Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: Договорот помеѓу Велика Британија и Албанија за намалување имигранти функционира; ќе се укине забраната за српски производи во Косово; Курти во Скопје и Тетово

Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека договорот со Албанија помогнал драстично да се намали бројот на имигранти кои пристигнуваат во Британија за 90% и ги објави петте чекори за запирање на сплавовите со имигранти. Во Косово, Министерот за заедници и враќање, Ненад Рашиќ, вели дека добил информација од премиерот Албин Курти дека одлуката за забрана за увоз на српска стока на Косово наскоро ќе биде укината.

Ова се дел од содржините од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

АЛБАНИЈА

АБЦ- „Договорот со Албанија функционира“, британскиот премиер: Петте чекори што ги преземам за да ги запрам сплавовите

„Пристигнувањето на мигранти со чамци или гумени чамци преку каналот Канал во Британија стана итно и многу дискутирано прашање во британската влада. Британската влада дури размислуваше да се повлече од Конвенцијата за човекови права доколку наиде на некакви пречки за нејзините планови да испрати мигранти во Руанда.

Неодамна британскиот премиер објави видео на Твитер на кое се прикажани 5-те чекори за борба против илегалната имиграција.

Британскиот премиер рече и дека договорот со Албанија помогнал драстично да се намали бројот на имигранти кои пристигнуваат во Британија за 90%.“, пренесе АБЦ.

КОСОВО

Зери – Рашиќ: Многу брзо ќе се укине одлуката за забрана на српска стока

Министерот за заедници и враќање, Ненад Рашиќ, вели дека добил информација од премиерот Албин Курти дека одлуката за забрана за увоз на српска стока на Косово наскоро ќе биде укината. „Мислам дека тоа ќе се случи наскоро, со тоа што се молам да нема дополнителни компликации, да не падне во втор план затоа што е сега. прво на агендата“, рече Рашиќ, пренесува Зери.

Репортери: Курти денеска во посета на Тетово и Скопје

„Косовскиот премиер Албин Курти денеска ќе ги посети градовите Тетово и Скопје, каде ќе се сретне со претставниците на општина Тетово и Чаир.

Во Скопје, премиерот Курти, како што соопшти општина Чаири во 14:30 часот свечено ќе се именува улицата  со името на Адем Демачи.

Општина Тетово ја објави и агендата за посетата на премиерот Курти на градот Тетово.“, пренесува Репортери.

АНАЛИЗИ 

Зошто и како ОВК сè уште се користи како „смоквин лист“?

„Најскапоцениот збор во Србија, тврди неделниот магазин „НИН“ од 27 јули 2023 година, е Косово. Во меѓувреме, најзлоупотребуваниот збор на Косово, ако имавме соодветно истражување, би можело да биде ОВК, тој синоним на нашата Слобода!

Ако изјавите на српскиот претседател А.Вучиќ се земаат здраво за готово, српската држава само за буџетската линија „Косово и Метохија“ издвоила 800 милиони евра годишно!

„Не знам точно, не оди сè преку Канцеларијата за Косово и Метохија, но според Министерството за финансии, на Косово годишно се издвојуваат меѓу 700 и 820 милиони евра“, рече А. Вучиќ, цитиран од „НИН“.  Така ни се случуваше 11 години по ред. Според податоците на српските институции, во Косово живеат помалку од 100.000 Срби.

Според пресметката на NIN [27.07.2023 година], излегува дека секој од српските државјани добил по 88.000 евра!

Интересна паралела меѓу подемот на организираниот криминал на северот на Косово и неговата поврзаност, но и влијанието врз централната политика во Белград, потврдува поранешниот српски претседател Тадиќ:

„За жал, една од работите што предоцна ја сфативме е дека организираниот криминал, покрај опасноста за општеството во кое делува, е фактор и во надворешната политика.

„Оваа теза е поткрепена со фактот дека по промената на власта и усвојувањето на Бриселскиот договор во 2013 година, кој беше потпишан од премиерот Ивица Дачиќ во присуство на тогашниот ППВ Александар Вучиќ, Листа Српска беше одговорна за неговото спроведување. секако со помош на двајца косовски кумови Радоичиќ и Веселиновиќ.“, пишува авторот Садри Рамабаја во анализата под наслов „Зошто и како ОВК сè уште се користи како „смоквин лист““, објавена во Сури.

Панорама: „Вистината не се брчките, туку гримасите кои ги кријат!“

„Декодирањето на пораките во апликациите „Скај“ и „Енкро“ изминативе денови ни ја откри фигурата на многу високи државни функционери и шефови на организиран криминал, од кои дел беа уапсени на 27 јули, благодарение на работата на СПАК. и партнери. Ако за дел од населението нивните имиња се непознати затоа што треба да се соочат со тешкото секојдневие, за оние кои се на потивко социо-економско ниво и ажурирани со веста: апсењето на бизнисменот Пелумб Ѓока, шефот на Обвинителството на канцеларијата Кукс ,Џевахир Лита и поранешниот шеф на Оперативната група Олти Бистри, покрена многу работи.“, пишува авторот Бен Андони во колумната „Вистината не се брчките, туку гримасите кои ги кријат!“, објавена во Панорама.

Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај