Последни написи

Бугарите уапсени во Лондон како руски шпиони, во Бугарија осомничени за поддршка на про – Путин партиите на изборите

Обвинителите во Софија ги разгледуваат субверзивните активностите на Бугарите Орлин Русев, Бисер Џамбазов и Катрин Иванова, приведени во Лондон и Норфолк под сомнение за шпионажа во корист на Русија.

Тројца осомничени членови на руска шпионска мрежа кои беа уапсени во Обединетото Кралство се под истрага во нивната родна Бугарија поради стравувањата дека биле дел од про-Кремљ мрежата и наводно се обиделе да се мешаат во бугарските избори.

Како што пренесува лондонски Телеграф, обвинителите во Софија, кои работат заедно со бугарската единица за контрашпионажа, ги истражуваат активностите на Орлин Русев, Бисер Џамбазов и Катрин Иванова, кои беа приведени во Лондон и Норфолк во февруари под сомнение дека шпионирале за Русија.

Иследниците од изборната комисија на Бугарија, исто така, започнаа истрага по сугестиите дека триото можеби се обидело да влијае на бугарските избори од ОК.

Русев, 45-годишен технолошки претприемач, беше уапсен во гостинска куќа во Грејт Јармут, на брегот на Норфолк, додека Џамбазов (41) и Иванова (32) беа приведени во нивниот дом во Хароу, северозападно. Лондон.

Тие првично беа приведени поради сомневање за прекршоци според Законот за службени тајни, но потоа беа обвинети за поседување лажни пасоши и други документи.

Но, во Бугарија постои загриженост дека нивните наводни активности не биле ограничени само на Обединетото Кралство, каде што се базирани околу една деценија.

Обвинителството потврди дека покренало истрага за шпионажа во соработка со бугарската Државна разузнавачка агенција. Извори во Софија сугерираат дека истрагата била фокусирана на тврдењата дека тројцата биле дел од меѓународна мрежа задолжена за следење на личности низ Европа кои имале анти Кремљ ставови, вклучително и новинари.

За Џамбазов и Иванова, исто така, се смета дека соработувале со бугарската изборна комисија во Илинг, западен Лондон, помагајќи им на иселениците да гласаат на нивните национални избори.

Извори во Софија тврдат дека постојат сомневања дека двајцата наводно имале врски со екстремно десничарската бугарска партија Вазраждане или Преродба, позната по своите антизападни и проруски позиции.

Росица Матева, од бугарската Централна изборна комисија, рече дека работи на утврдување дали има некакви врски со конкретни политички партии, додавајќи:

„Во моментов, Централната изборна комисија спроведува истрага и не може да даде недвосмислени информации“.

Сите тројца уапсени престојувале во Британија повеќе од една деценија и беа добро асимилирани со бугарската заедница во Лондон. Џамбазов и Иванова помогнаа во водење на социјална мрежа која им нуди совети и поддршка на колегите иселеници кои живеат во Британија.

Пријател на Иванова тврдеше дека целосно ја снемало од радарот во декември минатата година, два месеци пред нејзиното апсење, и престанала да одговара на сите форми на комуникација и социјалните медиуми. Пред нејзиното апсење, таа работела како лабораториски асистент во фирмата наречена The Doctors Laboratory, со седиште во центарот на Лондон.

„Можеме да потврдиме дека споменатиот поединец бил вработен во компанијата во минатото. Во моментот на регрутирањето беше преземена строга анализа според политиката на компанијата. Бидејќи ова е полициско прашање, компанијата нема да дава дополнителни коментари, изјави за Телеграф портпаролот на компанијата.

Според Линкедин профилот на Русев тој служел како стратешки советник во бугарското Министерство за енергетика пред да поседува агенција за сигнализација и вештачка интелигенција.

Тројката е обвинета дека поседувала 19 лажни документи со „несоодветна намера“, вклучувајќи пасоши, лични карти и документи за Велика Британија, Бугарија, Италија, Шпанија, Франција, Хрватска, Словенија, Грција и Чешката Република.

Тие се појавија на Олд Бејли на 31 јули и им беше одреден притвор, но допрва треба да се изјаснат.

„На 8 февруари, полицајците од Специјалистичките операции на Мет уапсија пет лица под сомнение за прекршок според Законот за службени тајни од 1911 година“, изјави портпаролот на Скотланд Јард.

Портпаролот на Кралското обвинителство објави дека ЦПС одобри обвинение против Орлин Русев, Бисер Маиќимов Џамбазов и Катрин Иванова за поседување документ за идентификација со несоодветна намера, спротивно на Законот за документи за идентификација.

Според Би-Би-Си, сите тројца обвинети наводно поседувале пасоши и други лични документи за Обединетото Кралство, Бугарија, Хрватска, Чешката Република, Франција, Грција, Италија, Словенија и Шпанија. Тие, исто така, се обвинети дека фалсификувале прес-картички и облека со логоа на ТВ каналот Дискавери и Национал Географик за да вршат надзорни операции во Лондон, како и во Германија и Црна Гора.

Локалните власти сè уште не потврдиле докази за шпионирање, но британската метрополитенска полиција објави дека осомничените се меѓу петте лица уапсени во февруари за антитерористички дела според Законот за службени тајни.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај