Последни написи

Кадиров наредил егзекуција на чеченска поп-ѕвезда за која открил дека е геј откако се ракувал со него

Кадиров наредил егзекуција на чеченска поп-ѕвезда за која открил дека е геј откако се ракувал со него

Чеченскиот сатрап Рамзан Кадиров наредил егзекуција на поп-ѕвездата Зелимхан Бакаев за која открил дека е геј откако се ракувал со него на промотивна фотографија, соопшти локалната група за човекови права, СОС Северен Кавказ.

Групата која им помага на ЛГБТ луѓето во регионот, соопшти дека неименувани извори блиски до Кадиров потврдиле дека Зелимхан Бакаев бил убиен по негова наредба по средбата на двајцата во 2017 година, пренесува Телеграф.

Кадиров наводно бил бесен кога открил дека се ракувал со хомосексуалец кога дознал за сексуалноста на Бакаев по состанокот, кога чеченскиот лидер го угостил бендот на уметникот и двајцата заедно се фотографирале.

„Шефот на регионот ја сфати хомосексуалноста на Бакаев како лична навреда и им нареди на [неговите сили] да се „справат“ со пејачот, кој беше мачен пред да умре“, цитира SOS Северен Кавказ неименуван извор.

Телото на Бакаев подоцна било предадено на неговото семејство, на кое му било кажано „да го закопаат како куче“, според СОС Северен Кавказ.

Зелимхан Бакаев исчезна во август 2017 година откако ја посети Чеченија за свадбата на неговата сестра
Пејачот живееше во Москва и се здобива со популарност во Русија пред да исчезне во август 2017 година, откако ја посети Чеченија за да присуствува на свадбата на неговата сестра.

Групите за човекови права тогаш предупредија дека тој најверојатно бил мета како дел од смртоносната анти-геј чистка што се спроведува во регионот, кој има претежно муслиманско население.

Неговото исчезнување предизвика избезумено пребарување од роднините кои сакаа да го пронајдат.

Случајот брзо привлече меѓународно внимание и како што се зголеми притисокот врз официјалните лица да се фокусираат на пронаоѓање на Бакаев, анонимен канал на Јутјуб објави видео со пејачот, тврдејќи дека тој е жив и здрав во Германија.

Неговото семејство сепак фрли сомнеж во вистинитоста на видеото, бидејќи на него се гладаше  дека има мебел од руско производство и безалкохолен пијалок произведен во Чеченија.

Неколку месеци подоцна, пред да се појават какви било извештаи за смртта на Бакаев, Кадиров на чеченската телевизија тврдеше дека најверојатно бил убиен од неговото семејство поради „непримерно однесување“.

Чеченскиот лидер, кој негираше дека играл каква било улога во анти-ЛГБТ чистката во неговиот регион, исто така го нарече пејачот – „суштество“.

Семејството на Бакаев негираше дека има било каква улога во неговата смрт.

Анти-геј чистките во Чеченската Република, дел од Руската Федерација, вклучија присилни исчезнувања – тајни киднапирања, затворање, тортура – и вонсудско убивање од страна на властите насочени кон лица врз основа на нивната перцепирана сексуална ориентација, првенствено геј мажи. Најмалку 2 од 100-те луѓе, кои властите ги приведоа под сомнение дека се хомосексуалци или бисексуалци, наводно умреле откако биле затворени во, како што ги нарекоа групите за човекови права и очевидци, концентрациони логори.

Наводите првично беа пријавени на 1 април 2017 година во Новаја Газета, опозициски весник на руски јазик, кој објави дека од февруари 2017 година над 100 мажи биле приведени и мачени, а најмалку тројца умреле во вонсудски убиства. Весникот, повикувајќи се на свои извори во чеченските специјални служби, го нарече бранот притворања „профилактичко чистење“.

Како резултат на апсолутна неказнивост за немилосрдната голема анти-геј чистка во пролетта 2017 година, во Чеченија продолжуваат да се спроведуваат незаконски притворања, тепања и понижувања на мажи за кои претпоставуваат дека се геј или бисексуалци, соопшти денеска Хјуман рајтс воч во мај 2019 година.

Хјуман рајтс воч интервјуираше четворица мажи кои беа притворени од три до 20 дена, помеѓу декември 2018 и февруари 2019 година, во комплексот на Одделот за внатрешни работи во Грозни. Тамошните полициски службеници ги клоцале со чизми, ги тепале со стапови и цевки од полипропилен, а тројца од четворицата ги мачеле со електрошокови. Еден бил силуван со стап. Тврдењата на мажите се во согласност со извештајот за криминал поднесен на 29 јануари до главната истражна агенција на Русија од страна на руската ЛГБТ мрежа (лезбејки, геј, бисексуалци и трансродови), истакната група за правата на ЛГБТ, која наведе дека во декември и јануари, полицијата во Грозни, главниот град на Чеченија, собрал и малтретирал 14 мажи. Извештајот сугерираше дека вистинскиот опсег на притворите е поширок.

Во 2017 и 2019 година, чеченските власти оркестрираа смртоносни чистки на мажи за кои се сметаше дека се геј или бисексуалци. Наградуваниот документарен филм „Добредојдовте во Чеченија“ детално го прикажува чистката и го документира искуството на лезбејките, чии ужасни искушенија обично ги овековечуваат членовите на семејството.

Welcome To Chechnya (2020): Official Trailer | HBO – YouTube

Руската ЛГБТ мрежа објави дека во мај 2021 година, мажи кои зборувале чеченски го киднапирале Ибрагим Селимханов во Москва и насилно го вратиле во главниот град на Чеченија Грозни, каде што властите го испрашувале за геј луѓето во регионот. Ова е последното поглавје во немилосрдните напади во Чеченија врз сексуалните и родовите малцинства.

Владините критичари и другите непожелни лица во Чеченија ризикуваат одмазда од безмилосниот безбедносен апарат, со слаби можности за регрес. Властите ги контролираат практично сите аспекти на општествениот живот, вклучително и политиката, религијата, академскиот дискурс и семејните прашања.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај