More

  Војна во Судан, околу 5.000 загинати и повеќе од 4,6 милиони раселени лица

  Суданскиот армиски началник  во вторникот отпатува во Египет на своето прво патување во странство по избувнувањето на војната во април, при што во последното насилство загинаа десетици цивили во Дарфур.

  При заминувањето на Абдел Фатах ал-Бурхан, медицински лица и очевидци рекоа дека 39 цивили загинале од кои повеќето жени и деца, во гранатирањето на Нјала, вториот судански град во државата Јужен Дарфур, каде што се интензивираа борбите меѓу армијата и паравоените сили, пренесува АФП.

  Абдел Фатах ал-Бурхан

  Суданскиот генерал требаше да разговара со египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси, клучен сојузник, за случувањата во разурнатиот од војна Судан и билатералните врски, соопшти владејачкиот Суверен совет на Судан.

  Бурхан, облечен во цивилна облека, наместо неговиот заштитен знак – воена униформа, беше виден како се качува на авион во Порт Судан, а подоцна Сиси го пречекува на аеродромот Ел Аламеин.

  Бурхан со египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси на аеродромот Ел Аламеин. Фото: АФП

  Војната меѓу Бурхан и неговиот поранешен заменик Мохамед Хамдан Дагло, кој командува со паравоените сили за брза поддршка (РСФ), беснее од 15 април.

  Се прошири од Картум и западниот регион Дарфур до државата Кордофан и Јазира, убивајќи илјадници и принудувајќи милиони да ги напуштат своите домови.

  Со месеци, РСФ го опсадуваше Бурхан во воениот штаб во Картум, но минатата недела началникот на армијата го направи својот прв јавен напад надвор од комплексот, јавува АФП.

  Во понеделникот тој беше во Порт Судан, каде што имаше жестоко обраќање до војниците, ветувајќи дека ќе се бори против РСФ, кои ги нарече платеници за „да се стави крај на бунтот“.

  „Ние се мобилизираме насекаде за да го победиме овој бунт, да го победиме ова предавство, од овие платеници кои доаѓаат од целиот свет. Сега нема време за дискусија. Сите наши напори ги концентрираме на војната, за да се стави крај на бунтот“, им рече Бурхан на трупите.

  Неговите коментари дојдоа еден ден откако Дагло објави изјава во која детално беше опишана „визија“ од 10 точки за ставање крај на војната и изградба на „нова држава“.

  Мохамед Хамдан Дагло

  Планот повикува на „цивилно владеење засновано на демократски норми“ и „една, професионална, национална воена институција“ – самата спорна точка што ги претвори поранешните сојузници во ривали.

  Ново насилство во Дарфур

  Во борбите во Нјала во вторникот загинаа најмалку 39 цивили, изјавија очевидци и медицински извор.

  „Сите членови на пет семејства беа убиени во еден ден“, рече Гуја Ахмед, активист за човекови права по потекло од Нијала.

  Сликите објавени на интернет покажаа десетици тела на земја покриени со покривки, како и мажи кои ги ставаат мртвите во голема гробница.

  Дарфур долго време е место на смртоносни борби по војната што избувна во 2003 година и во која  Џанџавид – претходници на РСФ – беше ослободен од бунтовниците од етничките малцинства.

  Од 11 август повеќе од 50.000 луѓе ја напуштиле Нјала поради насилството, соопштија Обединетите нации.

  Порт Судан, кој беше поштеден од насилството што го распарчи Судан, е местото каде што владините претставници и ОН ги преместија операциите. Тоа е исто така место на единствениот функционален аеродром во Судан.

  Пред борбите, Бурхан, поддржан од Дагло, стана де факто владетел на Судан во државен удар во 2021 година, што ја попречи кревката транзиција кон цивилно владеење.

  Превратот ја прекина транзицијата за која макотрпно се преговараше меѓу воените и цивилните лидери по соборувањето на долгогодишниот автократ Омар ал-Башир во 2019 година.

  Последното патување на Бурхан следи по повеќекратните дипломатски напори да се стави крај на насилството во Судан, при што систематски се прекршуваат низа примирја помогнати со посредство на САД и Саудиска Арабија.

  Во јули, Египет, кој ги дели границите со Судан и е преплавен од бегалци од својот сосед, беше домаќин на кризен состанок на кој присуствуваа африканските лидери за да се побара решение.

  Конзервативните проценки од проектот за податоци за локација и настани за вооружени конфликти покажуваат дека во конфликтот загинале речиси 5.000 луѓе.

  Но, се смета дека вистинската бројка е многу поголема, а Обединетите нации велат дека повеќе од 4,6 милиони луѓе се раселени поради борбите и внатре и надвор од Судан.

  Извор: Фротнлајн

  Exit mobile version