Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: Србија ги враќа „илегалците“ во општините во Косово; Мережко вели, признавањето на Косово во рацете на Зеленски; ЦИК ги затвори локалните избори во Албанија

Владата на Србија ги обнови таканаречените привремени тела во општините на Косово, вклучително и северните, во кои е предупредено дека по летото ќе има нови избори, акција која е кршење на Бриселскиот договор, пишуваат меѓу другото косовските медиуми. Во Албанија, ЦИК ги затвори локалните избори што се одржаа на 14 мај.

Ова се дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

КОСОВО

Газета Експрес: Белград ги обновува илегалците на Косово, оваа акција се смета за кршење на бриселскиот договор

„Владата на Србија ги обнови таканаречените привремени тела во општините на Косово, вклучително и северните, во кои е предупредено дека по летото ќе има нови избори. Акцијата на српската влада се спротивстави во Приштина, нарекувајќи ја флагрантно кршење на бриселскиот договор.

Србија тргна во спротивна насока од она што беше договорено на последните средби во Брисел, во рамките на проширувањето на ситуацијата на северот.“, пренесе Газета Експрес.

РТК – Мережко: Признавањето на Косово во рацете на претседателот Зеленски

„Шефот на Комитетот за надворешни работи во украинскиот парламент, Олександр Мережко, еден од потписниците на писмото во кое се изразува загриженост за актуелните западни политики кон односите Косово-Србија, вели дека заканата од ескалација на Балканот е важна и за војна во Украина и тоа не треба да се дозволи.

„Русија сигурно ќе ја искористи оваа ескалација за свои интереси, вклучително и обиди можеби да го разгори конфликтот со цел да го одвлече вниманието од руската агресија врз Украина“, изјави Мережко за Гласот на Америка.

Прашањето за признавање на независноста на Косово од Украина и Мережко е работа на претседателот, кој според Уставот е одговорен за надворешната политика.

Тој нагласи дека писмото го потпишал како заменик на Украина и го изразува својот став по ова прашање, бидејќи го цени фактот што Косово ја поддржува Украина и има спроведено санкции против Русија.“, пренесува РТК.

Арбреш: Османи се приклучува на иницијативата за вклучување на Косово во услугите на Гугл

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, се приклучи на иницијативата да се повика Гугл да го вклучи Косово во сите свои услуги.

Османи преку објава на Твитер напиша дека ова е мала промена но џиновски чекор во еднаквоста, пишува Арбреш.

Со задоволство се приклучувам на иницијативата на Dua.com која го повикува Google да го вклучи Косово во сите свои услуги. Одлука која е одамна задоцнета. Мала промена за огромен скок во еднаквоста, пристапноста и вклученоста. #ДодајгоКосовонаГугл“, напиша Османи.

АЛБАНИЈА

Визион Плус – Меѓународен аеродром Валона/Рама: Се работи со големо темпо за слетување на првиот авион во 2025 година

Премиерот Еди Рама сподели неколку слики од работите што се вршат за изградба на меѓународниот аеродром во Валона.

Рама преку објава на социјалните мрежи покажува дека пистата на овој аеродром е во понапредна фаза од нејзината изградба и дека се работи со големо темпо со цел првиот авион да се спушти летото 2025 година, пренесе Визион Плус.

Ора Њуз: Затворени локалните избори во Албанија, ЦИК го одобри резултатот од „14 мај“

7 август ќе се смета за официјален датум за почеток на работата на градоначалниците и советите кои победија на изборите на 14 мај. Регулаторната комисија ги одобри конечните табли со резултати. Одлуката ќе му послужи на претседателот како краен рок за пресметување на датумот на изборите во следните 4 години, пренесе Ора Њуз.

КОЛУМНА

Коха: Медиумите и хибридна војна: феноменот ТВ Клан Косова

„Нашите медиуми, како во Тирана, така и во Приштина, веќе го објавија фактот дека значителен број косовски бизнисмени имаат фискален код на Србија, насловен „Косово и Метохија“. Овој слој на таканаречената економска олигархија во Косово со текот на времето ги стави под контрола медиумите и политиката.“, пишува авторот д-р. Садри Рамабаја во колумната Медиумите и хибридната војна: Феноменот ТВ Клан Косова, објавена во Коха.

Д. Тахири

Извор: ЦИВИЛ медиа

Latest Posts

Не пропуштај