Последни написи

Исполнети барањата на Мицкоски за уставните измени, останува на него да одлучи за иднината на земјава

Министрите од редовите на ДУИ вчера поднесоа оставки до премиерот Димитар Ковачевски, кои, како што наведуваат, ќе важат откако пратениците од опозицијата ќе гласаат за усвојување на уставните измени. 

Во отвореното писмо кое што лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го испрати до премиерот Ковачевски се вели дека ваквиот потег го прават за да го исполнат условот на опозицијата, иако се легитимно избрани по волја на албанскиот гласач. Почитта која Ахмети ја укажува кон премиерот Ковачевски, но и националните интереси со писмото во кое се потврдуваат оставките на министрите од ДУИ, покажува дека тие ги ставаат националните пред партиските интереси. 

Ахмети во писмото наведува дека Северна Македонија се наоѓа во критична фаза за европската иднина, имајќи ја предвид важноста на интеграцијата и истакнувајќи дека големите одлуки бараат одговорност и политички, национални и државни жртви од сите и токму затоа ги поднесуваат оставките за да се исполнат надежите и соништата на луѓето да станат дел од големото европско семејство. 

Latest Posts

Не пропуштај