Последни написи

Десет пропагандни техники што ги користи Русија во услови на агресија врз Грузија и Украина

Пред 15 години започна Руско инвазија врз Грузија. Иако самиот вооружен конфликт беше прилично краток (траеше само 5 дена), Украинците можеа да препознаат многу техники во нејзината информативна компонента што Москва ги користеше тогаш и повторно неодамна, во Украина.

Извршувајќи вооружена агресија врз Грузија тогаш, како и сега во Украина, Русија со сите сили се трудеше да докаже дека не е агресор. За да го направи ова, Москва измисли нејасни оправдувачки имиња за нејзината инвазија. Во 2008 година, тоа беше „Операција за спроведување на мирот“, во 2022 година – „Специјална воена операција“. И во двата случаи, агресијата беше објаснета со грижата за угнетените Осетијците или жителите на Донбас, на кои претходно им беа дадени руски пасоши.

Од август 2008 година, Грузија повеќе не ги контролираше повеќето територии на Абхазија и регионот Цхинвали населен со Осетија (поранешната автономна област на Јужна Осетија). Овие региони излегоа од контрола на Грузија за време на сепаратистичките војни од раните 1990-ти, и не без помош на руските „хибридни“ трупи. Ситуацијата донекаде потсетуваше на војната во Донбас и прогласувањето на таканаречените „ДПР“ и „ЛПР“ во 2014 година, го пренесува Укринформ истражувањето на Центарот за стратешка комуникација.

Во двата случаи, Русија се преправаше дека е посредник и миротворец. Во двата случаи, „мирот“ заврши со отворен напад и меѓудржавна војна. Во Грузија, марионетските формации чекаат официјално „признавање“ од Москва околу 15 години. Во Донбас овој процес траеше половина од времето. Во случајот со украинските региони, Русија отиде уште подалеку, прогласувајќи анексија. Москва досега спроведе слично сценарио за Абхазија и таканаречената „Јужна Осетија“ за иднината; сега, оваа веројатност е дополнителен фактор на притисок врз Тбилиси.

Петдневната војна од 2008 година беше првиот чин на отворена агресија на Русија против меѓународно призната суверена земја во постсоветската историја. Пред тоа, Кремљ го практикуваше истото во Ичкерија ( Чеченија), непризнаена од меѓународната заедница, прогласувајќи го масакрот за „внатрешна работа“.

Агресијата против Грузија ја потврди сериозноста на реваншистичките закани упатени од Путин на Минхенската безбедносна конференција во 2007 година. Неколку години претходно, народите на Грузија и Украина ја покажаа својата волја конечно да раскинат со империјата и да тргнат на европскиот пат на развој. Мирните, но добро организирани народни демонстрации – Револуцијата на розите и Портокаловата револуција – прилично го исплашиле и го налутиле Кремљ.

Во изопачената имагинација на режимот на Путин, Западот беше тој што се „хибридираше“ за да ги оттргне неговите „историски провинции“ од Русија. Затоа, Русија реши да се одмазди „симетрично“: со распарчување на териториите на бунтовничките републики. Во исто време, Москва не ја гледа разликата помеѓу имагинарниот империјален простор, „сферите на влијание“, чија загуба предизвика фантомски болки и суверените меѓународно признати (вклучително и од Русија) територии на држави.

И покрај безобразниот предизвик на меѓународното право во 2008 година, Русија, во најголем дел, се извлече со нападот на Грузија. Охрабрен од неказнивоста, Кремљ ја избра Украина како своја следна цел. За пет и пол години Русија ќе го нападне Крим и на истокот на Украина, преправен во „самоодбрана“ и „милиции“.

Во војната со Грузија целосно се манифестираше пропагандната дрскост на режимот на Путин. Русија можеше да ги наметне своите наративи на светот. Наводно Русија била испровоцирана, само се брани, НАТО нема право да се меша во руската зона на влијание. Слабата стара Русија можеше да толерира, но новата Русија не. Руските војници ги штитат само руските граѓани, вистинското зло е проблематичниот и агресивен претседател Михаил Саакашвили. Агресијата беше оправдана со нападите на НАТО врз Србија и последователното признавање на независноста на Косово. Наводно, Русија го прави истото, интервенирајќи и признавајќи ја независноста на сепаратистичките територии, иако многумина сè уште го имаа пред очи масакрот на десетици, ако не и стотици илјади Чеченци, извршен од Русија под слоганот за заштита на нејзиниот територијален интегритет. .

Тоа беше време кога путинизмот се засили, обвинет со идеи за одмазда за поразот на СССР во Студената војна и за понижување поради просечката позиција на Русија во 1990-тите.

Центарот за стратешка комуникација ја разгледува реториката и пропагандните техники на Русија, кои беа тестирани во Грузија пред да бидат имплементирани во Украина.

„Заштита на цивилите – граѓани на Русија“

И за време на нападот на Грузија и за време на инвазијата врз Украина, Москва се потпираше на групите што ги создаде, кои на светот му ги претстави како борци за сопствен културен идентитет и ослободување од угнетување.

Осетијците со пасош од Русија и нивната „заштита“ станаа изговор за напади врз Грузија многу подалеку од регионот Цхинвали — нафтено пристаниште во Поти, железнички мостови и клучки беа бомбардирани, а руските трупи навлегоа длабоко на територијата на Грузија. Русите ја „ослободија“ и Горна Абхазија контролирана од Грузија; никој никого не нападнал оттаму.

Руската пасошизација на привремено окупираните територии на истокот на Украина започна во 2019 година. Беше објавено дека повеќе од 600.000 пасоши биле издадени на окупираните територии на областите Доњецк и Луганск до 2021 година.

Поттикнатиот сепаратизам и реторика во Донбас за заштита на новите граѓани на Русија станаа изговор за агресијата, без преседан во современата историја на Европа, во февруари 2022 година. Како и во случајот со Украина, во Грузија, размерите и целите на руската агресија отидоа далеку надвор од декларираните.

Отворениот напад на Русија врз Грузија конечно јасно покажа дека Москва со децении го заведуваше светот кога се преправаше дека е неутрална страна, миротворец. Кога, всушност, манипулираше со осетискиот сепаратизам. Слично на тоа, по отворениот напад на Украина, на светот му беше откриена вистинската природа на конфликтот во 2014 година.

Етикетирање некого како „фашисти“

Бохдан Ивченко, историчар на историскиот музеј во Харкив, во својата статија од 2013 година дошол до заклучок дека руската пропаганда им ја наметнува сликата на Грузија како фашистичка држава на руските граѓани и на светската заедница и го споредува конфликтот со конфронтацијата меѓу СССР и Германија. за време на Втората светска војна, пред се преку телевизиски канали.

На пример, на 8 август, потпретседателот на Државната дума на Русија, Лиубов Лиска, го спореди грузискиот претседател Михаил Саакашвили со Хитлер: „Тој е како Хитлер, кој еднаш ја нападна заспаната Русија“. Лидерот на ЛДПР Жириновски рече дека е неопходно „да се запре и да се казни фашистот Саакашвили“.

„Директна споредба на Грузија со фашистичката, па дури и со нацистичката држава, беше направена на 11 август во вестите на ТВ каналот РТР. Грузиските трупи беа прикажани само како брутални окупатори. Публиката доби уверување дека грузиските војници во Цхинвали ги дробат децата и постарите лица со тенкови, ги извлекуваат луѓето од подрумите и веднаш ги пукаат“, напиша Ивченко.

Демонизирање на непријателот

Измислените слики на грузиските злосторства станаа составен атрибут на руската реторика во покривањето на војната.

„Децата и постарите беа прегазени од тенкови, луѓето беа запалени живи во куќите“, лажеше Путин на 11 август 2008 година, обвинувајќи ја грузиската армија.

На 13 август, на федералниот канал РТР, гледачите беа информирани дека грузиски тенкови кршеле гробови на гробиштата, а грузиските војници пукале во црквата кога луѓето се криеле таму.

На 14 август, рускиот вицепремиер Сергеј Иванов за ТВ каналот Еуроњуз изјави дека грузиските војници „ги здробувале децата со тенкови, ги палеле жените во шупите“.

На 17 август во програмата на каналот НТВ се вели дека „грузиските војници ги убиле сите што не одговарале на грузиски јазик“.

Пропагандата користеше слични обвинувања за злосторства против Украинците за време на нападот на Украина во 2022 година, особено за палење руски затвореници, резба на нацистички крстови на телото.

Обвинувања за геноцид

„Ова што се случува во Јужна Осетија е геноцид врз осетискиот народ“, рече Путин, а пренесува РИА Новости.

Во пресрет на целосната инвазија на Украина, тој исто така постојано лажеше дека имало геноцид во Донбас. „Според нашите проценки, она што денес се случува во Донбас е геноцид“, рече рускиот претседател на 15 февруари 2022 година, за време на прес-конференцијата со германскиот канцелар Шолц.

Откако Шолц го отфрли окарактеризирањето на ситуацијата во Донбас како геноцид, руското Министерство за надворешни работи издаде бурно соопштение на 19 февруари: „Не е на германските лидери да се потсмеваат на прашањата за геноцид. Ова е неприфатливо, со оглед на историското искуство на Германија во прашањата за масовните егзекуции на луѓе и ширењето на мизантропската идеологија“.

Во својот говор на 24 февруари 2022 година, Путин ја нарече целта на „специјалната операција“ заштита на луѓето од „злоупотреба и геноцид од страна на режимот во Киев“.

Лага која самоуверено се повторува повеќе пати

За масовна пропаганда, режимот на Путин ја избра пораката: „2.000 луѓе беа убиени во Цхинвали“. Наводно, тоа се случило затоа што Грузијците „го гранатирале градот користејќи Grad MRLS“. Фразата за две илјади убиени руските ТВ канали и официјални претставници на Русија ја повторуваа нон-стоп. Кога руските ТВ канали се емитуваа во Украина, нивната пропаганда имаше влијание врз многу Украинци кои веруваа во „2.000 цивили убиени од Саакашвили“ и ја обвинија Грузија.

„Две илјади убиени, повеќе од 30.000 бегалци – не е ли тоа доволно? Колкумина мора да бидат убиени таму за да го признаете како геноцид?!“ извика Чуркин, претставник на Русија во ОН.

Од 2014 година, Русија исто така лажеше дека Украинците ги напаѓаат нивните источни региони, гранатирајќи го Доњецк и масакрирајќи цивили, во што сега веруваат Русите, огромното мнозинство од нив.

Фразата околу 2.000 ја искажа и на американскиот канал Фокс њуз Осетијката Лаура Тедеева-Коревиски: „Сакам да знаете кого да обвините за овој конфликт. Господинот Саакашвили беше тој што ја започна оваа војна, тој е агресорот… и тој… два дена, нашите луѓе, Осетијците, беа убиени и бомбардирани, две илјади луѓе беа убиени во еден ден.

Подоцна, пропагандата почна да тврди дека на сведоците не им било дозволено да зборуваат на американската телевизија. „Штом нему (домаќинот – појаснување) не му се допадна она што таа го кажа, тој почна да ја прекинува, кашла, отежнато дишење, стенка. Тој требаше само да си ги скрши панталоните, но тоа да го направи толку јасно што тие замолкнаа“, ги сподели своите забелешки Путин во интервју за Си-Ен-Ен.

На 9 август, Interfax.ru ги објави зборовите на рускиот амбасадор во Грузија, Вјачеслав Коваленко, кој „го изјави фактот за смртта на најмалку две илјади жители на Цхинвали“.

Оваа фраза беше измислена од пропаганда и масовно се рашири како зборовите „каде бевте 8 години кога беше бомбардиран Донбас“, во 2022 година, што ги научи Русите да го оправдаат нападот врз Украина.

Подоцна, во извештајот за ЕУ се посочува дека не е потврдена информацијата за 2.000 смртни случаи. „Бројот на загинати и повредени на страната на Јужна Осетија се покажа дека е многу помал од првично тврдењето“. Истражниот комитет на Русија ја објави бројката од 162 загинати цивили една година подоцна – на 3 јули 2009 година.

Еве што кажале тогашните грузиски власти за тие настани: „Приказните дека сме ја нападнале Цхинвали од Град МЛРС се лага. Цхинвали беше бомбардиран од Русите откако го зазедовме четири и пол часа. Ги бомбардиравме околните височини, користејќи, особено, авијација и Град MLRS. Нагласувам дека ние не бомбардиравме населби“, рече државниот министер за реинтеграција на Грузија, Темур Јакобашвили.

За способноста на режимот на Путин да лаже сведочи неговата сегашна лага за Мариупол, уништена како резултат на дејствијата на „нацистите од Азов“. Наводно, бранителите на градот гранатирале цивили.

Во декември 2022 година, Меѓународниот кривичен суд ја заврши фазата на истрага, која ја водеше од 2016 година. Како резултат на тоа, обвинителот Карим Кан издаде налог за апсење на тројца осомничени претставници на администрацијата на Јужна Осетија.

Карим Кан истакна дека овие злосторства покажуваат поширока слика, „која вклучува големи грабежи и уништувања на грузиски села и куќи, како и негирање на правото да се вратат на речиси сите Грузијци меѓу населението во регионот Цхинвали“. Истрагата, исто така, ја откри веројатната улога на Вјачеслав Борисов, генерал-мајор на вооружените сили на Русија и заменик командант на руските воздухопловни сили, сега починат, во намерното олеснување на извршувањето на некои од овие злосторства.

Користење на провокации како изговор за војна

Во летото 2008 година, Русија ја натера Грузија да испрати војници во сепаратистичкиот регион, откако систематски го гранатираше од територијата контролирана од Осетија, по што го обвини Тбилиси за агресија.

Во зима 2022 година, во пресрет на инвазијата, Русите исто така прибегнаа кон провокации, особено на 17 февруари гранатираа градинка во Станица Луханска. На денешен ден беа гранатирани вкупно 30 населени места на териториите под контрола на Украина. Сепак, Русите не успеаја да ја натераат Украина да прибегне кон радикален одговор.

Тогаш окупаторите најавија масовна евакуација на жителите на Доњецк, што изгледаше незгодно бидејќи мештаните знаеја дека градот не е гранатиран. Освен тоа, неодговорниот пристап кон создавањето „видео докази за украинските напади“ ги оддалечи Русите бидејќи метаподатоците покажаа дека видеата од „украинските провокации“ се стари една година, а апелите на лидерите на „републиките“ беа однапред снимен.

На почетокот на војната, важна е причината за нејзиното појавување, што станува општоприфатено објаснување, таканаречениот casus belli – формална причина. Во овој контекст, смирувачката изјава на претседателот Зеленски во предвечерието на војната за „мајските пикници“, и покрај сите нејзини контроверзии, придонесе Украина да не се смета за агресор на информациското поле, и покрај сите обиди на Кремљ да го направи тоа. Така изгледа . Благодарение на кампањата на администрацијата на Бајден за објавување на плановите на Путин, Русија несомнено изгледаше како агресор и не успеа да го повтори успехот на провокацијата во Грузија.

„Контролирани од Западот; марионети што ги експлоатира Западот“

Со децении, Кремљ ја обвинуваше секоја земја што сака конечно да се отцепи од московската империја на гадење и недостаток на независност. Се разбира, на Русија не и се допаѓа тоа што соседите и поранешните подредени ја оставаат зад себе. Не сакајќи да признае дека причината за таквото однесување е внатрешната непривлечност на Русија, Кремљ измислува приказни, наведувајќи дека на подмолниот Запад го крши „вечното историско единство“.

Парадоксално, омразениот Запад беше виновен и за војните што ги започна Русија. Москва ја обвини Грузија за набавка на американско оружје. Војната наводно била корисна за Соединетите Држави за да се обезбеди победа на изборот на републиканскиот кандидат Мекејн. Во 2000-тите, режимот на Кремљ го покажа својот антиамериканизам со малку срамежливост бидејќи се плашеше да изгледа смешно во очите на сопствените граѓани. Меѓутоа, грузиската војна веќе беше претставена како последица на провокација од Соединетите држави. Овој наратив ќе се повтори за време на путинистичката агресија во Украина во 2014 година.

Традиционално, пропагандата на Кремљ ги користеше Афроамериканците за да ја исплаши публиката, искористувајќи ја секојдневната ксенофобија на постсоветското општество: „Зошто меѓу убиените агресори има афроамерикански платеници во униформи на НАТО? — прашањето што беше поставено во пропагандниот документарец „Војна 08.08.08. Уметноста на предавството“. Пораките за „црните војници на НАТО“ беа раширени и во Украина.

Денес, 15 години подоцна, гледаме како Кремљ се обидува да се претстави како противник на „хегемонијата на Западот“, еден вид Робин Худ – креатор на нов светски поредок и мултиполарен свет, а не како бандит. — прекршител на меѓународното право ограбувајќи ги своите соседи. Кремљ ги манифестира своите империјалистички аспирации за светска доминација со тоа што ги крие зад параванот на реторика за антиколонијалната борба со Западот.

Дискредитација на претседателот

Стандардниот метод на информациско војување се персонализирани напади врз лидерот на земјата. Саакашвили беше исмеан и дискредитиран како неадекватен и проблематичен кукавица кој се исплаши од звукот на авионите. Сличен пристап беше испробан и против претседателот Зеленски, кој беше претставен како збунет слабак кој се подготвува да побегне од Кијив.

Треба да се напомене дека претседателот Зеленски, како поранешен комичар, беше многу потешко да се исмејува отколку политичар со потрадиционална кариера. Како резултат на тоа, Виктор Јанукович ја задржа титулата претседател, кој побегна, не од руската армија, туку од својот народ.

„Волонтерско учество“

Еден од типичните вести во пресрет на војната во Грузија: „Дон Козаците го собираат советот во врска со ситуацијата во Јужна Осетија“. Информациите за појавата на баталјони на „Козаци“ или други доброволци ја придружуваа секоја воена кампања. Вообичаена практика на Москва е во локалните војни да користи, меѓу другото, нередовни трупи за да може да дејствува во нивно име.

На Кремљ му беа потребни и овие „волонтери“ за хибридната војна во 2014 година за да му ја претстават на светот како граѓанска војна. Така, милитантната Авизба „Абхаз“ од групата „Пјатнашка“, која се бореше против Украина во Донбас, претходно се бореше против Грузија во 2008 година. Ова е еден од многуте примери за тоа како „доброволците“ од минатите војни се користат за поттикнување нови конфликти во интерес на Кремљ.

Поттикнување шовинизам и меѓуетничко непријателство

За време на конфликтот со Грузија, руските криминални хроники намерно се фокусираа на грузиското етничко потекло на напаѓачите. На пример, грузиската мафија беше обвинета за грабеж на автомобили. Иако во исто време, на официјално ниво, беа искажани изјави дека Русија не се бори со грузискиот народ, туку со своите „криминални власти“. Слично, од 2022 година, Украинците се обвинети за трговија со дрога на територијата на Русија. Лицемерни изјави за пријателски чувства кон украинскиот народ се искажуваат при уништување книги на украински јазик и ширење на упорен наратив дека Украинците како посебна нација треба да бидат уништени, а нивните деца да се преобразоваат во Руси.

Шовинизмот типичен за Русија го карактеризираат зборовите на сегашниот политички затвореник Навални: „Се разбира, навистина би сакал да биде лансирана крстосувачка ракета кон генералштабот на тие глодари, но тие го очекуваат тоа“, напиша идната опозициски политичар на почетокот на руската инвазија на Грузија, иако подоцна јавно зажали за оваа изјава.

Шест месеци по војната, беше објавен долгометражниот игран филм „Olympius Inferno“, кој ги консолидира пропагандните наративи на Русија во врска со војната со Грузија. По нападот на Украина, Русите продолжија да снимаат пропагандни филмови: „Крим“ (2017), „Ополченочка“ (2019), „Солнцепек“ (2021). Во моментов, во Русија се снима нов пропаганден филм, чија сценографија во Санкт Петербург го репродуцира Мајданот од 2014 година. Играните филмови продолжуваат да се користат од страна на Кремљ како поле за идеолошко влијание.

Во 2008 година, руската пропаганда ја прикажа Русија како суперсила со свои легитимни интереси. Ова беше една од најмасовните руски пропагандни кампањи во тоа време, која беше успешна, барем делумно. Потоа беше заземањето на украинскиот Крим, кога Москва повторно се раздели Навистина успеа да ја наметне идејата дека „всушност, Крим отсекогаш бил руски“ и дека „луѓето се побуниле против Украина во корист на Русија“ во Луганск и Доњецк.

По војната со Грузија, Русија почна активно да ја гради својата „мека моќ“ и пропаганда со цел да ги убеди Грузијците во исправноста на прорускиот курс.

Сегашната влада на Грузија не ги поддржа санкциите против Русија и го држи поранешниот претседател Саакашвили во затвор во нехумани услови.

„Во моментов, Русија го убива украинскиот државјанин Михаил Саакашвили со рацете на грузиските власти. Ние постојано го повикавме официјален Тбилиси да престане со оваа злоупотреба и да се согласи да го врати Саакашвили во Украина“, рече претседателот Зеленски на 3 јули.

Руската агресија против прозападната и реформистичка влада на Саакашвили придонесе за неговиот политички пораз и доаѓањето на нови сили на власт. Аналитичарите наведуваат дека денес Грузија е зависна од проруските сили. Во април 2022 година, Главната управа за разузнавање извести дека вработените во грузиските специјални служби добиле инструкции од политичкото раководство да не го спречуваат шверцот преку Грузија до санкционираната Русија.

Очигледно, Кремљ сонува за таква „финландизација“ на Украина, како што беше со Грузија, мислејќи дека со текот на времето ќе успее да ги измами Украинците и да ги поткупи со разговори за заемно корисно партнерство. На крајот, не само Грузијците, туку и некогаш непомирливите непријатели на Кремљ и борците за независност – Чеченците – денес претежно се претворија во „пешадија на Путин“ во колонијалната војна со Украина.

Затоа, важно е да се потсетиме на лагите на Кремљ и да не ги простуваме руските злосторства. Само победата може да стане сигурна гаранција за Украина против срамот и новото ропство. Украинската победа ќе биде победа и за Сакартвело, а можеби и за Ичкерија.

Подготви: Драган Мишев

извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај