Последни написи

НАТО Самит со продолженија

Иако Украина не доби официјална покана да стане членка на НАТО за време на Самитот на НАТО во Вилнус, оваа средба е вредна за одбележување како важна за иднината на Украина, за што сведочат и голем број настани што се случија за време на самитот или веднаш по него.

„Вратите на НАТО се отворени за Украина“ – овие зборови постојано ги кажуваа генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и лидерите на земјите кои се членки на најмоќната одбранбена и политичка организација во светот. Сепак, Украина ќе може да се приближи до овие врати дури откако ќе заврши војната со Русија. Руската Федерација беше невидливо присутна во главниот град на Литванија, иако сите претставници на НАТО негираа и продолжуваат да го негираат нејзиното влијание врз одлучувањето. Сепак, премиерите и претседателите на земјите-членки на НАТО не можеа да го игнорираат фактот на најголемата руско-украинска војна во светот во дваесет и првиот век, инаку ќе станеа мета на разорни критики на нивните противници, се вели во анализата на Јевхен Махда од Институтот за светска политика што ја пренесува Укринформ.

НАТО искористи серија хибридни чекори за да и помогне на Украина и да ги обезбеди сопствените интереси. Конкретно, под превезот на информативна активност околу дискусијата за евроатлантската интеграција на Украина, Алијансата го реши прашањето за сопственото проширување на сметка на Шведска: Реџеп Таип Ердоган ги повлече сопствените резерви, а до крајот на годината Скандинавската земја со моќна одбранбена индустрија, како што доликува на вистински неутрална во минатото, ќе го добие своето знаме на јарболот пред седиштето на Алијансата. Беше потпишан договор за продолжено партнерство со Јапонија, што може да се нарече проактивен чекор во спротивставувањето на кинеската експанзија во азиско-пацифичкиот регион.

Фото: НАТО

Јапонија не изостана ниту од најважниот документ за Украина, кој беше објавен во Вилнус. Тоа е „Декларацијата на Групата седум за поддршка на Украина“, која ги дефинираше принципите на соработка меѓу водечките светски демократии и Украина. Шесте моќни земји на НАТО и Јапонија се подготвени да и пружат на Украина воена, техничка и финансиска помош, да обучуваат воен персонал и да споделуваат разузнавачки информации во замена за спроведувањето на реформите од Украина, без кои е тешко да се гледа себеси како членка на НАТО. Самитот на Алијансата во Вашингтон, кој не само што ќе ја одбележи 75-годишнината, туку ќе се одржи и во пресрет на претседателските избори во САД, може да стане контролен пункт за спроведување на оваа декларација.

Полскиот парламент, извор: Википедиа

За време на самитот на НАТО, полскиот Сејм едногласно усвои резолуција за честување на жртвите од трагедијата во Волин, со која се бара извинување на Украина за воените злосторства извршени пред 80 години. Документот беше поддржан едногласно, а тоа е показател за расположението во полското општество. Присуството во Варшава на претседателот на Врховната Рада Руслан Стефанчук ја покажа подготвеноста на Украина за дијалог, но не можеше да ја промени ситуацијата. Премиерот Матеуш Моравјецки, кој ќе ја предводи листата на владејачката партија Право и правда, истакна дека Полјаците нема да мируваат додека последната жртва од трагедијата во Волин не биде погребана според христијанските обичаи.

Ненајавената посета на Кијив на јужнокорејскиот претседател, кој ја посети Украина на враќање од Самитот на НАТО во Вилнус, е многу јасна. Јун Сук Јеол разговараше со Володимир Зеленски и ги посети местата на рашистичките злосторства во предградијата на Кијив. Вреди да се спомене и дека Јужна Кореја не само што живее со „38-миот паралелен синдром“ кој подели една нација на два дела, туку има и моќна одбранбена индустрија чии производи би можеле да ги зајакнат способностите на вооружените сили на Украина. Од друга страна, украинското жито би можело да се искористи за давање хуманитарна помош за Севернокорејците кои редовно страдаат од глад.

Подготви: Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај