Последни написи

Западот мора да го заштити Косово од Србија и Русија, предупредуваат високи политичари

Политичари и угледни јавни личности од Британија и САД , преку писмо го изразија своето противење на „политиката за Балканот водена од Белград“ во услови на континуирани тензии.

Политичари и угледни јавни личности од Британија и САД , преку писмо го изразија своето противење на „политиката за Балканот водена од Белград“ во услови на континуирани тензии.

Западот не успева да го заштити Косово од српската и руската агресија поради неговата наивна и пристрасна политика, предупредија високи политичари од Велика Британија и САД, пишува Телеграф.

Во писмото тие наведуваат дека пристапот на Западот кон градењето нација во Косово е „погрешен“ и ќе го остави ранлив неговиот балкански сојузник.

„Косово е суверена земја и функционална демократија“, рекоа 54-те политичари. „Обидите за попречување на демократските избори во Косово од страна на Србија мора да бидат јавно критикувани како странско мешање“.

Западните дипломати, исто така, рекоа дека руската војна во Украина ги влоши разликите. Србија е традиционален руски сојузник иако ја осуди руската инвазија на Украина без да се приклучи на западните санкции. Косово е цврст западен сојузник откако НАТО го поддржа во војната во 1998-99 година.

Насилството изби во мај меѓу српската и косовската полиција и мировниците на КФОР предводени од НАТО по спорните избори. Србија дури накратко ја стави својата војска во готовност.

Војници на КФОР нападнати од српски протестанти на северот на Косово

„Недостигот на притисок врз Србија по произволното приведување на тројца косовски полицајци и пропустот да се земат на одговорност поттикнувачите на нападите врз КФОР, го нагласува моменталниот недостиг на рамноправност“, се вели во писмото на политичарите.

Србија и неколку европски земји не го признаваат Косово како независна држава од војната во која загинаа повеќе од 10.000 луѓе, главно етнички Албанци.

Меѓународната заедница сè уште со премногу мека политика кон Србите

ЕУ испрати највисоки дипломати во Белград и Приштина по немирите во мај, а САД ја суспендираа Србија од воена вежба. САД го санкционираа и шефот на нејзините безбедносни служби за промовирање на интересите на Кремљ, но во писмото на политичарите се вели дека Западот сè уште е да биде премногу мек кон Србите.

„Неодамнешните откритија на складишта со оружје во северно Косово и извештаите за континуиран шверц на оружје преку границата Србија-Косово ги истакнуваат ризиците од понатамошни ескалации“, велат тие.

Аналитичарите велат дека Кремљ, исто така, поттикнува немири во северно Косово, во кое доминира српското население. Нејзините моќни пропагандни единици основаа телевизиски станици во Белград, пренесувајќи вести кои го промовираат нејзиниот светоглед.

Протести за поддршка на Русија во војната против Украина, Белград 4 март, 2022 година

Илјадници проруски српски националисти маршираа низ центарот на Белград неколку дена откако Кремљ ја нападна Украина минатата година како поддршка на војната, а процентот на Срби кои го поддржуваат членството во ЕУ е намален. Во декември, владината анкета покажа дека 43 отсто од земјата се за приклучување кон блокот, во споредба со 54 отсто една година порано.

Меѓу потписниците на писмото на политичарите се Алиша Кернс, претседател на Комитетот за надворешни работи на Долниот дом, неколку пратеници и членови на Домот на лордовите, претседателот на комисијата за надворешна политика на Бундестагот, Михаел Рот од СПД и американскиот сенатор Боб Менендез, како и министрите за надворешна политика на Велика Британија, Чешка, Украина, Ирска, Естонија и Литванија.

Како Русија ги поттикнува Србите на војна

Воено, Русија засега е во дефанзива во Украина. Но Кремљ има и друго оружје на располагање за да го зголеми своето влијание низ светот. На дипломатската сцена, рускиот претседател Владимир Путин упорно се обидува да им се додвори на земјите кои јасно не се изјасниле во војната во Украина. И пред сè, медиумско-пропагандната машинерија на Москва работи забрзано и со полна пареа, се наведува во статијата од политичкиот аналитичар Мартин Кеслер за Рајнише Пост.

Често занемарен пример за ова е Србија. Земјата, која ги поттикна војните во распадот на Југославија во 1990-те, од националистички причини, сега стана кандидат за членство во ЕУ. Се интензивираа и трговските текови меѓу Западот. Добри 60 проценти од надворешно-трговските активности на Србија се одвиваат со земјите од Европската унија. Две третини од сите странски инвестиции во земјава доаѓаат од Западна Европа. За само две децении, Брисел ѝ префрли на Србија околу три милијарди евра државна помош, од кои најголемиот дел доаѓа од германската каса.

Но без разлика колку Западот се грижи за Србија економски и дипломатски, српскиот претседател Александар Вучиќ води нетранспарентна политика со клацкалка меѓу традиционалниот сојузник Русија од една страна и ЕУ и САД од друга страна. Идеолошки, тој се чувствува поврзан со Путин, шефот на Кремљ. Вучиќ ги споделува своите амбиции да стане голема сила и, како и рускиот претседател, сонува за голема српска империја, за што Западот изгледа како да не го спречува, констатира германскиот аналитичар Кеслер.

„Вучиќ го гледа Путин како модел“, вели новинарот Томас Бреј, кој известува од регионот за германската новинска агенција ДПА повеќе од 40 години и е автор на опсежна студија за влијанието на руските медиуми во Србија.

Вучиќ-Путин

Следствено, српските медиуми контролирани од Вучиќ и неговите олигархиски пријатели, се најдоа во канџите на руската пропаганда, поттикната од агенциите како Спутник Србија и РТ Балкан (поранешна Русија денес).

Пред сè, телевизијата, која се состои од четири национални приватни ТВ станици и државната телевизија РТС, ја шири руската перспектива речиси без исклучок, на пример во конфликтот во Украина, но и во економските и геополитичките спорови меѓу Москва и Западот, се наведува во анализата.

Руските медиуми на Балканот и нивната улога во војната против Украина

Улогата на руските медиуми на Балканот, особено на балканскиот канал RT, сè уште добива премалку внимание во западноевропските општества. Авторот , д-р Томас Бреј во својата анализа го покажува деструктивното влијание на руските пропагандни медиуми на територијата на поранешна Југославија од пресвртницата на 24 февруари 2022 година.

Софистицираноста на започнатата хибридна војна на Русија и ширењето наративи за поделби во оваа рамка, кои, доколку не се контролираат, би можеле да ги втурнат луѓето од Западен Балкан (во земји како Србија, Косово, Северна Македонија, Босна и Херцеговина и Хрватска) во нов неред, се објаснува во публикацијата на Фондацијата Фридрих Нојман „Руски медиуми на Балканот и нивната улога во војната против Украина“, од д-р Бреј, со цел да се збогати дебатата за ова прашање со факти и согледувања.

Влијанието на руската државна пропаганда врз другите држави и нивните општества во меѓувреме ја стекна јавната свест и е важен дел од политичката дискусија. Во Германија, источноевропската историчарка Сузане Шпан претходно објави анализи на оваа тема.

Но, со тоа редовно се занимаваат и големите германски медиуми.

Руската воена агресија против Украина и значајното влијание на масовната државна пропаганда од Кремљ го привлече вниманието на научниците и политичарите уште повеќе отколку што беше случај порано. Сојузната влада исто така е насочена кон пропагандата на Кремљ во Германија. Сојузното Министерство за внатрешни работи објави соодветен водич.

Конечно, Европскиот парламент, исто така, зазеде став против „информациската војна како оружје“, се наведува во публикацијата.

Медиумска и хибридна војна: феноменот ТВ Клан Косова

„Нашите медиуми, како во Тирана, така и во Приштина, веќе го објавија фактот дека значителен број косовски бизнисмени имаат фискален код на Србија, со назив ‘Косово и Метохија’. Овој слој на таканаречената економска олигархија во Косово со текот на времето ги стави под контрола медиумите и политиката. Неретко, тие и покрај тоа што беа дел од бизнис елитата, го преминаа ‘виножитото’ и се претворија во академици, политичари, па сè до позицијата претседател на Републиката! Овој феномен беше вообичаен во сите влади, до Курти 2“, пишува косовскиот политички аналитичар Садри Рамабаја во анализата Медиумска и хибридна војна: Феноменот ТВ Клан Косова.

Затоа, речиси сите големи извозници на Косово имале и имаат српски комерцијални и фискални кодови!

Во контекст на Косово, Србија постојано го злоупотребува српското малцинство и неговата поранешна структура на тајните служби, а неодамна и „Српската листа“ како „тројански коњ“, со цел да создаде крвава пресвртница, се разбира, користејќи добро познати тактики на „хибридна војна“.

„Српска Листа“ го напушта косовскиот Парламент

Српската агресија што следеше со киднапирањето на тројца припадници на косовската полиција беше наменета како чин што може да создаде пресврт за дестабилизација на Косово.

Дипломатија и мировна дипломатија: Во некои случаи, западната дипломатија, особено во однос на Србија, одобри стратегии за смирување за да спречи ескалација на тензиите. Ова не значи дека воопшто имаме работа со недостаток на реакција, но се чини дека тоа беше посуптилно и нетранспарентно, се вели во анализата.

Влијанието на меѓународните односи: Војната во Украина и големиот напор на западната дипломатија на кој било начин да го избегне нејзиното проширување кон Југоисточна Европа, како втор крвав фронт на Путин, во секој случај, влијаеја на реакциите и на неадекватниот одговор на српската агресија, се наведува, меѓу другото, во анализата.

Вучиќ, кукларот од Белград

„Протести во сопствената земја; приврзаници кои ги тепаат војниците на КФОР; опскурант на чело на тајната служба; И покрај се, претседателот Вучиќ се уште важи за важен партнер во преговорите на Запад. Владимир Путин треба да биде среќен поради тоа“, пишува германскиот Der Spiegel во напис за Србија, која, како што се наведува, безобразно е толерирана од меѓународната заедница.

Политиката која Белград ја води кон случувањата во регионот ризикува повторно да го разгори Балканот, се вели понатаму во анализата на Der Spiegel.

Според германскиот магазин, акциите на Белград и јазикот што го користи Александар Вучиќ може да го запалат Балканот. Нападот врз војниците на КФОР во северниот дел на Косово, набавката на оружје од Кина и недостатокот на контрола врз постапките на Русија, се случувања што требаше да предизвикаат поинаков одговор од Брисел и Вашингтон, тврдат голем број аналитичари и политички авторитети на Западот.

Подготви: Дијана Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај