Последни написи

ЕКОВАС ги стави воените сили „во подготвеност“ за вооружена интервенција во Нигер

Западноафриканските држави одобрија вооружена интервенција во Нигер „што е можно поскоро“, рече претседателот на Брегот на Слоновата Коска, по состанокот на ЕКОВАС на кој се разговараше за пучот.

На состанокот, лидерите на регионалниот блок EКОВАС рекоа дека се согласиле да се соберат воени сили „во подготвеност“, откако, по истекување на ултиматумот, Хунтата во Нигер не го ослободи соборениот демократски избран претседател Мохамед Базум, зголемувајќи го притисокот врз високите армиски офицери кои го соборија демократски избраниот лидер на Нигер минатиот месец, но оставајќи ја вратата отворена за дипломатско решение.

Сепак, оттаму велат дека силата е последна опција и дека претпочита дипломатски средства за враќање на претседателот Базум по армискиот удар

Нигерискиот претседател Бола Тинубу, говорејќи по вонредниот самит ЕКОВАС во Абуџа, предупреди дека „ниту една опција не е отстранета од масата, вклучително и употребата на сила како последно средство“.

„Ако ние не го направиме тоа, никој друг нема да го направи тоа наместо нас. Остануваме цврсти во нашата посветеност да го поддржиме Нигер за мирна и демократска стабилност во земјата“, рече Тинубу според Гардијан.

Воена хунта ја презеде власта во Нигер на 26 јули. Хунтата одби да прими посреднички тимови од ОН, Африканската унија и Ековас, наведувајќи ги „очигледни причини за безбедност во оваа атмосфера на закана“.

Во понеделникот беше назначен новиот премиер, цивилниот економист Али Махаман Ламине Зејне. Тој е поранешен министер за економија и финансии, кој ја напушти функцијата по претходниот државен удар во 2010 година, кој ја собори тогашната влада.

САД и ОН велат дека се загрижени за здравјето и безбедноста на сменетиот претседател Мохамед Базум, кој помина повеќе од две недели во домашен притвор.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека е загрижен за наводно „непристојните услови за живот“ во кои се наоѓа Базум и неговото семејство.

По состанокот во ЕКОВАС, Аласане Уатара од Брегот на Слоновата Коска рече дека ЕКОВАС интервенирал во африканските земји со цел претходно да го врати уставниот поредок.

„Денес имаме слична ситуација во Нигер и сакам да кажам дека ЕКОВАС не може да го прифати ова“, рече тој.

Уатара рече дека Брегот на Слоновата Коска ќе обезбеди баталјон од 850 до 1.100 мажи и рече дека ќе бидат распоредени и војници од Нигерија и Бенин.

Омар Турај, претседател на групата ЕКОВАС, рече дека членовите одлучиле „да наредат распоредување на силите на подготвеност  за да се врати уставниот поредок во Нигер“.

Тој не наведе дополнителни детали за тоа како би можела да изгледа силата што има намера да ја собере или каква акција би можела да преземе.

Пред состанокот, муслиманските свештеници од северна Нигерија, која дели долга граница со Нигер, го повикаа нигерискиот претседател Тинубу да не користи сила за соборување на водачите на пучистите.

Водачите на пучистите предупредија дека ќе се бранат од каква било интервенција

ЕКОВАС и даде краен рок од минатата недела на нигерската хунта да ја врати демократски избраната влада, но тој беше игнориран. Наместо тоа, воените водачи именуваа нов владејачки кабинет.

Измешаните пораки од EКОВАСтешко дека ќе ги уверат аналитичарите, набљудувачите и меѓународните сили загрижени од изгледите за хаотичен конфликт во срцето на длабоко вознемирениот и стратешки важен Сахел.

Нигер е клучен за западниот развој и антитерористичките напори низ Сахел. Тие веќе беа сериозно поткопани со два последователни пуч на Мали, сега управуван од воен режим, додека неодамнешниот пуч во Буркина Фасо донесе 35-годишен армиски капетан на власт.

И САД и Франција имаат воени бази во Нигер, кои се користат како дел од напорите за справување со џихадистичките групи во поширокиот регион Сахел.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави за Би-Би-Си претходно оваа недела дека верува оти руската платеничка група Вагнер ја „искористува“ нестабилноста во Нигер.

Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај