Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: Конструктивна средба помеѓу Лајчак и Курти во Грција; Србија со критики за „Бајрактар“ во Косово, но и страв од Турција; населбата Лини во Поградец најстара во Европа

Вчерашната средба помеѓу специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот Србија – Косово, Мирослав Лајчак и косовскиот премиер Албин Курти на вчерашната средба во Грција имале конструктивна средба на која разговарале за напредокот на деескалацијата на северот на Косово и спроведувањето на Дијалогот. Во Албанија,споре д археолошките истражувања на швајцарскиот универзитет во Берн,  палафитната населба Лини во Поградец е најстарата во Европа, и е стара над 8.500 години.

Овие теми се дел од изборот на редакцијата на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

КОСОВО

Телеграфи – Лајчак по средбата со Курти: Корисна дискусија за ситуацијата на север и патот до деескалација

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот Косово-Србија, Мирослав Лајчак, се изјасни за средбата што ја одржа во понеделникот со премиерот Албин Курти во Грција, каде што се одржува 25-то издание на Меѓународниот симпозиум SYMI.

Лајчак рече дека тој и Курти имале корисна дискусија за актуелната ситуација на северот на Косово како и за патот кон проширување.

„На овогодинешниот симпозиум имав корисна дискусија со премиерот на Косово, Албин Курти, за актуелната ситуација на северот на Косово и за патот напред кон деескалација, како и за спроведувањето на сите договори од Дијалогот. “, напиша емисарот на Твитер, пренесува Телеграфи.

Бота Сот: Снабдување на Косово со беспилотно летало Бајрактар ​​- Србија критики, но и „страв“ од Турција

Ниту еден конфликт со Турција не и одговара на Србија – затоа што тоа не е во српски национален интерес. Ова го изјави Милош Вучевиќ, министер за одбрана во Србија, кој рече дека нов командант на КФОР ќе биде турски генерал.

Министерот за одбрана во Србија изјави дека најголемиот контингент на КФОР ќе биде од Турција.

„Најголемиот контингент на НАТО на Косово, како дел од КФОР, ќе биде од Турција. За прв пат командантот на КФОР доаѓа од Турција“, рече Вучевич. Министерството за одбрана на Србија упати протестна нота до амбасадорот на Турција поради неодамнешните настани на Косово каде земјата се снабдуваше со беспилотни летала Бајрактар ​​и дека тоа не беше добро прифатено од политиката на Белград, пренесе Бота Сот.

РТВ 21: Ескобар денеска известува за дијалогот Косово-Србија

Пратеникот на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Габриел Ескобар денеска ќе поднесе извештај пред Комитетот за надворешни односи на Претставничкиот дом на Претставничкиот дом. Денеска напладне се очекува да започне расправата на Комисијата за надворешни работи што ќе ја одржи Поткомитетот за Европа.

Извештајот ќе се фокусира на актуелната ситуација на Косово, на тензичните односи меѓу Косово и Србија и потребата од спроведување на Договорот за патот кон нормализација, кој вклучува обврска за формирање на Заедница на општини со српско мнозинство, пренесе РТВ 21.

АЛБАНИЈА

НОА -Универзитетот во Берн официјално потврдува: Лини во Поградец, најстарата населба во Европа

„Резултатите од над 4-годишните ископувања на албанските археолози и оние од Универзитетот во Берн потврдија дека палафитната населба Лини во Поградец е најстарата во Европа, стара над 8.500 години.

Алберт Хафнер, археолог од Швајцарија, вели дека имаме работа со населба која го развила земјоделството пред 8 до 9 илјади години, кое потоа се проширило во Италија и низ Европа. Тој вели дека оваа населба е околу 2 илјади години постара од оние кои се наоѓаат во Швајцарија.“, пренесува НОА.

Еуроњуз: ЃККО потпишува неколку контролни наредби, БКХ во вилата на партнерката  на Ахметај

ЃККО има потпишано неколку контролни наредби како дел од истрагата против поранешниот вицепремиер Арбен Ахметај

Агентите на БКХ се враќаат во запленетата вила на Ерјола Хоџа во Хамалај, цимерот на Ахметај.

Потсетуваме, поранешниот вицепремиер Ахметај е надвор од територијата на Република Албанија, а неговите адвокати тврдат дека се наоѓа во Велика Британија, пренесува Еуроњуз.

КОЛУМНА

Сури: Ние, што повнимателно бираме лубеница отколку  пратеник!

„Одамна, не сега, Парламентот на Албанија многу наликува на прибежиштето на „ренесансните“ крадци и обожаватели на премиерот на земјата и така речиси секоја недела некој пратеник или некој владин функционер завршува во затвор.

Во меѓувреме, косовскиот парламент е како „ноќно училиште“ во кое ораторско говорење учат оние кои на литературен јазик не можат ни да поврзат целосна реченица, но кои во текот на дваесет години градење на државата го постигнале речиси невозможното, да ги подигнат уцените врз  луѓето до западни „вредности“ и самопрогласени сопственици и на богатство и слава.

Што се однесува до мнозинството пратеници македонски Албанци, тие се најпослушни и најлојални кон „нашите западни пријатели“, затоа што само така можат да го прикријат тоа, дека исто како ракијата, читањето книги ги опива., така што не го прочитале до крај ниту букварот. “, пишува авторот Ким Мехмети во колумната „Ние, што повнимателно бираме лубеница отколку  пратеник!“, објавена во дневникот Сури нет.

Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај