Последни написи

Како италијанската екстремно десничарска премиерка Мелони научи да ја сака миграцијата

Пред да стане италијанска премиерка, Џорџија Мелони беше еден од најжестоките гласови  против миграцијата во ЕУ. Како опозициска политичарка, таа мрачно предупреди на напорите за замена на домородните Италијанци со етнички малцинства и вети дека ќе спроведе поморска блокада за да ги спречи мигрантите да го преминат Медитеранот.

Како што пренесува Политико, за време на нејзиниот мандат, таа презеде значително поинаков начин –  претседавање со наглото зголемување на нередовните пристигнувања и воведување законска регулатива според која дури 1,5 милиони нови мигранти ќе пристигнат преку легални канали.

Во време кога десницата и екстремната десница се во пораст пред изборите за Европскиот парламент следната пролет, политиките на Мелони претставуваат важна корекција на курсот за конзервативниот блок на континентот, бидејќи огнената реторика попушта пред студената практичностна владеењето.

„Откако сте во владата, треба да најдете решенија, наместо жртвени јарци“, рече Клаудио Сераса, уредник на италијанскиот центристички дневен весник „Ил Фољо“.

Мелони претседава со земја која е во економска стагнација и демографски пад. Во текот на последната деценија, Италија демографски се намали за околу 1,5 милиони луѓе (повеќе од населението на Милано). Во 39 од 107 провинции има повеќе пензионери отколку работници.

Ваквите бројки го поттикнаа италијанскиот министер за економија Џанкарло Џорџети да предупреди претходно овој месец дека ниту една реформа на пензискиот систем „нема да се одржи на среден до долг рок со бројките на наталитетот што го имаме денес во оваа земја“.

Декретот за легална миграција на Мелони проценува дека Италија има потреба од 833.000 нови мигранти во следните три години за да ја пополни празнината во својата работна сила. Ја отвора вратата за 452.000 работници во истиот период за да пополнат сезонски работни места во сектори како земјоделството и туризмот, како и долгорочни позиции како водоводџии, електричари, работници за нега и механичари.

„Ова е супер прагматично однесување“, рече Матео Вила, експерт за миграција во тинк-тенкот ISPI во Италија. „Имаше промена во наративот“.

Со оглед на правилата на Италија за обединување на семејствата, кои им дозволуваат на жителите да носат роднини, „лесно е да се предвиди дека во текот на околу 10 години, овие бројки ќе се зголемат тројно“, со што ќе донесат околу 1,5 милиони мигранти, рече Маурицио Амброзини, професор по социологија и експерт за миграција на универзитетот во Милано.

Владата на Мелони, додаде тој, „беше притисната да спроведе пореална политика“ од класата на претприемачи што сочинува важен дел од нејзината поддршка.

Никола Прокачини, европратеник близок до Мелони, кој е и копретседател на Групата на европските конзервативци и реформисти, на која припаѓа и партијата Браќа на Италија на Мелони, негираше каква било промена на линијата:

„Ние во владата го правиме она што исто така го расправавме претходно: Не постои такво нешто како нација што може да направи без умерена количина на миграција, но таа мора да биде мала, одржлива и управувана“.

Нергуларни пристигнувања

Додека Мелони продолжи да зазема цврст став за нерегуларните пристигнувања, има малку знаци дека тоа е ефективно. Бројот на луѓе кои нерегуларно пристигнуваат со брод по преминувањето на Медитеранот е повеќе од двојно зголемен оваа година, на 106.000 досега оваа година, во споредба со 53.000 во истиот период минатата година, според владините податоци.

Политиките на Мелони беа на удар на критики во февруари кога околу 100 мигранти се удавија откако крајбрежната стража не успеа да се распореди за да му помогне на бродот што се преврте кај калабрискиот брег во близина на градот Кутро. Оттогаш, нејзината влада го насочи своето внимание кон спасувачките чамци управувани од невладини организации, обвинувајќи ги дека ги поттикнуваат мигрантите да го ризикуваат преминот. Претходно овој месец, Италија привремено заплени три брода кои донесоа мигранти спасени на море.

Мелони ѝ се придружи на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за да склучи контроверзен пакт со Тунис, размена на средства за помош за построги напори за спречување на мигрантите да преминуваат низ Медитеранот. Меѓутоа, откако беше потпишан меморандумот за разбирање во јули, пристигнувањата се зголемија за речиси 40 проценти.

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Пјантедоси нагласи дека од почетокот на годината Тунис го блокирал заминувањето на повеќе од 40.000 мигранти.

„Ова се охрабрувачки, но сепак недоволни резултати“, додаде тој.

Пресвртот на Мелони не остана незабележан од нејзините сојузници од десницата, особено во екстремно десничарската Лига Партија која е дел од нејзината коалициска влада.

„Каде отиде премиерката Мелони која велеше „поморска блокада“? праша Атилио Лусија, член на Лигата и заменик-градоначалник на Лампедуза, малиот остров каде што пристигнуваат повеќето мигранти. „Се надевав….сега кога конечно имаме десничарска влада, ситуацијата ќе се промени… но десницата станува полоша од левицата“.

Подготви: Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај