More

  (ИЗБОР) Албански медиуми: ЕУ бара дополнителни чекори на северот на Косово по намалувањето на полициските сили; српски паралелни структури се уште активни на северот на Косово; ДП бара од СПАК да се истражи финансирањето на „Маунт оф Тирана“

  Европската унија ја поздрави одлуката на Владата на Косово да го намали за 25 отсто присуството на полицијата во и околу општинските згради на северот. Сепак, од ЕУ велат дека се потребни натамошни чекори во контекст на ескалација на ситуацијата на северот на Косово, а во Албанија Демократската партија денеска повторно го повика СПАК да ја истражи кулата „Маунт Тирана“.

  КОСОВО

  Зери: ЕУ бара од косовската влада да преземе дополнителни чекори на север, покрај намалувањето на полициските сили

  „Европската унија ја поздрави одлуката на Владата на Косово да го намали за 25 отсто присуството на полицијата во и околу општинските згради на северот.

  Сепак, од ЕУ велат дека се потребни натамошни чекори во контекст на ескалација на ситуацијата на северот на Косово.

  „ЕУ ја поздравува неодамнешната најава на Владата на Косово за дополнително намалување за 25 отсто на полициското присуство во и околу општинските згради во северно Косово. Одлуката е донесена по состанокот на техничко ниво меѓу косовската полиција и ЕУЛЕКС, со цел да се дефинираат заеднички параметри за проценка на безбедносната состојба во северните општини. Ова се чекори во вистинската насока, но потребни се понатамошни чекори“, се вели во одговорот на ЕУ.“, пренесува Зери.

  РТВ 21: Српските паралелни структури се уште активни на северот на Косово

  Безбедносните експерти велат дека не е завршено распуштањето на паралелните и дивоградби во северниот дел на Косово. Според нив, неформирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство придонело за присуство на паралелни српски безбедносни институции на север.

  Поранешниот министер за внатрешни работи на Косово, Бејтуш Гаши, изјави дека паралелните безбедносни структури на северот на земјата и служеле на Србија да го дестабилизира Косово и истовремено да ја зачува нејзината внатрешна стабилност. Според него, органите на прогонот во Косово не успеале да воспостават соодветна контрола во овој дел од земјата.

  „..Овие групи успеаја да создадат ситуација владата на Косово да биде принудена да се занимава со кризен менаџмент, а не со други проекти што ги има. На дипломатско ниво, за жал, Србија исклучително добро ги искористи сите активности на овие групи иако беше актер и фактор за поддршка во организацијата и активностите на овие групи на дипломатско ниво“, рече Гаши, пренесува РТВ 21.

  Газета Експрес: Писмото на американските и европските дипломати ја „алармира“ Србија

  „Писмото во кое се критикува Белград за неговата политика кон Косово се оценува на различни начини во Србија. Додека претставници на власта велат дека писмото е притисок врз Србија поради непризнавањето на независноста на Косово, дел од опозицијата смета дека писмото е неповолно, бидејќи предупредува на промена на курсот кон Србија.

  Од друга страна, експертите сметаат дека ова писмо е иницијатива на сериозни политичари со високи функции од Европа и Америка, кои сега бараат Србија да ги исполни своите обврски.

  „Со ова писмо притисокот е избалансиран кога е во прашање ситуацијата на северот на Косово. По Косово, под притисок е и Србија. На сметка на Србија има сериозни обвинувања дека не придонесува за намалување на тензиите на Косово. Претходно беше кажано дека Србија треба да покаже посериозна волја повторно да седне на преговарачка маса, да бара решенија и да ги исполни своите обврски. Србија сега е цел, прстот е вперен во Србија од сериозен круг политичари“, изјави Јелица Миниќ од Европското движење во Србија.

  Правните експерти сметаат дека Србија не треба да го игнорира писмото на десетици пратеници и дека прашањата треба да се решат.“, пренесува Газета Експрес.

  АЛБАНИЈА

  Албеу: „Планината Тирана“, ДП апелира до СПАК: Истражете сериозно, парите на подземјето се перат во кули и бетони

  „Демократската партија денеска повторно го повика СПАК да ја истражи кулата „Планината Тирана“, која се очекува да биде изградена зад театарот за опера и балет во Тирана.

  Портпаролката на ДП, Мирела Карабина, преку објава на Фејсбук пишува дека СПАК треба сериозно да ја истражи кулата Мали и Тирана, бидејќи парите на подземјето се чистат во кулите и бетонот. Исто така, Карабина сака да ги продолжи истрагите до крај за инсинераторите.

  Според неа, политичарите треба да поминат низ процес на проверка.“, пренесува Албеу.

  КУЛТУРА

  Газета Експрес: ДокуФест во златната средина

  Меѓународниот филмски и документарен фестивал веќе неколку дена се одржува во Призрен и ќе трае до 12 август. Сместен меѓу различни активности, ДокуФест продолжува да и останува лојален на публиката со години, носејќи го на Косово протокот на локална и странска култура. Докуфест, најголемиот филмски фестивал во Косово, имаше специјално отворање кое ја разбуди љубопитноста на стотици луѓе ширум земјата. Имаше многу реакции за DokuNights, некои беа усогласени со DokuFest, додека други продолжуваат да го критикуваат настапот на отворањето на социјалните мрежи, пренесува  Газета Експрес.

  КОЛУМНА

  ПубликТв: Немојте да се чудите! Утре вие ​​ќе бидете следната жртва

  „Декодирањето на пораките во апликациите „Скај“ и „Енкро“ изминативе денови ни ја откри фигурата на многу високи државни функционери и шефови на организиран криминал, од кои дел беа уапсени на 27 јули, благодарение на работата на СПАК. и партнери. Ако за дел од населението нивните имиња се непознати затоа што треба да се соочат со тешкото секојдневие, за оние кои се на потивко социо-економско ниво и ажурирани со веста: апсењето на бизнисменот Пелумб Ѓока, шефот на Обвинителството на канцеларијата Кукс , Џевахир Лита и поранешниот шеф на Оперативната група Олти Бистри потресе многу работи.“, пишува Бен Андони во колумната „Немојте да се чудите! Утре вие ќе бидете следната жртва“, објавена во ПубликТв.

  Д. Тахири

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version