Последни написи

Територијални претензии помеѓу основачите на БРИКС: Индија ja отфрли новата кинеска мапа за територијален суверенитет врз индиски територии

Мапата што го прикажува територијалниот суверенитет на Кина врз индиските територии североисточен Аруначал Прадеш и спорната област Аксаи Чин на западната граница и ги вклучува и Тајван и целото Јужно Кинеско Море беше целосно отфрлена од Индија, Малезија, Филипини и Тајван.

Мапата што го прикажува територијалниот суверенитет на Кина во Јужното Кинеско Море беше целосно отфрлена од Индија, Малезија, Филипини и Тајван.

Трите нации се придружија на кинескиот регионален ривал и кооснивач на БРИКС, Индија во приговарањето на мапата што беше објавена во понеделникот од страна на кинеското Министерство за природни ресурси и категорично ја отфрлија легитимноста на тврдењата на мапата, дури и кога Пекинг во четвртокот тврдеше дека треба да се гледа „рационално и објективно“, пренесува Индипендент.

Индиската влада претходно во средата поднесе „силен протест“ против картата бидејќи ги прикажува индиските територии североисточен Аруначал Прадеш и спорната област Аксаи Чин на западната граница како кинеска територија.

Мапата ги вклучува и Тајван и целото Јужно Кинеско Море како кинески области.

„Малезија не ги признава кинеските претензии во Јужното Кинеско Море како што е наведено во „изданието на стандардната карта на Кина за 2023 година“, кое се протега во малезиската поморска област“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на земјата.

„Картата нема обврзувачки ефект врз Малезија“.

Малезија соопшти дека поднела дипломатски протест поради картата.

Филипините, исто така, ја повикаа Кина „да се однесува одговорно и да се придржува до своите обврски“ според меѓународното право.

„Овој последен обид да се легитимира наводниот суверенитет и јурисдикција на Кина над филипинските карактеристики и поморските зони нема основа според меѓународното право“, соопшти нејзиното Министерство за надворешни работи.

Во јули 2016 година, Постојаниот арбитражен суд на Хаг ја донесе својата пресуда за случајот инициран од Филипините против Кина според Конвенцијата на ОН за поморското право (UNCLOS).

Пресудата во голема мера ги фаворизираше Филипините, а се однесува на речиси сите аспекти на спорот. И покрај тоа што е страна на договорот со кој беше основан Трибуналот, Кина одбива да ја признае јурисдикцијата и авторитетот на судот.

Тајван забележа како мапата „не може да го промени објективниот факт за постоењето на нашата земја“.

Кога беше прашан за најновата кинеска „стандардна“ карта, портпаролот на Министерството за надворешни работи на земјата Џеф Лиу рече дека Тајван „апсолутно не е дел од Народна Република Кина“.

„Без разлика како кинеската влада ја извртува својата позиција за суверенитетот на Тајван, таа не може да го промени објективниот факт за постоењето на нашата земја“, рече тој.

Портпаролот на индиското Министерство за надворешни работи Ариндам Багчи претходно изјави дека Индија ги отфрлила тврдењата за таканаречената „стандардна карта“ на Кина.

„Денеска упативме силен протест преку дипломатски канали со кинеската страна на таканаречената карта на Кина од 2023 година, која има претензии за територијата на Индија“, рече тој. „Ги отфрламе овие тврдења бидејќи немаат основа. Ваквите чекори на кинеската страна само го комплицираат решавањето на граничното прашање“.

Министерот за надворешни работи на Индија, С Џаишанкар, исто така се спротивстави на територијалните претензии на Кина.

„Кина дури и во минатото објавуваше мапи на кои претендира на територии кои не се на Кина, а кои припаѓаат на други земји. Ова е нивна стара навика. Тоа не е нешто ново. Започна во 1950-тите“, рече тој, говорејќи на медиумски настан, пренесува Минт.

„Многу ни е јасно кои се нашите територии. Оваа влада е многу јасна за тоа што ни треба за да ги браниме нашите територии. Тоа веќе го гледате на нашите граници. Мислам дека не треба да има сомнеж за тоа. Давате апсурдни тврдења не ги прави туѓите територии ваши“, додаде тој.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин, рече дека „позицијата на неговата земја за прашањето на Јужното Кинеско Море секогаш била јасна“.

„Надлежните власти на Кина редовно ажурираат и објавуваат различни типови стандардни карти секоја година“, рече тој во одбраната на земјата. „Се надеваме дека релевантните страни можат да го видат ова на објективен и рационален начин.

Потегот доаѓа дури и кога Кина и Индија, ко-основачки земји членки на БРИКС,  дадоа позитивни сигнали за решавањето на нивната гранична криза, која се протега од 2020 година, и остана да се заврши раздружувањето во Депсанг и Демчок во западниот сектор на кинеско-индиската граница.

Претходно овој месец, беше објавено дека новите сателитски снимки покажаа дека Кина гради писта на остров за кој Виетнам исто така тврди дека дека е под негова јурисдикција.

Нова воздушна патека почна да се појавува кон средината на јули на островот Тритон, дел од островите Парасел, познати на кинески како острови Ксиша и на виетнамски како острови Хоанг Са. Овој развој го означи најновиот чекор на Пекинг во воспоставувањето воена инфраструктура во спорниот регион на Јужното Кинеско Море.

Подготви: Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај