Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: Приштинскиот универзитет ќе отвори курсеви по ромски јазик; 17 години од „средбата на слоновите“;„ПризренФест“ отворен со приказна од Украина

Во Јазичниот центар при Филолошкиот факултет на Универзитетот во Приштина „Хасан Приштина“ се планира да се отвори курс на кој за првпат ќе се изучува основниот ромски јазик, пренесуваат косовските медиуми. Во Албанија, со новиот договор се очекува во Албанија  да се депортираат 17 Албанци кои се познати по правдата во Британија, меѓу нив и серискиот убиец Мане Дриза или како што инаку го нарекуваат „Скарфејс“.

Ова се само дел од темите од изборот на редакцијата на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот.

КОСОВО

РСЕ: Приштинскиот универзитет  наскоро со курсеви по ромски јазик

Во Јазичниот центар при Филолошкиот факултет на Универзитетот во Приштина „Хасан Приштина“ се планира да се отвори курс на кој за првпат ќе се изучува основниот ромски јазик.

Линдита Ругова, декан на Филолошкиот факултет, вели дека во моментов се е во фаза на планирање.

„Имам идеја да отворам курс по ромски јазик, не програма, не катедра, курс во Јазичниот центар што го основавме пред две години… Да почнеме можеби наесен“, вели Ругова за Радио Слободна Европа. Според неа, идејата е првично курсот да биде бесплатен.

Клан Косова: Косовското собрание денеска и утре е отворено за иселениците

Собранието на Косово од денеска ќе ги отвори вратите за сонародниците. Во соопштението на Собранието се наведува дека на 24 и 25 јули ќе се одржи традиционалната активност „Сонародниците во Собранието“.

Сите сонародници кои сакаат да го посетат Собранието на Косово и да се сретнат со пратениците од 08:00 до 16:00 часот, пренесува Клан Косова.

Бота Сот: 17 години од „средбата на слоновите“

На 24 јули 2006 година, во Палатата Нидеростерих, во Виена, Австрија, се одржа средба на највисоките претставници на Косово и Србија.

Таму беа присутни Агим Чеку-претседател на Косово, Фатмир Сејдиу-претседател на Косово, Војслав Коштуница-премиер на Србија, Борис Тадиќ-претседател на Србија и други членови.

Очекувано, договор не беше постигнат, но Марти Ахтисари смета дека е успешен поради фактот што овие лидери се сретнале лице в лице.

Во Косово оваа средба беше опишана како „средба на слоновите“. Движењето „Ветевендосје“ протестираше во Приштина против овие разговори, пренесува Бота Сот.

АЛБАНИЈА

Факс Веб: 17-те убијци осудени во Британија кои се очекува да бидат депортирани во Албанија, меѓу нив и серискиот убиец познат како „Скарфејс“

Со новиот договор се очекува во Албанија  да се депортираат 17 Албанци кои се познати по правдата во Британија, меѓу нив и серискиот убиец Мане Дриза или како што инаку го нарекуваат „Скарфејс“.

Весникот „Сандеј телеграф“ пишува дека тие се обвинети за разни кривични дела, главно убиства, кои ги ставиле зад решетки, додека сега се очекува остатокот од казната да го одлежат во Албанија.

45-годишниот Мане Дриза, серискиот убиец кој инаку е познат како „Ал Пачино“ и „Тони Монтана“ или „Лице со лузна“, е осуден на 336 години затвор во Обединетото Кралство за убиство, пренесува Факс Веб.

КУЛТУРА

Коха: „ПризренФест“ почнува со приказна од Украина, театарот ги зближува луѓето

„Мајдан инферно “ беше претставата што ја крена завесата на второто издание на меѓународниот театарски фестивал на отворено, „ПризренФест“. Украинската војска слета во Косово бидејќи откри приказна поврзана со тамошната војна, но тоа доаѓа како повик на совест. На свеченото отворање – каде актерот Енвер Петровци беше одликуван за животно дело – беше истакната моќта на театарот да ги зближи луѓето, пишува Коха.

КОЛУМНА

Панорама: Корупцијата во Албанија и смислата на животот

„Додека евроскептиците се справуваа со последиците од членството на Балканот, Албанија постигна највисоки антикорупциски резултати токму во 2016-2017 година, кога земјата бележеше значителни подобрувања во демократијата и, пред сè, поддршката за спроведување на законот. Тоа беше првиот мандат на Рама. Тоа беше почеток на реформите во правосудството. Многу надеж. Албанија со текот на годините се врати на својот тренд. А, денеска во извештајот за индексот на перцепција на корупцијата, спроведен од „Транспаренси Интернешнл“ за 2022 година, Албанија е на 101 место од 180 земји во светот по ниво на корупција, со само 36 од 100 поени“, пишува авторот Бен Андони во колумната„ Корупцијата во Албанија и смислата на животот“, објавена во Панорама.

Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај