата за надминување на сиромаштијата и страдањето, кои исто така претставуваат закана за мирот“, пренесува Ора Њуз.

КОЛУМНА

Радио Косова е Лире: 36 години од убиствата во српски Параќин и кулминацијата на српскиот национал-шовинизам што доведе до уништување на СФРЈ

„На 3 септември 1987 година е убиен Азиз Келменди, роден во дреничкото село Карачица. Тој падна пред касарната во Парачин и беше осомничен од режимот дека убил четворица југословенски војници. Ова убиство остана енигматично поради фактот што беа создадени две сосема спротивни верзии. Официјалната верзија на политичкиот лидер и онаа на Југословенската армија, во Белград, а потоа и на официјалната вазална политика на косовските комунисти, сметаше дека војникот Азиз Келменди, заслепен и индоктриниран со албански национализам и иредентизам, убил четворица југословенски војници. а малку подоцна и тој се самоуби.“, пишува авторот Ахмет Ќериќи во анализата „36 години од убиствата во српски Параќин и кулминацијата на српскиот национал-шовинизам што доведе до уништување на СФРЈ“, објавена во Радио Косова е Лире.

Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај