Последни написи

СО ШТО ПРИГОЖИН ГО УЦЕНИ ПУТИН: Шефот на Вагнер му го зададе најсилниот удар на Кремљ, а тој се уште е слободен како птица

Минатата недела, затворениот руски опозиционер Алексеј Навални доби уште 19 години од казната и веднаш беше испратен во ќелија – но ништо слично не му се случи на Евгениј Пригожин, шефот на руската платеничка група Вагнер, кој водеше вооружен бунт во јуни, предизвикувајќи Дведецениско владеење на претседателот Владимир Путин.

Додека Путин во телевизиско обраќање вети казна за предавниците, два месеци подоцна, барем во случајот со Пригожин, тоа не се случи. Очигледно е дека, како што пишува Си-Ен-Ен, цената за соочување со Путин не е фиксна, а можеби уште поизненадувачки е што Пригожин не се ни криел во јавноста од бунтот на крајот на јуни.

Неколку недели по востанието, тој се појави на маргините на неодамнешниот руско-африкански самит во Санкт Петербург. Иако обично се гледа во камуфлажа, Пригожин беше фотографиран во маица и фармерки како се ракува со службеник од Централноафриканската Република.

Но тешко на кутриот руски дипломат кој мораше да објасни зошто Пригожин – чии сили собориле руски воени авиони – пет хеликоптери и еден авион Ил-22-М според Форбс – и убиле повеќе војници – неофицијално најмалку 13 – за време на маршот кон Москва – сè уште на слобода.

Рускиот амбасадор призна дека нема објаснување зошто Пригожин не е во затвор
А токму тоа се случи кога водителката на Си-Ен-Ен, Кристијане Аманпур, го праша рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, за „бизарниот спектакл“ на појавувањето на Пригожин по бунтот. Бунтот на Вагнер, призна Келин, може да биде форма на „велепредавство“. Но, тој објасни зошто Путин решил да го остави минатото зад себе.

– Претседателот го квалификуваше кога почна (бунтот), а потоа се беше готово. Сега тој (Пригожин) патува некаде, па препознаваме некои херојски дела на Вагнеровите групи – рече тој, мислејќи на наводниот успех на Вагнер во битките за Бахмут.

– Навални е во затвор поради вербален протест и несогласување со руската влада, но Пригожин, кој се обиде да изврши државен удар против Кремљ, можеби дури и самиот претседател, вооружен пуч, сè уште слободно шета во Русија? Тој беше снимен како се среќава со африканските лидери… зошто не е во затвор за предавство? – притисна Аманпур Келина.

Амбасадорот најпрво се обиде да избегне одговор, наведувајќи дека не се сеќава дека руски војници биле убиени за време на бунтот. Но, по дополнителен притисок од Аманпурова, тој призна дека нема објаснување, според Си-Ен-Ен.

Latest Posts

Не пропуштај