Последни написи

Белорускиот режим и семејството Лукашенко соучесници на Кремљ во киднапирањето деца од окупираните територии на Украина

Oд самиот почеток на руската агресија врз Украина, Белорусија, вклучително и членовите на семејството на белорускиот претседател Александар Лукашенко, активно партиципира во киднапирањето на деца од окупираните украински територии и нивно пренесување во Русија и Белорусија, каде тие се изложени на индоктринација и асимилација.

Белорусија уште пред почетокот на целосната руска агресија врз Украина служеше како тест полигон за руските воени сили, кои со благослов на белорускиот диктатор Александар Лукашенко се подготвуваа за напад врз суверена Украина. Нејзината територија и натаму пружа логистичка поддршка на руските вооружени сили при нападите врз Украина, а од неодамна таму почна да се преместува и дел од рускиот нуклеарен арсенал со кој Путин се заканува, не само на Украина, туку и на целиот демократски свет.

Откако Лукашенко посредуваше во разрешувањето на воениот пуч на  силите на Вагнер и нивниот шеф, Пригожин по нивниот марш кон Москва, тој ги прифати Вагнеровците во кампови во Белорусија, каде тие вршат обука на белоруските специјални сили и шршат притисок на границата кон Полска.

Oд самиот почеток на руската агресија врз Украина, белорускиот режим активно партиципира во киднапирањето на деца од окупираните територии на Украина и нивно пренесување во Русија и Белорусија, каде тие се изложени на индоктринација и асимилација.

Она што рускиот претседател Владимир Путин го нарекува света причина за спасување на животот и здравјето, европските парламентарци го оценија како злосторство против човештвото и геноцид. Злосторство во кое е вклучен и белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Коалицијата на белоруски истражувачки новинари со седиште во странство ги идентификуваше службениците кои соработуваат со руските власти во киднапирањата на деца од окупираните територии на Украина и нивното индоктринација.

Набргу по целосната инвазија на Русија врз Украина во февруари 2022 година, земјата почна насилно да ги депортира децата од окупираните територии, асимилирајќи ги во рускиот живот и создавајќи бариери за повторно обединување со нивните семејства. Според украинскиот проект Children of War, речиси 20.000 биле депортирани во Русија.

Белорускиот истражен центар (БИЦ), истражувачка

веб-локација управувана надвор од земјата, во понеделникот (31-ви јули) објави обемен извештај во кој се именувани инволвираните службеници, вклучително и членовите на семејството на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Истрагата утврди дека Белорусија е соучесник на Русија во киднапирањата на децата и нивното последователно индоктринација.

Станува збор за депортација на децата од окупираните украински територии. Прво ги носат во Русија, а потоа некои завршуваат во Белорусија, каде со помош на јавни личности се асимилираат, и повеќе не се враќаат дома. БИЦ истражува кои Белоруси биле вмешани во нелегално пренесување на украински деца.

„Мојата куќа е уништена. „Таму е лошо“. „Многу пукаат.“ „Одвреме-навреме станува страшно“.

Ова се зборовите на децата од сиропиталиштето уништено од руските војници во градот Хорливка во областа Доњецк. Цитатите беа објавени од државната публикација „Белорусија денес“ во априлската приказна за пристигнувањето на 350 ученици од окупираните украински територии.

Во Белорусија, децата беа замолени да се сеќаваат на „своето детство онака како што треба да биде: мирно, возбудливо и полно со радост“. Тие беа испратени во кампот Дубрава, во сопственост на гигантската компанија за вештачко ѓубриво Беларускали.

Минатиот март, во својата прва потерница во контекст на руската агресија против Украина, Меѓународниот кривичен суд (МКС) повика на апсење на рускиот претседател Владимир Путин под сомнение за незаконска депортација на деца и незаконско пренесување на луѓе од територијата на Украина во Русија. Федерација.

Официјален соучесник

Киднапирањето на деца од окупираните територии во Белорусија не се ни чува во тајност, нагласува истрагата на БИЦ.

YouTube player

Впрочем, оваа активност се плаќа од буџетот на „Сојузната држава“, односно од државните буџети на Русија и Белорусија. Само во септември 2022 година, од буџетот на Унијата беа издвоени 29 милиони руски рубљи (во тоа време што беше еднакво на речиси 500.000 евра) за „давање хуманитарна помош“ на окупираните територии. Дел од овие пари беа наменети за „грижа“ на украинските деца во Белорусија.

Кремљ го нарекува киднапирањето на децата „евакуација“ и „спасување“. Во Белорусија, официјалниот печат дава слика според која властите во земјата прават се за децата сирачиња да се сеќаваат на „своето детство онака како што треба да биде: мирно, возбудливо и полно со радост“.

Наводно, киднапираните деца се испраќаат во кампот Дубрава, сопственост на гигантската компанија за вештачко ѓубриво „Беларускали“.

Во средината на јули, белоруски државно контролиран медиум – Белорусија денес, напиша статија за Дубрава и камповите во санаториумот „Острошицки Городок“, националниот образовен и здравствен центар за деца Зубренок во регионот Минск и санаториумот „Златни песоци“ во регионот Гомел. Според написот, над 2.000 деца од Украина пристигнале во тие кампови од септември 2022 година.

„Можно беше да се донесат повеќе од илјада украински ученици во Белорусија во април-мај оваа година благодарение на упатствата на Александар Лукашенко“, истакна медиумот.

Под превез на помош

Декември 2022. Бадник. Возот Адлер-Минск пристигна на железничката станица во главниот град. Во него имало деца од окупираната Хорливка. Нив ги пречекаа членовите на провладиниот моторџиски клуб „Руски ноќни волци“, заедно со волонтери и параолимпиецот Алијаксеј Талаи, основач на добротворна фондација.

БИЦ доби писмо потпишано од Дмитриј Мезенцеј, секретар на Унијата, според кое прифаќањето на децата од Украина се одвива по инструкции на Путин и Лукашенко. Меѓу вклучените институции се државните железници и добротворните фондации како што е „Талаи фондот“ во сопственост на параолимпиецот Алиаксеи Талаи.

Украинските деца, наводно, се забавуваат и идеолошки индоктринирани во Белорусија, под водство на Талаи.

„Откако ја добивме согласноста и поддршката од претседателот, почнавме да ја разработуваме можноста за рекреација на децата од Донбас во Белорусија“, рече Талаи во јуни на YouTube каналот на белоруската државна новинска агенција БелТА.

Индоктринација

Освен посета на лизгалиште, циркус, парк за диносауруси, децата биле однесени во Белоруската академија на Министерството за внатрешни работи и во безбедносниот центар на Министерството за вонредни состојби. Провладините белоруски медиуми објавија дека војниците организирале изложба на оружје за украинските деца и им одржале мастер-класорганизираниови во гаѓање со воената единица 3214.

врз демонстрантите во март 2006 и август 2020 година, предводени од поранешниот командант на единицата Дзмитриј Пауличенка.

Се одржаа и концерти за деца од окупираните украински територии. Тие, наводно, биле организирани од провладини уметници како што се сестрите Груздев. Во говорот на 7 октомври 2022 година, на роденденот на Путин, тие ги нарекоа децата „избрани“ и „среќни“.

Тие ја дадоа и следната изјава:

„Се надевам дека Бајден ќе умре, Боже, прости ми. И се надевам дека ќе умре и Зеленски. И нека Путин напредува и да ја преземе контролата врз цела Украина“.

Некои деца од Украина беа подучувани да играат хокеј од поранешната ѕвезда Дзмитри Баскау. Друга група беше испратена да гледа натпревар во кој самиот Лукашенко беше ѕвезда на хокеарскиот натпревар.

Семејството на Лукашенко

Членовите на семејството Лукашенко се вклучени во организирање настани за деца кои биле донесени во Белорусија преку Ростов на Дон, открива истрагата на БИЦ.

Еден од нив е Володимир Кулаков, активист на провладиното здружение Патриоти на Белорусија. Тој е сопруг на Татсијана Кулакова, сестра на сопругата на синот на претседателот, Дзмитриј Лукашенко, Ана.

Дзмитриј Лукашенко е вклучен и во индоктринацијата на украинските деца во Белорусија, открива истрагата. Проруската активистка Олга Волкова, која води сметка на Инстаграм под името Олга Пидгаина, му се заблагодари лично нему како и на сите што „секој ден од престојот на децата го исполнуваат со топлина и грижа“.

Една од објавите на Фондацијата Талаи вели дека доаѓањето на децата во Белорусија било организирано со помош на Претседателскиот спортски клуб и лично претседателот на организацијата, Дзмитриј Лукашенко.

Криминален фонд

Покрај Кулаков и Талаи, на фотографијата се прикажани уште неколку лица од кампот Зелени Бор. Човекот кој го држи знамето на таканаречената Народна Република Доњецк е Дзмитри Казаку. Десно е неговата сопруга Јулија.

Дзмитри е член на одборот на доверители на Фондацијата Талаи. Јулија е координатор на социјални проекти.

Во февруари 2023 година, Казакови беа на патеката Мински во Раубичи „навивајќи за Првиот“ – Александар Лукашенко и неговиот тим кои учествуваа во штафетните трки во биатлон. Дзмитри и Јулија споделуваа фотографии од настанот. Во една од нив разговараат со најстариот син на Лукашенко, Виктор; во друга, еден Дзмитриј Казаку е прикажан како се гушка со Виктор.

Повеќе имиња на службеници вклучени во киднапирањата може да се најдат во оригиналниот напис на БИЦ.

 Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај