Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: ЕУ бара избори на северот на Косово во најбрз можен рок; аналитичарите велат дека има компромис за избори; во Албанија беснеат пожари; Јули – месец на крштевањето на албанските држави

ЕУ очекува партиите да ги спроведат барањата што беа изразени во декларацијата на 27-те земји од ЕУ на 3 јуни 2023 година. Ова подразбира дека вонредните избори треба да се распишат што е можно поскоро доколку можно, сеопфатно да се организираат во сите четири српски општини на север, пренесуваат косовските медиуми. Пожарите станаа хронична појава и во Албанија. Високите температури од 43-44 Целзиусови степени предизвикаа масовни пожари на југот на земјата…

Ова е дел од изборот на темите што редакцијата на ЦИВИЛ Медиа ги издвои од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-Прес.

КОСОВО

Бота Сот: ЕУ на Косово бара да се распишат изборите на северот „што е можно поскоро“

Европската унија ги оцени како „тешки“ неодамнешните состаноци во Брисел на високиот пратеник за дијалог Мирослав Лајчак и главните преговарачи на Косово и Србија, Бесник Бислими и Петар Петковиќ и дека тие „не дадоа моментални резултати“.

„Ја користиме приликата да повториме дека ЕУ очекува партиите да ги спроведат барањата што беа изразени во декларацијата на 27-те земји од ЕУ на 3 јуни 2023 година. Ова јасно подразбира дека вонредните избори треба да се распишат што е можно поскоро доколку можно, сеопфатно да се организираат во сите четири српски општини на север. Се очекува косовските Срби да учествуваат на овие избори“, се вели во реакцијата на Европската унија, пренесува Бота Сот.

РТК – Аналитичарите: Мерките постепено се отстрануваат, има компромис за избори

„Познавачите на политичките прашања во земјава изразија оптимизам дека мерките наметнати од Европската унија постепено ќе почнат да се отстрануваат и дека ќе бидат распишани нови избори во северните општини откако Косово ќе постигне компромис за ова прашање.

Познавачите на изборните процеси во земјава оценуваат дека има повеќе начини за распишување на изборите во овие општини и оти Србија треба да биде притисната од меѓународната заедница да не ги бојкотира изборите.“, пренесе  РТК.

РТВ 21: Чешка за прв пат именува амбасадор во Косово

„Чешката Република првпат ќе испрати свој амбасадор во Приштина, 15 години по признавањето на независноста на Косово, соопшти во вторникот чешкото Министерство за надворешни работи.

Претседателот на Чешката Република Петр Павел на предлог на Владата го именуваше Бохумил Мазанек за амбасадор во Косово.“, пренесе РТВ 21.

АЛБАНИЈА

Перископи: Во Албанија масовни пожари, изгорени насади со маслинки

„Пожарите станаа хронична појава и во Албанија. Високите температури од 43-44 Целзиусови степени предизвикаа масовни пожари на југот.

Пожарите се проширија во Ѓирокастер, Мемалиај, Валона, Тепелена, Тирана. Во Валона изгореа насади со маслинки. Состојбата е проблематична во шумските предели, во некои села од Фиерската околија каде постои ризик пожарот да излезе од контрола.“, пренесува Перископи.

Топ Чанел: Операција по налог на СПАК во Тирана! Седум лица се уапсени, мамеле европски граѓани во кол центарот

„Утрово во Тирана е спроведена акција од страна на Државната полиција и Оперативните сили. Новинарката Дорјана Безат информира дека акцијата била спроведена по наредба на СПАК, за апсење и контрола на живеалиштата на повеќе лица кои преку телефонски повици на кол центри измамувале европски граѓани.

Досега се приведени седум лица, а во акцијата учествувале и претставници од италијанските власти кои ја донеле информацијата.“, пренесе  Топ Чанел.

КОЛУМНА

Јава Њуз: „Јули на крштевањето на албанските држави“

„Јули е месец на крштевањето на албанските држави. На 29 јули 1913 година, Амбасадорската конференција во Лондон ја призна „де јуре“ албанската држава, прогласена за независна на 28 ноември 1912 година, како „… автономно, суверено кнежевство… под гаранција на шесте сили“. , додека на 22 јули 2010 година, Меѓународниот суд на правдата ја нарече легална Декларацијата за независност на Косово од 17 февруари 2008 година и изјави дека: „не го прекршила меѓународното право ниту резолуцијата 1244, ниту Уставната рамка на УНМИК“, туку е во целост. усогласеност со нив. Со оваа одлука МСП (судско тело на ООН) ги потврдува границите и државјанството на Косово.“, пишува авторот Бесник Бакиу во колумната „Јули на крштевањето на албанските држави“, објавена во Јава Њуз.

Д.Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај