Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: Во Тирана неформална средба на лидерите од Западен Балкан; Албанија со најголема урбано-рурална сиромаштија и нееднаквост во Европа; Косово купи беспилотно летало „Бајрактар“

Во Тирана денеска ќе се  одржи неформална средба помеѓу лидерите на земјите од Западен Балкан, во пресрет на Самитот на Берлински процес. На средбата нема да учествува косовскиот премиер Албин Курти, поради присуство на конференција во Крит, а на неговиот супститут за средбата,  вицепремиерот Бесник Бислими, му е одбиено учеството поради несоодветно ниво на позиција. Ова се дел од темите што редакцијата на ЦИВИЛ Медиа ги издвои од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

АЛБАНИЈА

РСЕ: Лидерите на Западен Балкан на неформална средба во Тирана

„Неформална средба на лидерите на Западен Балкан  ќе се одржи денеска во Тирана. На оваа средба се очекува да присуствува и еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји.

Средбата треба да се одржи во рамките на подготовките за самитот на Берлинскиот процес, кој ќе се одржи во главниот град на Албанија на 16 октомври.

Премиерот на Албанија, Еди Рама, чија земја го предводи Берлинскиот процес годинава, ја најави неформалната средба за време на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан, пред неколку дена.“, пренесе Радио Слободна Европа на албански јазик.

Телеграфи – Евростат: Албанија со најголема урбано-рурална сиромаштија и нееднаквост во Европа

„Албанија е меѓу земјите со најголем процент на население во ризик од сиромаштија во Европа, но има и голем диспаритет меѓу населението во ризик од сиромаштија по место на живеење, рурално-град.

Евростат посочува дека Албанија има високо ниво на население во ризик од сиромаштија во големите градови, вклучувајќи го и главниот град. Во Албанија, речиси 45 отсто од населението во овие региони е во ризик од сиромаштија, што е највисоко ниво во Европа.“, пренесе Телеграфи.

Ора Њуз: Една година откако беше прогласен за „нон грата“ од Велика Британија, Бериша денеска ја открива својата „вистина“

“Поранешниот премиер Сали Бериша најави дека денеска ќе одржи специјална конференција за прашањето за декларацијата „нон грата“ на Велика Британија.

Поканата испратена до новинарите е насловена: „Вистината за нон гратата на Сали Бериша“ придружена со фразата „Транснационалната корупција на функционерите како оружје за уништување на опозицијата“, пренесе Ора Њуз.

КОСОВО

Коха: Косово купи  беспилотно летало „Бајрактар“

„Косовскиот премиер Албин Курти во неделата потврди дека Косово го купило дронот Bayraktar TB-2 од Турција.

Преку објава на Фејсбук, Курти е виден во близина на беспилотните летала, заедно со министерот за одбрана на Косово, Арменд Мехај и командантот на Косовските безбедносни сили (ФСК), Башким Јашари.“, пренесе Коха.

РТВ 21: Курти нема да  учествува на состанокот на регионалните лидери во Тирана

Портпаролот на Владата на Косово, Перпарим Круезиу, потврди дека премиерот Албин Курти нема да присуствува на неформалната средба што денеска ја свика шефот на албанската влада Еди Рама со шефовите на земјите од регионот.

Преку објава на Фејсбук, Круезиу пишува дека Курти го известил Рама дека нема да може да учествува на средбата, бидејќи е на конференција на Крит, Грција, пренесе РТВ 21.

“Сепак, Курти преку вицепремиерот Бесник Бислими го потврди учеството на Косово на средбата во Тирана. Но, ниту Бислими нема да може да учествува, бидејќи беше одбиен бидејќи неговото ниво е споредно и не одговара за денешната средба, пренесува Бота Сот.

КОЛУМНА

Јава Њуз: Нема потреба од политички избалансирана правда, туку за еднаков  стандард за секое кривично дело

Од начинот на кој функционира новата правда за истрагите, не гледам проблем во тоа што делува само против социјалистите на власт. На крајот на краиштата, тие се полесна мета за истрага и судење бидејќи тие владеат. Она што тој го гледа како проблем се преседаните што ги создаваат со истрагата и казнувањето на корупцијата, што ја создава идејата за селективни ставови под политичко влијание.

Не гледам никаков проблем зошто се испитуваат и судат само социјалисти, туку зошто за кривично дело што се води истрага за социјалист, друг социјалист или поранешен демократски функционер не е засегнат, или воопшто не се истражува.“, пишува авторот Меро Базе во колумната „Нема потреба од политички избалансирана правда, туку за еднаков  стандард за секое кривично дело“, објавена во Јава Њуз.

Д. Тахири

 

Извор: Цивил Медиа

Latest Posts

Не пропуштај