Последни написи

САД ја одобрија испораката на тенковите Абрамс за Украина

Тенковите играат важна улога во модерното војување со комбинирано вооружување давајќи им на силите маневрирачка оклопна огнена моќ.

Обезбедувањето на западните држави со главни борбени тенкови за Украина ќе и помогне на украинската војска да спроведе механизирана војна за да ја порази руската војска и да ја ослободи украинската територија

Украина постојано бара од своите сојузници повеќе тенкови. Некои, како Полска, обезбедија вишок опрема од советската ера како што се Т-72,  во јануари, Британија испрати 14 тенкови „Челинџер 2“ – системи од сегашната генерација што британската војска ги распоредува во својата армија, а Германија и другите сојузници испорачаат модерни тенкови Леопард 2 од германско производство.

Северна Македонија, како членка на Алијансата, на Украина и ги донираше своите тенкови Т-72 како дел од трите одлуки за донација на воена помош и вооружување за Украина.

Соединетите Држави официјално ја одобрија испораката на првата серија тенкови Абрамс во Украина, тие ќе пристигнат до почетокот на есента.

„Тие (тенковите) се готови. Сега тие треба да стигнат до Европа, а потоа и во Украина, заедно со сите работи што ги носат. Муниција, резервни делови, опрема за гориво, капацитети за поправка. Значи знаете, не се само тенковите, туку и целосниот пакет што оди со него. Тоа е сè уште на вистинскиот пат“, изјави началникот за набавка на американската армија Даг Буш за новинарите во понеделникот, пренесува CNN.

САД почнаа да ги обучуваат Украинците на тенкови во мај во Германија. 31 тенк наменети за Украина беа подложени на реновирање и подготовка за испорака за неколку месеци.

Како што предходно објави Политико, според шест лица – функционери на Министерството за одбрана, официјален претставник на САД, функционер во индустријата, помошник на Конгресот и уште двајца запознаени со дискусиите кои добија анонимност за да разговараат за чувствителните планови кои допрва треба да се објават, американските тенкови „Абрамс“ најверојатно ќе пристигнат на украинското бојно поле во септември,  бидејќи силите на Кијив вршат притисок да ја вратат територијата во контраофанзива што зајакнува.

Планот е да се испратат неколку тенкови Абрамс во Германија во август, каде што ќе бидат подложени на финална обнова. Откако ќе заврши тој процес, првата серија Абрамс ќе биде испорачана во Украина следниот месец.

Потенцијалните испораки во август и септември ја означуваат најконкретната временска рамка предвидена кога се очекува главниот борбен тенк на Америка да се тркала на бојното поле. Претставници на Пентагон претходно изјавија дека Абрамс ќе биде во рацете на Украина некаде наесен.

Соединетите Американски Држави испраќаат постари модели M1A1 наместо помодерната верзија A2, на која би требало една година да стигне до Украина.

Администрацијата на Бајден рече дека сака да и достави повеќе оружје на Украина што е можно побрзо, и за да помогне во контраофанзивата и да ја зајакне одбраната на нацијата на долг рок. Покрај тенковите, САД сакаат да започнат со обука на украински пилоти на борбени авиони Ф-16 пред да бидат испорачани воените авиони, можеби до крајот на годината.

Пристигнувањето на тенковите во наредните недели ќе додаде нова, смртоносна димензија на инвентарот на Украина додека нејзините сили се борат да ја пробијат вградената руска одбрана долж линијата на фронтот што се протега на стотици милји. Иако украинските трупи постигнаа одреден напредок на едната оска на напад во последните денови, тие преземаат тешки удари од артилерија и авиони додека полека се движат низ густите мински полиња и непријателските лисици.

Првичната серија ќе вклучува шест до осум тенкови, рече претставникот на индустријата и помошникот на Конгресот. Севкупно, САД планираат да испратат 31 тенк, во вредност од еден украински баталјон.

„Дефинитивно работиме да ги однесеме во Украина што е можно побрзо“, рече портпаролот на Пентагон, полковник Мартин О’Донел, одбивајќи да разговара за спецификите за временската линија.

М1 Абрамс е американски главен борбен тенк од трета генерација дизајниран од Крајслер Дифенс (сега General Dynamics Land Systems), именуван по генералот Крејтон Абрамс. Замислен за модерно оклопно копнено војување и сега еден од најтешките тенкови во служба со речиси 68 кратки тони (62 метрички тони), воведе неколку модерни технологии на американските оклопни сили, вклучувајќи турбински мотор со повеќе гориво, софистициран композитен оклоп Chobham, компјутерски оган систем за контрола, посебно складирање муниција во одделот за издувување и NBC заштита за безбедност на екипажот. Првичните модели на М1 беа вооружени со пиштол М68 од 105 мм, додека подоцнежните варијанти имаат лиценца произведен Rheinmetall 120 mm L/44 означен како M256.

Фото: Wikipedia

Постојат три главни оперативни верзии на Абрамс, М1, М1А1 и М1А2, при што секоја нова итерација гледа подобрувања во вооружувањето, заштитата и електрониката.

Абрамс требаше да биде заменет во службата на американската армија со монтиран борбен систем XM1202, но откако тој проект беше откажан, Армијата одлучи да продолжи да ја одржува и оперира серијата М1 во догледна иднина со надградба со подобрена оптика, оклоп и огнена моќ. .

М1 Абрамс стапи во служба во 1980 година и служи како главен борбен тенк на Армијата на Соединетите Американски Држави и порано на Маринскиот корпус на Соединетите Држави (USMC). Извозната верзија ја користат армиите на Египет, Кувајт, Саудиска Арабија, Австралија, Полска и Ирак. Абрамс првпат беше користен во борбите во Заливската војна и имаше борби и во војната во Авганистан и војната во Ирак под служба на САД, додека ирачките тенкови Абрамс забележаа акција во војната против Исламската држава и забележаа употреба од страна на Саудиска Арабија за време на јеменската граѓанска војна. На Украина ќе и биде испорашана верзијата М1А1.

Драган Мишев

Извор: ЦИВИЛ Медиа

Latest Posts

Не пропуштај