Последни написи

Зеленски: Нашето знаме е нашата гордост, доверба, сила – Украина го одбележува Денот на националното знаме

Денеска, 23 август 2023 година, Украина го одбележува Денот на државното знаме.

Празникот е востановен „…во чест на вековната историја на украинската државност, државните симболи на независна Украина и со цел да се поттикне почитта на граѓаните кон државните симболи на Украина“, според претседателскиот декрет од август. 23, 2004. Во 2009 година, Уредбата беше изменета и годишната официјална церемонија на подигнување на знамето беше воведена низ Украина на 23 август, пренесува Укринформ.

Сините и жолтите бои на украинското знаме имаат илјадагодишна историја и датираат од времето на Кијивска Русија и Кралството Галиција-Волинија.

Во денешно време, сино-жолтото знаме на Украина за прв пат беше поставено над градското собрание на Стриј во регионот Лавов на 14 март 1990 година. Во Кијив, националното знаме беше подигнато над канцеларијата на градоначалникот на 24 јули 1990 година.

Со почетокот на руската агресија, сино-жолтото знаме на Украина стана симбол на борба и отпор кон напаѓачите.

Денот на националното знаме оваа година ќе биде одбележан во Украина без масовни собири поради постојаната закана од руски напади.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по повод денот на националното знаме, се обрати на социјалните мрежи.

Зеленски на својот Фејсбук профил објави пригодно видео и напиша:

Нашиот симбол, нашата амајлија, нашето сино-жолто знаме.
Нашето знаме е нашата гордост, нашата доверба, нашата сила. Нашето знаме е нашиот спомен.

 

 

На својата Твитер (Х) сметка објави и серија фотографии.

Денеска е посебен ден на националното знаме во Украина.

Онаа што ја креваме денес е потпишана од украински бранители, херои кои се борат за нашата слобода, за Украина, за нашето знаме.

Ќе дојде време кога целата наша слободна и мирна земја ќе види како гордо се бранува, напиша украинскиот претседател.

И украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, се обрати на социјалните мрежи по повод Денот на државното знаме на Украина и се заблагодари на МНР, Министерството за одбрана и МВР за подигањето на украинското знаме.

546ден, 23 август-Денот на државното знаме на Украина-симбол на украинскиот идентитет и борбата за Независност.
Им благодарам на нашите македонски пријатели за помошта и поддршката на Украина во нашата борба против државата-терорист рф.
Благодарност до МНР, Минисѕтерство за одбрана и МВР за подигнување на украинското знаме, напиша Дир на Твитер.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

 

 

Latest Posts

Не пропуштај